Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandlar kengashi direktorlar kengashining VIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-09-14 | Iqtisodiyot
2020-yil 11-sentabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida videokonferensaloqa shaklida Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandlar kengashi (WCC-APR) direktorlar kengashining VIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandchilik kengashi raisi Gada Xijavi-Kaddumi va Osiyo-Tinch okeani mintaqasining (Hindiston, Xitoy, Kuvayt, Malayziya, Yaponiya, Bangladesh, O‘zbekiston va boshqalar) 49 mamlakati Direktorlar Kengashi a'zolari ishtirok etishdi. Uchrashuvning faxriy mehmoni sifatida O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov taklif qilindi.
Kun tartibidan a'zolik, nodavlat-notijorat tashkilotlarining milliy tuzilmasini kengaytirish, shuningdek, 2021 -2024 yillarda Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha Prezident va uning o‘rinbosarlari lavozimlariga nomzodlarni tasdiqlash va boshqa masalalar o‘rin oldi.
Ma'lumot uchun: Butunjahon hunarmandchilik kengashi Eile O. O. Uebb, Margaret M. Patch va Kamaladevi Chattopadhyay xonimlar tomonidan Amerika Qo‘shma Shtatlari, Nyu-York, Kolumbiya Universitetida bo‘lib o‘tgan xalqaro yig‘ilishda 1964-yil 12-iyunda tashkil etilgan. Mazkur tashkilot hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash va ularga yordam berish hamda bugungi kunda butun dunyodagi hunarmandlarni birlashtirgan yagona tashkilot bo‘lib qolmoqda. BHK - bu "A" toifali maqomga ega bo‘lgan YuNESKO tarkibiga kiruvchi nodavlat tashkilotdir.
Butunjahon hunarmandchilik kengashi quyidagi beshta mintaqadan iborat:
• Afrika
• Osiyo-Tinch okeani mintaqasi
• Yevropa
• Shimoliy Amerika
• Janubiy Amerika
Bugungi kunda ushbu kengashga 323 ga yaqin tashkilot a'zo bo‘lib, "Hunarmand Assotsiatsiyasi" ham a'zo tashkilotlar sirasiga kiradi.
A'zolik har bir mamlakatdan faqat ikkita milliy tashkilot uchun, masalan, Kengash Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan guruh, birlashma, jamiyat yoki davlat idorasi uchun mavjud. Har bir mintaqa mintaqaviy direktorlar kengashini shakllantirish uchun o‘z Prezidentini, Vitse-prezidentlarini, maslahatchilarini saylaydi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi Butunjahon hunarmandchilik kengashi raisi (2017-2020) Gada Xijavi-Kaddumi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev boshchiligida hunarmandchilikni qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori darajda baholab, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromovning WCC-APR Prezidenti lavozimiga nomzodini ilgari surdi hamda Kengashning barcha a'zolari bir ovozdan mazkur nomzodni ma'qullashdi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikromov Kengashning barcha a'zolariga, xususan Gada Xijavi-Kaddumi xonimga O‘zbekistonni WCC-APR prezidentligiga 2021-2024 yillarga nomzod sifatida tasdiqlagani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston tomonidan WCC-APR Bosh assambleyasining 38-sessiyasini shu yil dekabr oyida VKS formatida o‘tkazishni taklif qilindi.
A.Ikromov o‘z taqdimoti davomida hukumat tomonidan qo‘l san'atlari, xususan, bu borada O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar to‘g‘risida batafsil ma'lumot berdi;
- so‘nggi 3 yil ichida 90 mingdan ortiq ish o‘rinlari yaratildi va 2020-yil oxiriga kelib ularning soni 130 mingtaga yetkaziladi;
- 2019-yilda hunarmandchilikni rivojlantirish dasturiga 50 million dollar, 2020-yilda yana 50 million dollar qo‘shimcha mablag ajratildi.
Shuningdek, tadbirda Hunarmand assotsiatsiyasi raisi U. Abdullayev, assotsiatsiya raisining o‘rinbosari A. Murtazayev, shuningdek, SSP raisining o‘rinbosari F. Usmanov ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, bugungi kunda Hunarmand assotsiatsiyasi a'zolari soni 36 440 kishini tashkil etadi, bu 2019-yilning shu davriga nisbatan 6440 kishiga ko‘p (+ 14%). Talabalar soni esa 53 420 kishini tashkil qiladi. Mamlakatning har bir mintaqasida hunarmandchilik markazlari tashkil etilgan.
