YXHTning “Terrorizm hamda unga olib boruvchi tajovuzkor ekstremizm va radikallashuvga qarshi samarali sheriklik” mavzuidagi onlayn konferensiyasi toʻgʻrisida
2020-yilning 14-sentabr kuni “Terrorizm hamda unga olib boruvchi tajovuzkor ekstremizm va radikallashuvga qarshi samarali sheriklik” mavzuida Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining (YXHT) yuqori darajadagi terrorizmga qarshi onlayn konferensiyasi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda YXHTning amaldagi raisi — Albaniya Yevropa va tashqi ishlar vaziri Gent Chakay, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari, tashkilotning Terrorizmga qarshi kurashish boshqarmasi rahbari Vladimir Voronkov, YXHTga aʼzo davlatlarning yuqori martabali vakillari ishtirok etdi.
Anjuman chog‘ida terrorizmga qarshi kurashish sohasida fuqarolik jamiyati va xususiy sektorning rolini oshirish orqali mazkur yo‘nalishdagi xalqaro va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
Konferensiyada asosiy maʼruzachilardan biri sifatida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Sherzod Asadov ishtirok etib, u ishtirokchilarni mamlakatimizning terrorizm va ekstremizmga qarshi kurashish sohasidagi yutuqlari bilan tanishtirdi.
Xususan, Oʻzbekistonning oʻn yildan ortiq vaqt mobaynida oʻz hududida bitta ham terroristik harakatni amalga oshirishga yoʻl qoʻymaganligi qayd etildi. MDH hududidagi hamkor maxsus xizmatlar bilan birgalikda 20 dan ortiq teraktlarning oldi olindi.
Xavfsizlikni taʼminlash, jumladan xorijiy sayyohlar xavfsizligini ta’minlash sohasida Oʻzbekiston uchinchi yildirki, ketma-ket eng xavfsiz mamlakatlar reytingida yetakchi oʻrinni egallab turgani ta’kidlandi.
Tadbir ishtirokchilari Oʻzbekiston Respublikasi tomonidan terrorizmga qarshi kurashish boʻyicha koʻrilayotgan chora-tadbirlarni yuqori baholashdi.

Об онлайн конференции ОБСЕ «Эффективное партнерство против терроризма и насильственного экстремизма и радикализации, ведущей к терроризму»
14 сентября 2020 года состоялась контртеррористическая онлайн конференция высокого уровня ОБСЕ на тему: «Эффективное партнерство против терроризма и насильственного экстремизма и радикализации, ведущей к терроризму».
В мероприятии приняли участие действующий председатель ОБСЕ – Министр европейских и иностранных дел Албании Гент Чакай, заместитель генерального секретаря, глава Контртеррористического управления ООН Владимир Воронков, высокопоставленные представители стран-участниц ОБСЕ.
В ходе конференции обсуждены вопросы укрепления международного и регионального сотрудничества в области борьбы с терроризмом в контексте повышения роли гражданского общества и частного сектора в данной сфере.
В качестве одного из основных докладчиков на конференции выступил заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов, который ознакомил участников с достижениями нашей страны в области противодействия терроризму и экстремизму.
В частности, было отмечено, что Узбекистан на протяжении более 10 лет не допустил совершения ни одного террористического акта на своей территории. В тесном взаимодействии с партнерскими спецслужбами на пространстве СНГ было предотвращено более 20 терактов.
Подчеркнуто, что в сфере обеспечения безопасности, в том числе иностранных туристов, Узбекистан 3-й год подряд занимает лидирующее место в рейтинге самых безопасных стран.
Предпринимаемые Республикой Узбекистан меры в области борьбы с терроризмом были высоко оценены участниками мероприятия.