O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Operativ shtabi axboroti
Respublika maxsus komissiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini Rossiya Federatsiyasining turli hududlaridan o‘z Vataniga olib kelish bo‘yicha tizimli ishlar davom ettirilmoqda, temir yo‘l va charter reyslari amalga oshirilmoqda.
21-sentabr kuni 2641 nafar fuqaroni O‘zbekistonga olib kelish uchun Moskva shahridan 6 ta, Sankt-Peterburg shahridan 3 ta, Rostov-Don shahridan 1 ta va Turkiyadan 2 ta charter reyslari amalga oshirildi. Shuningdek, 253 nafar hamyurtimiz “Uzbekistan Airways” AJning “Toshkent-Minsk-Toshkent” va “Toshkent-Bishkek-Toshkent” yo‘nalishlaridagi hamda “Asiana Airlines”ning “Seul-Toshkent-Seul” yo‘nalishidagi muntazam reyslar orqali Vatanga qaytdi.
Bundan tashqari, 21-sentabrda “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning poyezdlarida 2538 nafar hamyurtlarimiz Novosibirsk, Rostov-Don va Samara shaharlaridan O‘zbekistonga yetib kelishdi.
Shuni qayd etamizki, koronavirus pandemiyasi sharoitida fuqarolarning ommaviy to‘planishi virusni yuqtirish xavfini oshiradi. Ayniqsa, sog‘lig‘i xavf ostidagi toifalar (qariyalar, homilador ayollar, bemorlar, surunkali kasallikka chalinganlar) uchun bu holat yanada xatarlidir.
Rossiya hududida bo‘lgan vatandoshlarimizdan poyezd stansiyalarida to‘planmasliklarini, hozirda bo‘lib turgan joylarida qolishlarini va barcha karantin talablariga qat’iy rioya qilishlarini yana bir bor so‘raymiz.

2020-09-23 | Политика
Республиканская специальная комиссия продолжает планомерную работу по вывозу на Родину граждан Республики Узбекистан из разных регионов Российской Федерации, осуществляются железнодорожные рейсы и чартерные авиарейсы.
21 сентября осуществлены 6 чартерных рейсов из г.Москвы, 3 – из г.Санкт-Петербурга, 1 – из г.Ростов-на-Дону и 2 – из Турции для возвращения 2641 граждан Узбекистана, а также вернулись на Родину 253 соотечественники регулярными рейсами АО «Uzbekistan Airways» по маршруту «Ташкент-Минск-Ташкент» и «Ташкент-Бишкек-Ташкент», «Asiana Airlines» по маршруту «Сеул-Ташкент-Сеул».
21 сентября также в Узбекистан прибыли железнодорожные составы АО «Ўзбекистон темир йўллари» из гг.Новосибирска, Ростова-на-Дону и Самары с 2538 согражданами.
Подчеркиваем, что в условиях пандемии коронавирусной инфекции массовое скопление граждан повышает риски заражения вирусом, особенно людей в группе риска (пожилые, беременные, больные, в том числе с хроническими болезнями).
Убедительно просим находящихся на территории России сограждан не собираться на вокзалах, оставаться в местах нынешнего пребывания и строго соблюдать все карантинные меры и не подвергать опасности свое здоровье и здоровье окружающих.