Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi ishtirokida “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2020-09-17 | Hujjatlar
Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga moʻljallangan Strategiyasi ijrosini taʼminlash, Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi bilan hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, mahsulot ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish va qoʻshilgan qiymat zanjirini yaratishni kengaytirish asosida qishloq aholisi bandligi va daromadini oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 20-noyabrdagi “Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi ishtirokida “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–4021-son qaroriga asosan:
a) “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasi (keyingi oʻrinlarda – Loyiha) doirasida 2020-yil 4-avgustda Oʻzbekiston Respublikasi va Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi oʻrtasida qoʻshimcha 46,2 million AQSH dollari miqdoridagi kredit, shuningdek, 800 ming AQSH dollari miqdoridagi grant mablagʻlari boʻyicha qarz bitimining (keyingi oʻrinlarda – qarz bitimi) imzolanganligi;
b) Loyihani amalga oshirish doirasida:
Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasining krediti hisobidan xarid qilinadigan tovarlar (ishlar, xizmatlar) va transport vositalari bojxona toʻlovlaridan (bojxona rasmiylashtiruvi uchun yigʻimlardan tashqari), qoʻshilgan qiymat soligʻidan va yigʻimlardan;
ishtirok etayotgan jismoniy shaxslar – Oʻzbekiston Respublikasi norezidentlari daromadlari jismoniy shaxslarning daromadlaridan olinadigan soliqdan ozod qilinganligi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
2. Qarz bitimiga muvofiq Loyiha doirasida jalb etiladigan qoʻshimcha qarz mablagʻlari quyidagilarga yoʻnaltirilishi belgilansin:
qishloq xoʻjaligida diversifikatsiya qilishni moliyalashtirish boʻyicha kredit ajratish uchun – 39,8 million AQSH dollari. Bunda klaster va kooperatsiyalar hamda ularga aʼzo boʻlgan tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlashga – 30,3 million AQSH dollari, yoshlar va ayollar uchun – 5 million AQSH dollari miqdorida, Tadbirkorlik faoliyatini qoʻllab-quvvatlash davlat jamgʻarmasiga 4,5 million AQSH dollari miqdorida kreditlar ajratiladi;
irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish uchun – 3,1 million AQSH dollari. Bunda oʻrmon fondi yerlarida tik quduq qazish va nasos oʻrnatish orqali suv chiqarishga 2 million AQSH dollari sarflanadi;
qishloq xoʻjaligida bilim, innovatsiya va agroxizmatlar tizimini rivojlantirish boʻyicha – 4,1 million AQSH dollari.
“Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasi texnik-iqtisodiy asoslanuvining asosiy koʻrsatkichlari 1-ilovaga muvofiq;
“Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasiga jalb etiladigan qoʻshimcha moliyalashtirish doirasida Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasining qarz mablagʻlarini soʻndirish, foiz va komissiya toʻlovlarini amalga oshirish prognoz jadvali 2-ilovaga muvofiq;
Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasining “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasi doirasida mablagʻlardan foydalanish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Qishloq xoʻjaligi vazirligi Loyihaning oʻz vaqtida va toʻliq amalga oshirilishini hamda natijadorligini taʼminlaydi;
Loyihada ishtirok etuvchi tijorat banklari zimmasiga kredit liniyasini boshqarish, Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi qarzining oʻz vaqtida oʻzlashtirilishi va maqsadli foydalanilishini taʼminlash, shuningdek, subloyihalarni amalga oshirish boʻyicha hisobot va monitoringni yuritish vazifalari yuklanadi.
5. Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasining 35 325 000 AQSH dollari miqdoridagi qarz mablagʻlarining qaytarilishi toʻliqligicha Loyiha doirasida tijorat banklariga qayta kreditlanadigan mablagʻlarning qaytarilishi hisobidan hamda qolgan 10 875 000 AQSH dollari miqdoridagi qarz mablagʻlarining qaytarilishi Oʻzbekiston Respublikasi davlat byudjetidan amalga oshiriladi.
6. Loyiha doirasida Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasining qarz mablagʻlarini qayta kreditlash bitimlarida subsidiar qarzning foiz stavkasi “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasi doirasida Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi qarz mablagʻlaridan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi Nizomga asosan belgilansin.
