YXHT 28-iqtisodiy va ekologik forumining yakuniy yig‘ilishida korrupsiyaga qarshi kurashda O‘zbekiston tomonidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar taqdim etildi
2020-yil 10-11-sentabr kunlari Praga shahrida Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik tashkiloti (YXHT) 28-iqtisodiy va ekologik forumining yakuniy yig‘ilishi "Innovatsiyalarni qo‘llash, shaffoflikni oshirish va raqamlashtirish orqali korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish orqali YXHT mintaqasida xavfsizlik, barqarorlik va iqtisodiy o‘sishni ta’minlash" mavzusida bo‘lib o‘tdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxonov ushbu tadbirda videokonferensiya shaklida O‘zbekistondan bosh ma’ruzachi sifatida ishtirok etdi.
Praga shahrida bo‘lib o‘tgan YXHT Iqtisodiy va ekologik forumining yillik yopilish yig‘ilishi tashkilotning iqtisodiy hamda ekologik o‘lchovi doirasida siyosiy muloqotni rag‘batlantirish, YXHTga a’zo davlatlarga iqtisodiy, shu bilan birga, ekologik muammolarni hal qilish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqish bo‘yicha eng yuqori darajadagi asosiy yig‘ilishdir.
Forumda Bosh kotib vazifasini bajaruvchi, YXHT Nizolarning oldini olish bo‘yicha Markazi direktori Tuula Yuryolya, Chexiya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Tomash Petrichek, Albaniyaning Yevropa va tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Gent Chakay, YXHTga a’zo 57 davlat va 11 sherik mamlakat, hamkor, shuningdek, xalqaro tashkilotlar vakillari qatnashdi.
Uchrashuv doirasida yalpi majlislar bo‘lib o‘tdi, unda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashishda raqamli texnologiyalar, samarali boshqaruv va qonun ustuvorligining ahamiyati muhokama qilindi.
Muhokamalar davomida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish masalalari YXHTga a’zo davlatlar uchun ustuvor vazifa bo‘lib qolishi, iqtisodiy rivojlanish, atrof-muhitni muhofaza qilish, barqarorlik va xavfsizlik uchun dolzarb ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasining YXHTdagi Doimiy vakili, mamlakatimizning Avstriyadagi elchisi Abat Fayzullayev yig‘ilishning "Raqamli texnologiyalar yordamida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish" mavzusidagi birinchi sessiyasiga boshchilik qildi va O‘zbekistonning elektron davlat boshqaruvi tizimida hamda korrupsiyaga qarshi kurash choralarini kuchaytirishda raqamlashtirishdan foydalanish faoliyati bilan tanishtirdi.
Forumning ikkinchi sessiyasida O‘zbekiston Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori A.Burxonov ma’ruza qildi.
Ishtirokchilarga so‘nggi yillarda amalga oshirilgan asosiy islohotlar va O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish sohasidagi samarali chora-tadbirlar, shuningdek, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi faoliyatining maqsadlari, vazifalari va asosiy yo‘nalishlari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini takomillashtirish, korrupsiyaga qarshi choralar samaradorligini oshirish, aholining huquqiy madaniyatini mustahkamlash, davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari hamda ommaviy axborot vositalari o‘rtasidagi samarali o‘zaro aloqalarni tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
YXHTning Iqtisodiy va atrof-muhit masalalari bo‘yicha muvofiqlashtiruvchisi, elchi Vuk Jugich “Dunyo” axborot agentligiga bergan intervyusida YXHT hududida raqamli texnologiyalarni qo‘llash orqali korrupsiyaga qarshi kurashning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan tadbiring ahamiyatiga to‘xtaldi:
“Men ushbu forumda O‘zbekiston vakilining nutqini bosh ma’ruzachi sifatida qabul qilaman. Ma’ruzada korrupsiya illatiga qarshi kurash bo‘yicha O‘zbekistonning ilg‘or tajribasi taqdim etildi. Kelgusida ushbu yo‘nalishda O‘zbekiston bilan samarali hamkorlik davom etishiga umid qilaman.

На заключительной встрече 28-ого Экономико-экологического форума ОБСЕ представлены предпринимаемые Узбекистаном меры в борьбе с коррупцией
10-11 сентября 2020 года в г.Праге состоялась заключительная встреча 28-ого Экономико-экологического форума Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) на тему: «Содействие обеспечению безопасности, стабильности и экономического роста в регионе ОБСЕ посредством предупреждения коррупции и борьбы с ней на основе использования инноваций, повышения транспарентности и цифровизации».
На мероприятии в качестве основного докладчика от Узбекистана принял участие директор Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов посредством видеоконференции.
Ежегодно проводимое в г.Праге заключительное совещание экономико-экологического форума ОБСЕ является основной встречей высокого уровня в рамках экономического и экологического измерения Организации для стимулирования политического диалога и выработки рекомендаций для государств-участников ОБСЕ по решению экономико-экологических проблем.
В работе Форума участвовали исполняющий обязанности генерального секретаря, директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов ОБСЕ Туула Юрьёля, министр иностранных дел Чешской Республики Томаш Петричек, исполняющий обязанности министра европейских и иностранных дел Албании Гент Чакай, представители 57 государств-участников ОБСЕ и 11 стран-партнеров по сотрудничеству, а также других международных организаций.
В рамках заседания проведены пленарные сессии, в ходе которых участники мероприятия обсудили роль цифровых технологий, надлежащего управления и верховенства закона в предупреждении коррупции и борьбе с ней.
В ходе дискуссий подчеркивалось, что вопросы профилактики и борьбы с коррупцией по-прежнему остаются приоритетными для стран-участниц ОБСЕ и актуальными для экономического развития, охраны окружающей среды, обеспечения стабильности и безопасности.
Глава Постоянного председательства Республики Узбекистан при ОБСЕ, Посол Узбекистана в Австрии Абат Файзуллаев выступил модератором первой сессии заседания на тему «Предупреждение коррупции и борьба с ней с помощью цифровых технологий» и обратил внимание участников на опыт работы госструктур Узбекистана по использованию цифровых инструментов в сфере электронного государственного управления, а также в антикоррупционных усилиях.
В рамках второй сессии Форума на тему: «Повышение траспарентности, утверждение практики надлежащего управления и верховенства права в интересах предупреждения коррупции и борьбы с ней» был заслушан доклад директора Агентства по противодействию коррупции Акмала Бурханова.
Им представлена развернутая информация об осуществляемых за последние годы ключевых реформах и эффективных мерах в сфере борьбы и предупреждения коррупции в Республике Узбекистан, а также о целях, задачах и основных направлениях деятельности Агентства по противодействию коррупции.
Основное внимание также уделено вопросам совершенствования организационно-правовых механизмов противодействия коррупции, повышения эффективности антикоррупционных мер, усиления правовой культуры населения, организации эффективного взаимодействия государственных органов с институтами гражданского общества и СМИ.
В интервью корреспонденту ИА «Дунё» Координатор экономической и экологической деятельности ОБСЕ посол Вук Жугич отметил о важности данного мероприятия, которое было посвящено актуальным вопросам борьбы с коррупцией посредством использования цифровых технологий на пространстве ОБСЕ:
«Я приветствую выступление представителя Узбекистана в работе форума в качестве основного докладчика, где были представлены лучшие практики и опыт деятельности Узбекистана в борьбе с данным явлением.
Выражаю надежду на продолжение плодотворного сотрудничества с Узбекистаном в данном направлении, а также на то, что вопросы, связанные с борьбой с коррупцией, будут одним из ключевых тем обсуждений в рамках ОБСЕ», - отметил В.Жугич.