Suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha qo‘shimcha vazifalar belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 16-sentabr kuni suv xo‘jaligida tejamkor texnologiyalarni joriy etish va davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mintaqamizda suv tanqisligi bilan bog‘liq vaziyat yildan-yilga murakkablashib bormoqda. Oxirgi 10 yilda, misol uchun, O‘zbekistonda suv hajmi 12 foizga, o‘tgan yilgiga nisbatan esa bu yil 15 foizga kamaygan.
Paxta va g‘alla yetishtirish uchun sarflanayotgan elektr energiyasi hamda suvni yetkazib berish xarajatlari ham ko‘p. Xususan, 2,5 million gektar maydonni sug‘orish uchun 5 mingdan ziyod nasos ishlatilib, yiliga 8 milliard kilovatt soat energiya va 2,4 trillion so‘m byudjet mablag‘lari sarflanmoqda. Bir gektar maydonga suvni nasoslar orqali yetkazib berish uchun byudjetdan o‘rtacha 800 ming so‘m xarajat qilinyapti. Egatlab sug‘orish oqibatida yiliga qariyb 5-6 milliard kub metr yëki 20 foiz suv dalada behuda sarflanmoqda.
Bunday sharoitda suvni tejash va hisobini yuritish har doimgidan ham dolzarb masalaga aylandi. O‘tgan ikki yilda Prezident va hukumatning shu sohaga doir 11 ta qarori qabul qilinib, hamma sharoit yaratib berildi.
Lekin, yig‘ilishda ta’kidlanganidek, bajarilgan ishlar imkoniyat darajasida emas. Masalan, shu paytgacha 285 ming gektar, ya’ni bor-yo‘g‘i 7 foiz yerda suv tejovchi texnologiyalar joriy etilgan. Bu borada, ayniqsa, Qashqadaryo, Buxoro, Xorazm viloyatlarida qoloqlik bor. Furqat, Bo‘ka, Chinoz, Sardoba, Taxtako‘pir, Qorao‘zak, Kasbi, Qiziriq, Muzrabot tumanlarida suv tejovchi birorta ham loyiha tatbiq qilinmagan.
Shu bois videoselektorda suv xo‘jaligidagi ishlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyat va tumanlar kesimida tanqidiy tahlil qilinib, galdagi muhim vazifalar muhokama etildi. Kelgusi yilda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishni 600 ming gektarga yetkazish reja qilib qo‘yildi. Buning uchun davlat byudjetidan zarur mablag‘ yo‘naltirish, tashabbuskorlar xarajatining bir qismini qoplash uchun subsidiya berish, shuningdek, xalqaro moliya tashkilotlari resurslarini jalb qilib, salohiyatli fermer xo‘jaliklari va klasterlarga tijorat banklari orqali kredit ajratish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Suv tejovchi texnologiyalar qamrovi kengayishi bilan ularni ishlab chiqarishga ham talab oshadi. Biroq, yurtimizda shunga ixtisoslashgan 13 ta korxonaning quvvati kelgusi yil ehtiyojining yarmini qoplashga ham yetmaydi. Shu bois mutasaddilarga Samarqand, Toshkent va Namangan viloyatlarida suv tejovchi texnologiyalar uchun uskunalar ishlab chiqaruvchi korxonalar tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Sohadagi yana bir innovatsiya – klasterlar 3 ming gektardan ziyod ekin maydonini lazer yordamida tekislash orqali suv sarfini 20-25 foiz, o‘g‘itni 15 foiz tejashga, hosildorlikni kamida 10 foizga oshirishga erishgan. Davlatimiz rahbari bu tajribani keng qo‘llab, paxta, g‘alla va sholi maydonlarini lazer yordamida tekislash muhimligini ta’kidladi. Moliya vazirligiga ushbu texnologiyani joriy qilishga Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasidan kamida 250 milliard so‘m kredit ajratish topshirildi.
Joriy yilda Quyichirchiq, Narpay, Bulung‘ur, Sardoba, Nishon, Kasbi tumanlarida suv xo‘jaligi ob’ektlari xususiy sheriklik asosida tadbirkorlarga berilib, namunaviy loyiha amalga oshirilmoqda. Bu orqali mazkur inshootlar modernizatsiya qilinib, ekspluatatsiya xarajatlari anchayin qisqaradi. Yig‘ilishda bunday loyihalarni boshqa hududlarda ham joriy etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Suv isrofiga sabab bo‘layotgan muammolardan yana biri shuki, bugungi kunda 3 mingdan ziyod suv o‘lchash postlarining atigi 2 foizi, 400 ta yirik suv ob’ektining 2,5 foizida boshqarish tizimi avtomatlashgan, xolos. Shu bois Suv xo‘jaligi vazirligiga yil yakunigacha 150 ta, kelgusi yildan barcha o‘lchash postlarida suvni onlayn rejimda nazorat qiluvchi avtomatlashgan tizim joriy etish vazifasi yuklatildi.
Ma’lumki, bu yildan qishloq xo‘jaligi korxonalariga suv solig‘i bo‘yicha berilgan imtiyozlar bekor qilindi. Shu bilan birga, suvdan foydalanganlik uchun soliq stavkasi 50 foizga pasaytirildi. Prezident ushbu kamaytirilgan stavkani kelgusi yilda ham saqlab qolish zarurligini ta’kidladi.
Sug‘orish me’yorlarini hisoblash metodikasini BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) talablariga moslashtirish, suv hisoblagichlar o‘rnatgan iste’molchilarni rag‘batlantirish yuzasidan vazifalar belgilandi.