7. Qishloq xoʻjaligi vazirligiga bir oy muddatda “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasiga jalb etiladigan qoʻshimcha moliyalashtirish mablagʻlari doirasida Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi qarz mablagʻlaridan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi Nizomga oʻzgartirishlar kiritish hamda Moliya vazirligi va Markaziy bankka tasdiqlash uchun kiritish vazifasi yuklatilsin.
8. Moliya vaziriga Loyiha doirasida Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi qarz mablagʻlari boʻyicha qayta moliyalashtirish bitimlarini, shuningdek, zaruriyatga koʻra, ularga tegishli oʻzgartirishlarni imzolash vakolati berilsin.
9. Tashqi ishlar vazirligi Qishloq xoʻjaligi vazirligining buyurtmanomalari boʻyicha Loyihani amalga oshirishda ishtirok etuvchi xorijiy mutaxassislarga kirish vizalari tez fursatlarda rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
10. Ichki ishlar vazirligi Qishloq xoʻjaligi vazirligining buyurtmanomalari boʻyicha Loyihani amalga oshirishda ishtirok etuvchi xorijiy mutaxassislarga koʻp martalik vizalar rasmiylashtirilishi, berilishi va muddati uzaytirilishini, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasida vaqtincha roʻyxatga qoʻyilishi va muddati uzaytirilishini tez fursatlarda taʼminlasin.
11. Hisob palatasi Loyiha doirasidagi mablagʻlarning maqsadli ajratilishi va sarflanishi ustidan doimiy nazorat oʻrnatsin hamda har yarim yilda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga axborot kiritib borsin.
12. Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi Loyiha doirasida ajratilgan mablagʻlarning maqsadli ishlatilishi jarayonida ochiqlik va oshkoralikni taʼminlash ustidan doimiy nazorat oʻrnatsin.
13. Ushbu qarorda belgilangan chora-tadbirlarning samarali va oʻz vaqtida amalga oshirilishini taʼminlash maqsadida:
a) qishloq xoʻjaligi vaziri J.Xodjayev:
bir hafta muddatda masʼul ijrochilar ishtirokida majlis oʻtkazib, ularning aniq vazifalarini belgilab bersin;
ikki hafta muddatda Andijon, Namangan va Fargʻona viloyatlari hokimliklari bilan birgalikda Loyiha doirasida mablagʻlardan foydalanish boʻyicha hududlar kesimida “Yoʻl xarita”larini tasdiqlasin;
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (Vafayev), Moliya vazirligi (Ergashev), Markaziy bank (Xolxujayev) bilan birgalikda bir oy muddatda Loyihani amalga oshirishga masʼul boʻlgan xodimlar uchun xorijiy konsultantlarni jalb qilgan holda ikki kunlik seminar tashkil qilsin;
moliyalashtirilgan subloyihalar toʻgʻrisida, shuningdek, ularning sifatli amalga oshirilishi ustidan monitoring natijalari yuzasidan har chorak yakuni boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga maʼlumot kiritib borsin;
b) Andijon, Namangan va Fargʻona viloyatlari hokimliklari bir oy muddatda Loyiha doirasida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar yuzasidan tashabbuskorlar ishtirokida taqdimotlar oʻtkazsin;
v) qishloq xoʻjaligi vaziri J.Xodjayev:
Qishloq xoʻjaligi vazirligi huzurida sohaning yetuk mahalliy mutaxassislaridan iborat boʻlgan ilmiy-texnik kengashni shakllantirib, u tomonidan Loyihaning komponentlari doirasidagi texnik topshiriqlar amalga oshirilishi, hujjatlarning koʻrib chiqilishi va dastlabki xulosa berilishini;
qishloq xoʻjaligida bilim, innovatsiyalar va agroxizmatlar tizimi doirasida ilmiy-tadqiqot va innovatsiya yoʻnalishlariga mablagʻlarni ajratishda sohani rivojlantirishning ustuvor vazifalariga muvofiqligi, iqtisodiy samaradorligi va asoslanganligiga alohida eʼtibor qaratilishini;
Loyihani amalga oshirishda qishloq xoʻjaligiga ixtisoslashgan oliy taʼlim muassasalarini keng jalb qilib, amaliy seminar va oʻquv kurslari tashkil etilishini;
Loyiha doirasida iqtisod qilingan mablagʻlarni moliyalashtirishning ustuvor yoʻnalishlaridan kelib chiqib, Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi bilan kelishgan holda qayta taqsimlanishini taʼminlasin.
