AQShda «O‘zbek tilining izohli lug‘ati» taqdimoti virtual aloqa shaklida o‘tkazildi
Nyu-YORK, 24-sentabr. /“Dunyo” AA/. O‘zbekiston Respublikasining Nyu-York shahridagi Bosh konsulxonasi tomonidan Nyu-York shahrida joylashgan «Mahalla USA» diasporal jamiyatida O‘zbekiston davlat mustaqilligining 29 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosim doirasida ushbu jamiyat qoshidagi o‘zbek tili va boshqa fanlarni o‘rgatishga ixtisoslashgan maktabga besh jildli «O‘zbek tilining izohli lug‘ati» taqdim qilindi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Jamiyat rahbari Abdumalik Ahmedov va uning o‘rinbosari Dilshod Zokirov O‘zbekiston rahbariyati tomonidan xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlarga ko‘rsatilayotgan e’tiborni yuqori baholadi.
Tadbirda jamiyat qoshidagi maktabda «Odobnoma» darsi doirasida «O‘zbek tilining izohli lug‘ati»dan o‘rin olgan mumtoz jumlalarni o‘quvchilarga o‘rgatishga kelishildi.
Bundan tashqari, Illinoys shtatining Chikago shahrida joylashgan «Chikagodagi O‘zbekiston-Amerika assotsiatsiyasi» diasporal jamiyati qoshidagi o‘zbek tilini o‘rganish maktabiga ham “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” sovg‘a qilindi.
Jamiyat rahbari Olim Sharipov mazkur ensiklopedik lug‘at nafaqat jamiyat qoshida tahsil olayotgan o‘quvchilar, balki kattalar uchun ham foydali ekanini qayd etdi.
“O‘zbek tilining izohli lug‘ati”ning taqdimoti Pensilvaniya shtatining Pittsburg shahrida joylashgan «Pittsburgdagi o‘zbeklar jamiyati» diasporal jamiyatida O‘zbekiston davlat mustaqilligining 29 yilligiga bag‘ishlagan tantanali marosim doirasida, ushbu jamiyat qoshidagi o‘zbek tili va boshqa fanlarni o‘rgatishga ixtisoslashgan maktabda ham o‘tkazildi.
Jamiyat rahbari Bahodir Sodiqov yurtdoshlarimiz Vatandan yiroqda bo‘lishiga qaramasdan, ma’naviy ozuqa olish imkoniyati yaratilganidan mamnunligini izhor etdi.
Bosh konsulxona, shuningdek, ensiklopedik lug‘atlarning elektron nusxalari ham jamiyatga taqdim qildi.

2020-09-24 | Культура
НЬЮ-ЙОРК, 24 сентября. /ИА “Дунё”/. Генеральное консульство Республики Узбекистан в Нью-Йорке приподнясло в дар пятитомный «Ўзбек тилининг изоҳли луғати» («Толковый словарь узбекского языка») школе при диаспаральном обществе «Mahalla USA», расположенной в Нью-Йорке, которая специализируется на преподавании узбекского языка и других предметов. Данное событие состоялось в рамках вечера, посвященного 29-й годовщине независимости Узбекистана, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Глава общества Абдумалик Ахмедов и его заместитель Дилшод Зокиров высоко оценили внимание, уделяемое руководством Узбекистана соотечественникам, проживающим за рубежом.
На мероприятии было принято решение обучать учеников в рамках уроков “Одобнома” выдержкам из классических предложений из книги «Ўзбек тилининг изоҳли луғати».
Кроме того, школе по изучению узбекского языка при общественной организации диаспоры “Узбекско-американская ассоциация в Чикаго”, расположенной в Чикаго (штат Иллинойс) были переданы 5 томов книги «Ўзбек тилининг изоҳли луғати».
Руководитель общества ученый Олим Шарипов отметил, что данный толковый словарь полезен не только студенческой молодежи, обучающейся в обществе, но и взрослому поколению.
Также презентация «Ўзбек тилининг изоҳли луғати» состоялась в рамках торжественного мероприятия, посвященного 29-летию государственной независимости Узбекистана, в “Общество узбеков в Питтсбурге” (штат Пенсильвания), в школе, специализирующейся на преподавании узбекского языка и других предметов.
Глава общества Баходир Содиков выразил благодарность за то, что несмотря на то, что наши соотечественники, находясь вдалеке от родины, могут получить также “духовную поддержку”.
Генеральное консульство также предоставило электронные копии энциклопедических словарей.
В связи с эпидемиологической ситуацией в стране, а также с введением органами здравоохранения строгих карантинных мер, ограничивающих общественную деятельность, все мероприятия были организованы Генеральным консульством нашей страны в Нью-Йорке в онлайн-формате.