Oʻzbek va tojik xalqlari – bir daraxtning ikki shoxi, bir daryoning ikki irmogʻi
Bugun 14-sentabr kuni Dushanbe shahrida "Oʻzbekiston va Tojikiston rahbarlarining doʻstlik, yaxshi qoʻshnichilik va ishonchni mustahkamlashga qoʻshgan hissasi, tojik-oʻzbek strategik hamkorligining yangi sahifasining ochilishi" mavzusidagi ikki kunlik ilmiy-amaliy anjumani oʻz ishini boshladi.
Tojikiston Milliy Fanlar akademiyasi va Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan tadbirda ikki mamlakatning taniqli olim va tadqiqotchilari, ilmiy-tadqiqot va tahliliy tuzilmalar, shuningdek, oliy oʻquv muassasalarining yetakchi mutaxassislari yigʻildi.
Oʻzbekiston delegatsiyasiga Oliy Majlis Qonunchilik palatasi spikerining birinchi oʻrinbosari, akademik A.Saidov rahbarlik qilmoqda.
Tadbirda soʻzga chiqqan Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) direktori Eldor Aripov ushbu anjumanning juda muhim va dolzarb ekani, uning nomlanishi esa oʻzbek-tojik hamkorligining bugungi ruhini aniq aks ettirishini taʼkidladi.
SMTI vakilining soʻzlariga koʻra, doʻstona munosabatlar va mamlakatlar oʻrtasidagi yaxshi qoʻshnichilik munosabatlari sifat jihatidan yangi darajaga chiqishi, avvalo, Oʻzbekiston va Tojikiston Prezidentlarining siyosiy irodasi, yuksak ishonchi va strategik qarashlari natijasidir.
Prezident Sh.Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mintaqasini Oʻzbekiston tashqi siyosatidagi asosiy ustuvor yoʻnalish sifatida belgilashi asnosida Dushanbe bilan munosabatlarning tizimli ravishda qayta tiklanishi ham ushbu siyosatning muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganining yorqin namunasidir.
E.Aripovning soʻzlariga koʻra, yuqori darajadagi muloqot faol va doimiy xarakterga ega. Xususan, 2018-yilda ikki tomonlama munosabatlar tarixida birinchi marta oʻzaro davlat tashriflari boʻlib oʻtdi. Umuman olganda, 2016-yil sentabr oyidan boshlab Oʻzbekiston va Tojikiston rahbarlari turli xil sammitlar doirasida taxminan 15-marta uchrashishdi.
Qisqa vaqt ichida mamlakatlar deyarli barcha sohalarda misli koʻrilmagan yutuqlarga erishdilar.
Xususan, 2015-yildan beri oʻzaro savdo hajmi deyarli 3 baravarga oshdi. Pandemiya davom etayotganiga qaramay, joriy yilning 7 oyida savdo hajmi 2015 yoki 2016-yil bilan solishtirganda oshdi.
Shuningdek, qoʻshma korxonalar soni oʻsib bormoqda - 2017-yildan boshlab Oʻzbekistonda qoʻshma korxonalar soni qariyb 4 baravarga oshdi. Jumladan, agar 2017-yilda Oʻzbekistonda 100 % tojik kapitali ishtirokida 1 ta korxona boʻlgan boʻlsa, bugungi kunda ularning soni 70 taga yetgan, qoʻshma korxonalarning umumiy soni esa 170 dan ortiqni tashkil qilmoqda.
Oʻtgan yili Oʻzbekiston va Tojikiston oʻrtasida avtomobil transporti orqali yuk tashuvlari hajmi 60 foizga oʻsdi. 2017-yildan buyon “Oʻzbekiston havo yoʻllari” MAK Tojikiston yoʻnalishi boʻyicha yuk tashuvlari hajmini tashishni 6 baravarga oshirdi.
Ayni vaqtda, oʻtgan yillarda goʻyoki yechimi boʻlmagan, murakkab va nozik hisoblangan - chegara va suv-energetika sohasidagi masalalar ham oʻz yechimini topdi.
Eng muhimi, E.Aripov taʼkidlaganidek, bu oʻzgarishlarning barchasi oddiy fuqarolar hayotida sezilmoqda. Zero, koʻp yillar davomida birinchi marta ular oʻz qarindoshlari va doʻstlarinikiga toʻsiqsiz va erkin tashrif buyurish imkoniyatiga ega boʻlishdi. Hozirda Oʻzbekiston-Tojikiston chegarasini har kuni 20 mingga yaqin kishi oʻtadi. Uch yil oldin esa bu koʻrsatkich bor-yoʻgʻi 3-3,5 mingni tashkil qilar edi.
Bunday ijobiy oʻzgarishlar, shubhasiz, xalqlarimizning koʻp asrlik birdamlik va doʻstona yashash tarixiga asoslangan yuqori darajadagi ishonchli siyosiy muloqotni tashkil etish tufayli amalga oshdi.
Oʻzbekiston Prezidenti Sh.Mirziyoyev adolatli ravishda taʼkidlaganidek: “Oʻzbek va tojik xalqlari bir daraxtning ikkita shoxiga, bitta daryoning ikkita irmogʻiga oʻxshaydi. Biz xalqlarimiz doʻstligini mustahkamlashimiz va himoya qilishimiz kerak".
E.Aripovning fikricha, Toshkent va Dushanbe oʻrtasidagi munosabatlar, ikki davlat oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarni yaratishning “namunaviy modeli” boʻlib xizmat qilishi uchun barcha asoslar yetarli.