Qishloq xoʻjaligi vaziriga, zarur hollarda, ushbu qarorning 1 va 3-ilovalari bilan tasdiqlangan Loyiha texnik-iqtisodiy asoslanuvining asosiy koʻrsatkichlari hamda “Yoʻl xaritasi”ga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish huquqi berilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 20-noyabrdagi “Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish xalqaro jamgʻarmasi ishtirokida “Qishloq xoʻjaligini diversifikatsiya va modernizatsiya qilish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ–4021-son qaroriga 4-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar kiritilsin.
15. Qishloq xoʻjaligi vazirligi ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosarlari J.A.Qoʻchqorov va Oʻ.I.Barnoyev zimmalariga yuklansin.

О дополнительных мерах по реализации проекта «диверсификация и модернизация сельского хозяйства» с участием международного фонда сельскохозяйственного развития
2020-09-17 | Документы
В целях обеспечения исполнения Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы, расширения сотрудничества с Международным фондом сельскохозяйственного развития, а также диверсификации производства продукции, повышения занятости и увеличения доходов сельского населения на основе расширения создания цепочки добавленной стоимости:
1. На основании постановления Президента Республики Узбекистан от 20 ноября 2018 года № ПП–4021 «О мерах по реализации проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства» с участием Международного фонда сельскохозяйственного развития»:
Принять к сведению, что:
а) 4 августа 2020 года в рамках проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства» (далее – Проект) между Республикой Узбекистан и Международным фондом сельскохозяйственного развития подписано заемное соглашение на предоставление дополнительного кредита в размере 46,2 миллиона долларов США, а также грантовых средств в размере 800 тысяч долларов США (далее – Заемное соглашение);
б) в рамках реализации Проекта:
товары (работы, услуги) и транспортные средства, закупаемые за счет кредита Международного фонда сельскохозяйственного развития, освобождаются от таможенных платежей (за исключением сборов за таможенное оформление), налога на добавленную стоимость и сборов;
доходы физических лиц – нерезидентов Республики Узбекистан, участвующих в реализации Проекта, освобождаются от налога на доходы физических лиц.
2. Определить, что в соответствии с Заемным соглашением дополнительные заемные средства, привлекаемые в рамках Проекта, направляются на:
выделение кредитов для финансирования диверсификации сельского хозяйства – 39,8 миллиона долларов США. При этом на поддержку кластеров и коопераций, а также субъектов предпринимательства, являющихся их членами, выделяются кредиты в размере 30,3 миллиона долларов США, для поддержки молодежи и женщин – 5 миллионов долларов США, Государственному фонду поддержки предпринимательской деятельности – 4,5 миллиона долларов США;
модернизацию ирригационных систем – 3,1 миллиона долларов США. При этом 2 миллиона долларов США расходуются на водоснабжение путем бурения вертикальных скважин и установки насосов на землях лесного фонда;
развитие системы знаний, инноваций и агроуслуг в сельском хозяйстве – 4,1 миллиона долларов США.
Основные показатели технико-экономического обоснования проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства» согласно приложению № 1;
Прогнозный график погашения заемных средств, покрытия процентных и комиссионных платежей Международного фонда сельскохозяйственного развития, привлекаемых в рамках дополнительного финансирования проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства», согласно приложению № 2;
«Дорожную карту» по использованию средств в рамках проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства» Международного фонда сельскохозяйственного развития согласно приложению № 3.
Министерство сельского хозяйства обеспечивает своевременную и полную реализацию, а также результативность Проекта;
задачи по управлению кредитной линией, обеспечению своевременного освоения и целевого использования займа Международного фонда сельскохозяйственного развития, а также ведению отчетности и мониторинга по реализации субпроектов возлагаются на коммерческие банки, участвующие в Проекте.
