Pokistonda Alisher Navoiy o‘zbek tili markazi ochildi
O‘zbekistonning Pokistondagi elchixonasi Peshovar universiteti qoshidagi Alisher Navoiy o‘zbek tili markazining ochilish marosimida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining davlat tilini rivojlantirish departamenti sa’y-harakati bilan yangi tahrirda chop etilgan “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” kitoblar to‘plami hamda Alisher Navoiy qalamiga mansub bo‘lgan asarlar, turli adabiyot va to‘plamlar tantanali ravishda markazga toprishildi.
Shuningdek, elchixona tashabbusi bilan universitetda Alisher Navoiy ijodiga bag‘ishlangan ilmiy adabiy anjuman o‘tkazilib, unda tilshunos olimlar, mutaxassislar hamda talabalar buyuk mutaffakir hayoti, faoliyati, ijodi va tarixda tutgan o‘rni haqida so‘z yuritdi.
Uchrashuvda Alisher Navoiyning o‘zbek tili rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi va ilmiy ijodi yuzasidan fikr mulohazalar bildirildi.

В Пакистане открылся Центр узбекского языка имени Алишера Навои
Вчера представители Посольства нашей страны в Пакистане приняли участие в церемонии открытия Центра узбекского языка имени Алишера Навои при Пешаварском университете, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В ходе мероприятия центру была торжественно передана новая редакция книги “O‘zbek tilining izohli lug‘ati” (“Толковый словарь узбекского языка”), а также произведения, книги и сборники Алишера Навои, предоставленные Департаментом развития государственного языка Кабинета Министров Узбекистана.
По инициативе Посольства в университете также прошла научно-литературная конференция, посвященная творчеству нашего гениального предка Алишера Навои. На конференции лингвисты, специалисты и студенты рассказали о жизни, творчестве и месте великого мыслителя в истории.