Shuningdek, "Ipak va ziravorlar" festivali, Buxoroda va Marg‘ilonda "Atlas festivali", YUNESKO homiyligida Qo‘qonda I Xalqaro hunarmandlar festivali kabi xalqaro festivallarning mamlakatimizda muvaffaqiyatli o‘tkazilib kelinayotgani alohidla ta'kidlandi.
Ma'lumot uchun: Qo‘qon shahrida tashkil etilgan festivalda dunyoning 80 dan ortiq mamlakatlaridan 570 xalqaro hunarmandlar, o‘zlarining ilmiy ishlari va amaliy faoliyati bilan mashhur bo‘lgan xorijlik olimlar va mutaxassislar, 2200 dan ortiq mahalliy xalq hunarmandlari qatnashdi.
Tadbir yakunida Direktorlar Kengashi a'zolarining yakdil qarori bilan WCC-APR Bosh assambleyasining 38-sessiyasini VKA formatida o‘tkazish, shuningdek, 2021-yilda Qo‘qonda bo‘lib o‘tadigan II Xalqaro hunarmandlar festivali doirasida O‘zbekiston boshchiligidagi birinchi WCC-APR tadbirini o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

VIII meeting of the Board of Directors of the World Crafts Council of the Asia-Pacific region
On September 11, 2020, the VIII meeting of the Board of Directors of the World Crafts Council of the Asia-Pacific region (WCC-APR) was held in the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan in a video conference format.
Chairman of the World Crafts Council of the Asia-Pacific region Gada Hijavi-Kaddumi and members of the Board of Directors representing 49 countries of the Asia-Pacific region (China, India, Kuwait, Malaysia, Japan, Bangladesh, Uzbekistan, etc.) took part at the conference. Chairman of the Сhamber of Commerce and Industry of Uzbekistan Adham Ikramov was invited as a distinguished guest of the meeting. On the agenda were issues of membership, expansion of the national structure of NGOs, and approval by the Council of candidates for the positions of President and his deputies of the Council for the Asia-Pacific region for 2021-2024, and others.
References: The World Crafts Council was founded by Mrs. Eileen O. Webb, Mrs. Margaret M. Patch, and Mrs. Kamaladevi Chattopadhyay at an international meeting at Columbia University, New York, United States of America, on June 12, 1964, to support and promote craftsmen, and today this organization is the only one that unites craftsmen around the world. WCC - is a non-governmental organization which is the part of UNESCO with Category status "A".
The World Crafts Council consists of the following five regions:
Today, the structure includes about 323 organizations, and the Association Hunarmand is also a member of it.
Speaking at the Meeting, the President of the World Crafts Council of Asia - Pacific region (2013-2020) Hijawi-Kaddumi noted the importance and high level of reforms initiated by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev in supporting craftsmen, and nominated the candidacy of the Chairman of CCI of Uzbekistan A. Ikramov for the post of the President WCC-APR for the period 2021-2024, to what all Council members agreed unanimously.
Chairman of the CCI of Uzbekistan A.Ikramov expressed deep gratitude to all members of the Council, especially to Mrs. Gada Hijavi-Kaddumi for approving Uzbekistan as a nominee for the presidency of the WCC-APR for the term 2021-2024.
During the event, by the Uzbek side was proposed holding the 38th session of the WCC-APR General Assembly in December of this year in the format of videoconference.
In the presentation of Uzbekistan, A.Ikramov provided detailed information about the government's ongoing reforms in Uzbekistan to support craftsmen, in particular:
- for past 3 years, more than 90 thousand employment placements have been created, and by the end of 2020, their number will be increased to 130 thousand;
- $ 50 million was allocated for the craft development Program in 2019, and $ 50 million as additional funds in 2020.
The Chairman of the Association Hunarmand U. Abdullayev, the Deputy Chairman of the Association A. Murtazayev, as well as the Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and industry F.Usmanov also attended the conference.
The number of members of the Hunarmand Association is 36,440, which is 6,440 more (+ 14%) for the same period in 2019. The number of students is 53,420. Craft centers were established in every region of the country.
The Uzbek side also noted the successful organizations of international festivals in Uzbekistan such as "Silk and spices" in Bukhara and the "Atlas Festival" in Margilan, as well as organization of the international festival of craftsmen under the aegis of UNESCO in Kokand.
Note: 570 international craftsmen, foreign scientists and specialists, known for their scientific works and practical activities in the field of crafts, took part in the Festival from more than 80 countries. Participants from all regions of Uzbekistan, more than 2200 local masters of folk art, shared their works and master classes.
As a result of the event, the members of the Board of Directors unanimously decided to organize the 38th session of the WCC-APR General Assembly in the videoconference format. As well as within the II international festival of craftsmen in Kokand in 2021, to hold the first WCC-APR event led by Uzbekistan.