5. Возврат заемных средств Международного фонда сельскохозяйственного развития в размере 35 325 000 долларов США производится за счет возврата перекредитуемых средств коммерческим банкам в рамках Проекта в полном объеме, возврат оставшихся заемных средств в размере 10 875 000 долларов США – за счет Государственного бюджета Республики Узбекистан.
6. Установить в рамках проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства» процентные ставки субсидиарного займа в соглашениях по перекредитованию заемных средств Международного фонда сельскохозяйственного развития в соответствии с Положением о порядке использования заемных средств Международного фонда сельскохозяйственного развития.
7. Возложить на Министерство сельского хозяйства задачу по внесению в месячный срок изменений в Положение о порядке использования заемных средств Международного фонда сельскохозяйственного развития в рамках средств, привлекаемых на дополнительное финансирование проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства», а также их внесению на утверждение в Министерство финансов и Центральный банк.
8. Уполномочить министра финансов заключать в рамках Проекта соглашения о рефинансировании заемных средств Международного фонда сельскохозяйственного развития, а также, при необходимости, вносить в данные соглашения соответствующие изменения.
9. Министерству иностранных дел по заявкам Министерства сельского хозяйства обеспечить оформление в кратчайшие сроки въездных виз зарубежным специалистам, участвующим в реализации Проекта.
10. Министерству внутренних дел по заявкам Министерства сельского хозяйства обеспечить оформление в кратчайшие сроки, выдачу и продление многократных виз, а также временную регистрацию и продление срока регистрации в Республике Узбекистан зарубежным специалистам, участвующим в реализации Проекта.
11. Счетной палате установить в рамках Проекта постоянный контроль за целевым выделением и расходованием средств с внесением в Администрацию Президента Республики Узбекистан информации каждые полгода.
12. Агентству по противодействию коррупции установить постоянный контроль за обеспечением открытости и гласности в процессе целевого использования средств, выделенных в рамках Проекта.
13. В целях обеспечения эффективной и своевременной реализации мер, определенных в настоящем постановлении:
а) министру сельского хозяйства Ходжаеву Ж.:
в недельный срок провести заседание с участием ответственных исполнителей и определить их конкретные задачи;
в двухнедельный срок совместно с хокимиятами Андижанской, Наманганской и Ферганской областей утвердить в разрезе регионов «Дорожные карты» по использованию средств в рамках Проекта;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев), Министерством финансов (Эргашев) и Центральным банком (Холхужаев) в месячный срок организовать двухдневный семинар для работников, ответственных за реализацию Проекта, с привлечением зарубежных консультантов;
по итогам каждого квартала вносить в Кабинет Министров информацию о профинансированных субпроектах, а также результатах мониторинга их качественной реализации;
б) хокимиятам Андижанской, Наманганской и Ферганской областей в месячный срок провести презентации о мерах, реализуемых в рамках Проекта, с участием инициаторов;
в) министру сельского хозяйства Ходжаеву Ж. обеспечить:
формирование при Министерстве сельского хозяйства научно-технического совета, состоящего из ведущих отечественных специалистов данной сферы, выполнение им технических заданий в рамках компонентов Проекта, рассмотрение документов и представление предварительных заключений;
уделение особого внимания соответствию, экономической эффективности и обоснованности приоритетных задач развития сферы при выделении средств на научно-исследовательские и инновационные направления в рамках системы знаний, инноваций и агроуслуг в сельском хозяйстве;
при реализации Проекта организацию практических семинаров и учебных курсов с широким привлечением высших образовательных учреждений, специализирующихся на сельском хозяйстве;
по согласованию с Международным фондом сельскохозяйственного развития перераспределение сэкономленных средств в рамках Проекта, исходя из приоритетных направлений финансирования.
Уполномочить министра сельского хозяйства, при необходимости, вносить изменения и дополнения в основные показатели технико-экономического обоснования и «Дорожную карту», утвержденные приложениями №№ 1 и 3 к настоящему постановлению.
14. Внести изменения в постановление Президента Республики Узбекистан от 20 ноября 2018 года № ПП–4021 «О мерах по реализации проекта «Диверсификация и модернизация сельского хозяйства» с участием Международного фонда сельскохозяйственного развития» согласно приложению № 4.
15. Министерству сельского хозяйства в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и Барноева У.И.