“O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasiga kollektor suvlarida baliqchilikni rivojlantirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Namangan tajribasi asosida gidrogeologik qidiruvlarni kengaytirib, yerosti suvlaridan samarali foydalanish zarurligi qayd etildi.
Yig‘ilishda suv xo‘jaligi sohasida fan va ta’limni rivojlantirish masalasiga alohida ahamiyat qaratildi.  Irrigatsiya va melioratsiya ob’ektlarini barpo etish hamda rekonstruksiya qilish ishlariga ilmiy xodimlarni biriktirish muhimligi ta’kidlandi. Bu orqali fan namoyandalari ob’ektlarning loyihaoldi hujjatlarini tayyorlashdan ularni foydalanishga topshirishgacha bo‘lgan jarayonlarda qatnashib, qurilish ishlarini ilmiy-texnik jihatdan kuzatib boradi. Fan va amaliyot uyg‘unligi ta’minlanib, kelgusidagi loyihalar puxta ishlab chiqilishida qo‘l keladi.
Videoselektor yig‘ilishida muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlari, viloyat va tuman hokimlari axborot berdi.

Water-saving technologies to be introduced more extensively
On September 16, President Shavkat Mirziyoyev chaired a video session on measures for the introduction of water-saving technologies and the implementation of public-private partnership projects in water management.
In our region, water shortage has been gaining in significance. Over the past 10 years, the volume of water resources in Uzbekistan, for example, has decreased by 12 percent, and by 15 percent this year compared to last year.
The level of energy and water consumption is rather high in growing cotton and grain crops. In particular, 8 billion kilowatt-hours of power and 2.4 trillion soums of budgetary funds are spent annually to ensure the operation of more than 5 thousand pumps for irrigation of 2.5 million hectares of land. An average of 800 thousand soums is spent for the supply of water by pumps per hectare of land. As a result of furrow irrigation, about 5-6 billion cubic meters or 20 percent of water is lost in the fields every year.
In these circumstances, water saving and accounting gain in extreme significance. Over the past two years, the President and the government have adopted 11 resolutions in this area, and everything conducive for proper operation of the water industry have been delivered.
Nevertheless, the efforts undertaken so far, as it was noted at the meeting, are still far from satisfactory. Thus, water-saving technologies have been introduced only on 285 thousand hectares, which is 7 percent of the land. In this regard, the lags are especially noticeable in the Kashkadarya, Bukhara and Khorezm regions. Furkat, Buka, Chinaz, Sardoba, Takhtakupyr, Karauzak, Kasbi, Kyzyryk, Muzrabat districts have not seen a single water saving project implemented.
Therefore, the state of affairs in water resources management in Karakalpakstan, regions and in the context of districts was critically analyzed at the meeting, so were the urgent tasks to address the situation. The President urged, for instance, to expand the area of land with water-saving technologies next year to cover 600 thousand hectares. Directives were voiced on the allocation of necessary funds from the national budget for these purposes, on the provision of subsidies to cover part of the expenses of entrepreneurs, as well as the assignment of loans to farms and clusters through commercial banks with the use of funds from international financial institutions.
The widespread introduction of water-saving technologies will lead to growth in demand for them. Yet the capacities of 13 companies manufacturing such equipment in our country will barely be enough to cover even half of the demand projected for the next year. To this end, responsible executives were tasked with creating such enterprises in Samarkand, Tashkent and Namangan regions.
Thanks to an innovative solution in the sector, the laser leveling of the land, the clusters have managed, when cultivating more than 3 thousand hectares of lands, to cut water consumption by 20-25 percent, reduce application of fertilizers by 15 percent, and increase yields by at least 10 percent. The head of state stressed the importance of spreading this experience, laser leveling of cotton, grain and rice fields. The Ministry of Finance was instructed to assign at least 250 billion soums of loans from the Agricultural Development Fund for the introduction of such technology.
This year, water facilities in Kuyichirchik, Narpai, Bulungur, Sardoba, Nishan, Kasbi districts were given to entrepreneurs on principles of public-private partnership, and a standard project is under implementation. That would allow for the modernization of facilities and significantly lessen operating costs. The President instructed to implement similar schemes in other districts, too.
Another challenge that hinders the rational use of water is that today only 2 percent of more than 3 thousand water metering stations and 2.5 percent of 400 major water structures are outfitted with automated control systems. In this respect, the Ministry of Water Resources was instructed to introduce an automated system for monitoring water in real time mode at 150 posts by the end of this year and in all posts starting from next year.
Earlier this year, water tax benefits for agricultural enterprises were canceled. In the meantime, the tax rate for water use has been reduced by 50 percent. The President stressed the need to uphold this abridged rate next year.
Shavkat Mirziyoyev outlined tasks for bringing the methodology for calculating irrigation rates in line with requirements of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO), for stimulating consumers who have installed water meters.
The head of our state urged Uzbekbaliksanoat Association to develop fish farming in collector waters.
Instructions also included those to expand hydrogeological exploration based on the Namangan practice and effectively use underground water resources.
Special attention at the meeting was paid to the development of science and education in the field of water management.
The President pointed out that it is important to engage the scholarly community in the construction and reconstruction of irrigation and reclamation facilities. The scientists will participate in the entire process from the elaboration of pre-project documentation for facilities through to their commissioning, and provide academic and technical support for construction works. Integration of science and practice will allow for more thorough project development.
Heads of ministries and agencies in charge, hokims of regions and districts reported on issues discussed at the video session.