Oʻzbekiston va Tojikiston oʻtkir muammolar va qarama-qarshiliklar toʻsiqlar emas, balki muloqot va muzokaralar uchun mavzu boʻlishi mumkinligini amalda koʻrsatishdi. Bu mintaqadagi boshqa davlatlar tomonidan muhim formula sifatida qoʻllanishi mumkin. Zero, yakunda Markaziy Osiyodagi barqarorlik va farovonlik — mintaqadagi barcha davlatlar oʻrtasidagi ishonchli aloqalarga asoslanadi va rivojlanadi.
Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi barqarorlikni biz faqatgina barcha keskin ziddiyatlarni hal qilish orqali mustahkamlay olamiz, mintaqada infratuzilma, energetika, transport sohalarida oʻzaro manfaatli qoʻshma loyihalarni amalga oshirish uchun sharoit yaratamiz. Oʻz navbatida, bunday loyihalar mamlakatlarimiz rivojlanishining drayveri boʻlishi hamda xorijiy investorlar uchun jozibadorlik oshigiga xizmat qilish mumkin, - deya qoʻshimcha qildi SMTI vakili.
Yakunda E.Aripov oʻzbek-tojik munosabatlari uchun yuqori darajadagi oʻzaro tushunish va ishonch muhitini saqlash mintaqaning boshqa davlatlari uchun oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishning namunasi boʻlib qolish muhimligini taʼkidladi.
Konferensiya davom etmoqda, plenar majlislardan tashqari, seksiyalarda ham uchrashuvlar koʻzda tutilgan boʻlib, unda ikki mamlakat olimlari va mutaxassislari oʻzaro hamkorlikni qoʻllab-quvvvatlashning qator masalalarini muhokama qiladilar.

Узбекский и таджикский народы – две ветви одного дерева, два притока одной реки
Выступая на пленарном заседании, директор ИСМИ Элдор Арипов отметил, что проходящее мероприятие – это важное и знаковое событие, а его название очень четко отражает дух сегодняшнего узбекско-таджикского сотрудничества.
Выход на качественно новый уровень дружественных и добрососедских отношений между странами, как считает представитель ИСМИ, это, прежде всего, результат политической воли, высокого уровня доверия и стратегического видения президентов Узбекистана и Таджикистана.
Системная перезагрузка отношений с Душанбе – это также яркий пример успешного воплощения на деле внешнеполитического курса Президента Ш.Мирзиёева, определившего своим главным приоритетом регион Центральной Азии.
Со слов Э.Арипова, диалог на высшем уровне носит интенсивный характер, ведется постоянно. В частности, в 2018 впервые за всю историю двусторонних отношений состоялся обмен взаимными государственными визитами.
В целом, с сентября 2016 г. главы Узбекистана и Таджикистана встречались на полях различных саммитов около 15 раз.
За короткий срок страны достигли беспрецедентного прорыва практически по всем направлениям.
С 2015 г. взаимная торговля выросла почти в 3 раза. Более того, несмотря на пандемию, за 7 месяцев этого года мы уже наторговали больше чем за весь 2015 или 2016 год.
Растет число совместных предприятий – с 2017 г. количество СП в Узбекистане увеличилось почти в 4 раза. Показательно, что если в 2017 г. в Узбекистане функционировало 1 предприятие со 100% таджикским капиталом, то сегодня их уже 70, а всего совместных предприятий – более 170.
Соответственно, в прошлом году объем перевозок между Узбекистаном и Таджикистаном только автотранспортом вырос на 60%. С 2017 г. НАК «Узбекистон хаво йуллари» увеличила перевозку грузов на таджикском направлении в 6 раз.
Свое решение получили даже такие, казалось бы, непреодолимые и чувствительные вопросы, как граница и водно-энергетическая сфера.
Самое важное, как подчеркнул Э.Арипов, все эти изменения почувствовали на себе простые граждане. Впервые за долгие годы у них появилась возможность беспрепятственно и свободно посещать своих родных и близких, друзей. Узбекско-таджикскую границу ежедневно пересекают около 20 тыс. человек. Еще три года назад – только 3-3,5 тыс. человек.
Все это стало возможным благодаря одному главному условию – установлению доверительного политического диалога на высшем уровне, который базируется на вековой истории совместного и дружественного проживания наших народов.
Как справедливо отмечал Президент Узбекистана Ш.Мирзиёев «Узбекский и таджикский народы подобны двум ветвям одного дерева, двум притокам одной реки. Мы должны укреплять и оберегать дружбу наших народов».
Сейчас у нас есть все составляющие, чтобы отношения между Ташкентом и Душанбе могли служить «образцовой моделью» того, как должно выстраиваться успешное взаимодействие двух стран, – заявил Э.Арипов.
Узбекистан и Таджикистан на деле показали, что острые проблемы и противоречия могут и должны быть не препятствием, а предметом для диалога и переговоров. Это очень важная формула, которая может быть применена другими странами региона. В конечном итоге, стабильность и процветание в Центральной Азии будут складываться из доверительных отношений между всеми странами региона.
Только при решении всех острых противоречий между странами Центральной Азии мы сможем укрепить стабильность
в нашем регионе, сформировать условия для реализации взаимовыгодных совместных проектов в области инфраструктуры, энергетики, транспорта. В свою очередь, подобные проекты способны стать драйверами развития наших стран, повышения их привлекательности для иностранных инвесторов, - добавил представитель ИСМИ.
В заключении Э.Арипов подчеркнул, что для узбекско-таджикских отношений важно поддерживать высокую планку взаимопонимания и доверия, оставаться примером развития взаимовыгодного сотрудничества для других стран региона.
Конференция продолжается, помимо пленарных заседаний предусмотрены также секционные встречи, на которых учёные и эксперты двух стран обсудят широкий спектр вопросов двухстороннего сотрудничества.