O‘mon Sultonligidagi vatandoshlar tashkilotlari va o‘zbek diasporalari bilan aloqalar mustahkamlanmoqda
2020-09-21 | Jamiyat
MASQAT, 21-sentabr. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning O‘mon Sultonligidagi elchixonasi tomonidan ushbu mamlakatda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan onlayn muloqot tashkil etildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Tadbirda joriy yilning 14sentabr kuni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan “Xavfsiz, tartibli va qonuniy mehnat migratsiyasi tizimini joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorda belgilangan muhim masalalar ahamiyati haqida ma’lumotlar taqdim etildi.
Uchrashuvda hujjatda belgilangan asosiy yo‘nalishlar va kelgusida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan muhim vazifalar haqida alohida to‘xtalib o‘tildi. Xususan, tashqi mehnat migratsiyasi sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, xorijdagi vatandoshlar tashkilotlari va o‘zbek diasporasi vakillari bilan aloqalarni mustahkamlash, xorijga ishlashga ketishdan oldin fuqarolarni kasb-hunarga va xorijiy tillarga o‘qitilishi, ularga kasbiy malakani tasdiqlovchi xalqaro sertifikatlar berilishi, mehnat migrantlarini moliyaviy va ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash borasida ma’lumotlar berildi.
Bundan tashqari, yurtdoshlarimizning hayoti va sog‘lig‘ini sug‘urtalash amaliyotini kengaytirish, ular uchun madaniy-ma’rifiy tadbirlar tashkil etish, mehnat migratsiyasidan qaytib kelgan shaxslar reintegratsiya qilinishi, jumladan, ular bandligini ta’minlash, kasbiy malakasini oshirish va tadbirkorlik tashabbuslari rag‘batlantirilishi haqida ham batafsil axborot berildi.
Shuningdek, xorijda ishlab, malaka orttirib qaytgan fuqarolarning tadbirkorlik, ilm-fan va boshqa sohalarni rivojlantirish bo‘yicha tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanishi haqida tavsiyalar berildi.
Tadbir ishtirokchilariga O‘mon Sultonligidagi mavjud tartib qoidalarini hamda an’analarini inobatga olgan holda mehnat migrantlari hayoti va sog‘lig‘ini, haq-huquqlarini himoya qilish, ular orasida yuzaga kelayotgan ba’zi masalalarni ijobiy hal etish borasida tizimli ishlar yo‘lga qo‘yilayotganligi ta’kidlandi.
O‘mondagi yirik ish beruvchi kompaniyalar bilan muzokaralar o‘tkazilib, O‘zbekistondan tartibli mehnat migratsiyasi asosida fuqarolarni ishga jalb etish, o‘zbek diasporasi va boshqa tashkilotlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yib, fuqarolarimiz mehnat faoliyatlarini legallashtirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
Uchrashuv yakunida fuqarolarni qiziqtirayotgan savollarga batafsil javob berildi. Kelgusida mamlakatning boshqa hududlaridagi hamyurtlarimiz bilan ham shu kabi muloqotlarni tashkil qilishga kelishib olindi.

Посол Узбекистана провел онлайн-встречу с соотечественниками, проживающими в Омане
МАСКАТ, 21 сентября. /ИА «Дунё»/. Посол Узбекистана в Султанате Оман Анвар Абдухалимов встретился в онлайн-формате с соотечественниками, проживающими в этой стране, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На мероприятии была представлена информация о значении важных аспектов, обозначенных в постановлении «О мерах по внедрению системы безопасной, упорядоченной и легальной трудовой миграции», подписанном Президентом Шавкатом Мирзиёевым 14 сентября этого года.
В ходе встречи были отмечены основные направления документа и важные задачи, которые предстоит реализовать в будущем.
В частности, развитие международного сотрудничества в сфере внешней трудовой миграции, укрепление связей с организациями соотечественников за рубежом и представителями узбекской диаспоры, обучение граждан профессиям и иностранным языкам перед выездом на работу за границу, им были предоставлены международные сертификаты, подтверждающие их профессиональную квалификацию, а также финансовую и социальную поддержку трудовым мигрантам.
Кроме того, была предоставлена подробная информация о расширении практики страхования жизни и здоровья наших соотечественников, организации для них культурных и образовательных мероприятий, реинтеграции репатриантов, включая их трудоустройство, профессиональном развитии и продвижении предпринимательских инициатив.
Также были даны рекомендации по поддержке инициатив граждан, вернувшихся с работы на родину, по обучению за рубежом, развитию предпринимательства, науки и других сфер.
Кроме этого отмечалось, что с учетом существующих правил и традиций Султаната Оман ведется систематическая работа по защите жизни и здоровья, прав трудящихся-мигрантов, позитивному решению некоторых вопросов, возникающих у них.
Проведены переговоры с представителями крупных компаний Омана об оказании в помощи в трудоустройстве граждан Узбекистана на основе регулярной трудовой миграции, сотрудничестве с узбекской диаспорой и другими организациями, а также вопрос легализации трудовой деятельности наших граждан.
В заключение встречи были даны подробные ответы на вопросы граждан. В дальнейшем было условлено организовывать аналогичные диалоги с нашими соотечественниками на постоянной основе.