Energiya resurslarini hisobga olish va nazorat qilish bo‘yicha yaxlit onlayn tizim yaratiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 14-sentabr kuni elektr energiyasi va tabiiy gazni hisobga olish hamda nazorat qilish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Elektr energiyasi va tabiiy gaz hayot va iqtisodiyot uchun juda zarur resurslardir. Bu tarmoqlar infratuzilmasi uzoq yillar modernizasiya qilinmagani sababli ularni yetkazib berishda yo‘qotishlar ko‘p edi. Hisob-kitobni joy-joyiga qo‘yish uchun avtomatlashtirilgan tizimlar zarurligini hayotning o‘zi taqozo etmoqda.
Xususan, elektr energiyasini hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimi joriy etilgan 7 ta tuman va shaharda to‘lovlar undirilishi 40 foizga oshgan, debitor qarzdorlik esa 20 foizga qisqargan. Ushbu tizimni mamlakatimizning barcha hududlarida tatbiq etish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar belgilangan.
Yig‘ilishda elektr energiyasi hamda tabiiy gazni hisobga olish va nazorat qilishning avtomatlashtirilgan tizimlarini to‘liq joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, bu maqsadlar uchun qariyb 1,2 milliard dollar mablag‘ yo‘naltirilmoqda.
– Bu mablag‘larning natijadorligi va qaytimi faqatgina hisoblagichlarni o‘rnatish bilan hal bo‘lib qolmaydi. Iste'molchi sarf qilgan energiya resursi hajmini bilish bilan tizimdagi yo‘qotishlar va o‘g‘irliklarga chek qo‘yib bo‘lmaydi. Buning uchun “energiyani ishlab chiqaruvchi – magistral tarmoqlar – taqsimlash tarmoqlari – iste'molchi” jarayonlarining har bir zanjirini qamrab oluvchi yaxlit onlayn tizimni yaratish kerak, – dedi davlat rahbari.
Hamma joyda hisoblagichlar o‘rnatish, ularga xizmat ko‘rsatadigan servislar tashkil etib, uzluksiz ishlashini ta'minlash, malakali kadrlar tayyorlash muhimligi ta'kidlandi.
Hokimlar, sektor rahbarlari, mahalla faollari aholi bilan har kuni ishlab, qarzdorlikni vaqtida to‘lash, tarmoqqa noqonuniy ulanishlarning oldini olish bo‘yicha tushuntirish ishlarini kuchaytirishi lozimligi aytildi.
Bugungi kunda joylarda qariyb 4 million dona elektr energiyasi hisoblagichi o‘rnatilib, shundan 2 milliontasi yagona elektron bazaga ulangan. Yig‘ilishda “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatiga yil yakunigacha yana 3,5 million dona elektr hisoblagich o‘rnatib, 2021-yil 1-martga qadar avtomatlashgan tizimni to‘liq ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, yirik iste'molchi va tadbirkorlik subнektlari, taqsimlash punkti hamda transformatorlarga elektron hisoblagichlar o‘rnatib, ularni ham yagona elektron bazaga ulash bo‘yicha topshiriq berildi.
“Hududgazta'minot” aksiyadorlik jamiyati joriy yil yakunigacha aholiga 1,2 million dona, kelgusi yilning birinchi yarmida yana 2,3 million dona zamonaviy gaz hisoblagich o‘rnatishi zarurligi ta'kidlandi.
Bunda birinchi navbatda tabiiy gaz iste'moli va qarzdorlik darajasi yuqori bo‘lgan 22 ta tuman va shahar qamrab olinadi. 4 mingdan ziyod yirik iste'molchilar, gaz quyish shoxobchalari va ishlab chiqarish korxonalari, shuningdek, 850 ta issiqxona avtomatlashtirilgan tizimga ulanadi.
Energetika vazirligiga har bir tuman, shahar kesimida hisoblagichlarni yetkazib berish, o‘rnatish va tizimga ulash ishlarini muvofiqlashtirish hamda nazorat qilish topshirig‘i berildi.
Viloyat, tuman va shahar hokimlariga hududlarda ishchi guruhlar tuzib, mahalla raislari bilan birgalikda aholiga hisoblagichlar o‘rnatishni tashkillashtirish, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni tezkorlik bilan hal etish vazifasi qo‘yildi.
