O‘zbekiston-Turkmaniston siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2020-yilning 21-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston tashqi siyosiy idoralari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlar navbatdagi raundi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyalarga O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisining o‘rinbosari, Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov boshchilik qildi.
Muzokaralar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, suv xo‘jaligi, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va aloqalarni rivojlanish istiqbollari atroflicha muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, ikki mamlakat rahbarlarining kuchli siyosiy irodasi va qo‘llab-quvvatlashi natijasida O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarilib, izchil o‘sib boruvchi xususiyatga ega bo‘ldi.
Tashqi ishlar vazirlari ilgari erishilgan oliy darajadagi kelishuvlarning bajarilishini tahlil qildilar va qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish muddatlari, shu jumladan, Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo komissiyasining navbatdagi raundi, O‘zbekiston-Turkmaniston ishbilarmonlar kengashining birinchi yig‘ilishini o‘tkazish muddatlari to‘g‘risidagi takliflarni ko‘rib chiqdilar.
Transport, transport-kommunikatsiyalari va tranzit sohasidagi aloqalarni kengaytirishga qiziqish bildirildi. Vazirlar “O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon” xalqaro transport-kommunikatsiya yo‘lagini shakllantirish bo‘yicha Ashxobod kelishuvini tezroq amalga oshirish tarafdori ekanliklarini ma’lum qildilar.
Muzokaralarda ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi o‘zaro aloqalar, shuningdek, Afg‘oniston muammosiga alohida e’tibor berib, xalqaro va mintaqaviy kun tartibining ayrim masalalari ko‘rib chiqildi.
Bundan tashqari, tomonlar koronavirus tarqalishiga qarshi kurashish va pandemiyaning ikki tomonlama hamkorlikka ta’sirini kamaytirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlar to‘g‘risida fikr almashdilar.

Об узбекско-туркменских политических консультациях
21 сентября 2020 года в формате видеоконференции состоялся очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Узбекистан и Туркменистана.
Делегации возглавляли Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов и заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана, Министр иностранных дел Рашид Мередов.
В ходе переговоров подробно обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, научно-технической, водохозяйственной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах.
Как отмечалось, благодаря твердой политической воле и поддержке лидеров двух стран, узбекско-туркменские отношения поднялись на качественно новый уровень и приобрели устойчиво растущий характер.
Главы МИД проанализировали ход реализации ранее достигнутых договоренностей на высшем уровне и рассмотрели предложения по срокам проведения совместных мероприятий, в том числе очередного раунда узбекско-туркменской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству, первого заседания Узбекско-туркменского делового совета.
Выражена заинтересованность в расширении связей в области транспорта, транспортных коммуникаций и транзита. Министры высказались за скорейшую реализацию Ашхабадского соглашения по формированию международного транспортно-коммуникационного коридора «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман».
На переговорах рассмотрены вопросы взаимодействия в рамках многосторонних структур, а также международной и региональной повестки дня, уделив отдельное внимание афганской проблематике.
Кроме того, стороны обменялись мнениями о совместных усилиях по борьбе с распространением коронавируса и минимизации влияния пандемии на двустороннее сотрудничество.