“Hududiy elektr tarmoqlari” hamda “Hududgazta'minot” jamiyatlarining texnik xodimlari va IT mutaxassislarini ushbu zamonaviy tizim bilan ishlash, uning barcha imkoniyatlari va qulayliklaridan samarali foydalanish bo‘yicha malakasini oshirish kerakligi ta'kidlandi. Har bir hududda hisoblagich va boshqa uskunalarni ta'mirlash, ularga xizmat ko‘rsatish tizimini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda elektr energiyasi va tabiiy gazdan debitor qarzdorlikni kamaytirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.

Будет создана целостная онлайн-система контроля и учета энергоресурсов
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 14 сентября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам контроля и учета электроэнергии и природного газа.
Электроэнергия и природный газ – важные для жизни и экономики ресурсы. Поскольку инфраструктура их производства в Узбекистане не модернизировалась на протяжении многих лет, наблюдаются большие потери при их доставке. Необходимость упорядочения расчетов в этой сфере требует внедрения автоматизированных систем.
Так, в 7 районах и городах, где была внедрена автоматизированная система контроля и учета электроэнергии, собираемость платежей увеличилась на 40 процентов, а дебиторская задолженность снизилась на 20 процентов. Реализуются планы по внедрению этой системы во всех регионах страны.
В связи с этим на совещании обсуждены вопросы полноценного внедрения автоматизированных систем контроля и учета электроэнергии и природного газа.
Отмечалось, что на эти цели выделяется около 1,2 миллиарда долларов.
– Результативность и отдачу от этих средств невозможно обеспечить одной лишь установкой счетчиков, – заявил глава государства. – Иными словами, одного только знания о том, сколько энергоресурсов потратил потребитель, недостаточно для пресечения потерь и хищений в системе. Для этого необходимо создать целостную онлайн-систему, охватывающую каждое звено в цепи «производитель энергии – магистральные сети – распределительные сети – потребитель».
Подчеркнута важность повсеместного установления счетчиков, организации сервис-центров по их обслуживанию, обеспечению бесперебойной работы приборов, подготовки квалифицированных кадров.
Хокимам, руководителям секторов и активистам махалли указано на необходимость постоянной работы с населением, усиления разъяснительной работы о важности своевременного погашения задолженности и недопустимости незаконного подключения к сети.
Сегодня на местах установлено почти 4 миллиона счетчиков электроэнергии, из которых 2 миллиона подключены к единой электронной базе данных. На совещании перед акционерным обществом «Худудий электр тармоклари» поставлена задача ввести до конца года еще 3,5 миллиона счетчиков электроэнергии и полностью запустить автоматизированную систему к 1 марта 2021 года.
Кроме того, поручено установить электронные счетчики у крупных потребителей и субъектов предпринимательства, в распределительных пунктах и трансформаторах, подключить их к единой электронной базе данных.
Отмечалось, что АО "Худудгазтаъминот" должна будет установить 1,2 миллиона современных счетчиков газа до конца нынешнего года, еще 2,3 миллиона – в течение первой половины следующего года.
При этом в ближайшие 4 месяца будут охвачены 22 района и города с высоким уровнем потребления природного газа и показателей задолженности. К автоматизированной системе будут подключены более 4 тысяч крупных потребителей, газонаполнительных пунктов и предприятий по производству газа, а также 850 теплиц.
Министерству энергетики поручено координировать и проконтролировать доставку, установку и подключение счетчиков в каждом районе и городе.
Хокимам областей, районов и городов поручено создать рабочие группы, координировать совместно с председателями махаллей процесс установки современных счетчиков у населения, оперативно решать возникающие проблемы.
Подчеркнуто, что для эффективной эксплуатации систем необходимо организовать обучение технического персонала и IT-специалистов акционерных обществ «Худудий электр тармоклари» и «Худудгазтаъминот», повысить их квалификацию и навыки работы с автоматизированной системой учета, формировать умение полностью задействовать ее возможности и удобства. Даны указания касательно налаживания в каждом регионе системы ремонта и обслуживания счетчиков и иного оборудования.
На совещании также рассмотрен вопрос сокращения дебиторской задолженности по электроэнергии и природному газу.
Руководители отраслей представили презентацию о мерах по внедрению автоматизированных систем контроля и учета электроэнергии и природного газа.