O‘zbekiston va Pokiston transport sohasidagi hamkorlikni kengaytiradilar
Joriy yilning 10-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegasiyasining tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov Pokiston Islom Respublikasi dengiz ishlari bo‘yicha federal vaziri Ali Haydar Zaidi bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida har ikki davlat hududlari orqali yuk tashishni jadallashtirish bo‘yicha birgalikda choralar ko‘rish va transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutib transport va logistika hamkorligini kengaytirish bo‘yicha ikki tomonlama sheriklik qilish masalalari muhokama qilindi. Tomonlar O‘zbekiston va Pokiston tovarlarining har ikki mamlakat bozorlariga erkin kirishining ta'minlanishi o‘zaro savdo aylanmasi ko‘rsatkichlarining sezilarli darajada o‘sishiga xizmat qilishi to‘g‘risida yagona fikrga keldilar.
Shu yo‘nalishda Pokiston tomoni O‘zbekiston "Gvadar", "Karachi" va "Qosim" portlarining rivojlangan infratuzilmasidan foydalanishi uchun maqbul shart-sharoitlarni birgalikda ishlab chiqishda maslahat va texnik yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi va buning uchun yaqin kelajakda Pokistonga transport sohasidagi bir guruh o‘zbekistonlik ekspertlari yuboriladi.
Muzokaralar yakunida muhokama etilgan yo‘nalishlar bo‘yicha amaliy hamkorlik mexanizmlarini ishlab chiqish va kelishish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi, Pokiston Islom Respublikasi Dengiz ishlari bo‘yicha federal vazirligi va Pokiston Milliy logistika korporatsiyasi (PNSC) rahbarlari darajasida ishchi guruh tuzish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Пакистан расширяют сотрудничество в сфере транспорта
10 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков провел переговоры с федеральным министром по морским делам Исламской Республики Пакистан Али Хайдером Заиди.
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы двустороннего взаимодействия по расширению транспортно-логистического сотрудничества, имея в виду принятие совместных мер по интенсификации грузоперевозок через территории двух государств и реализацию совместных проектов, направленных на развитие транспортной инфраструктуры. Стороны сошлись во мнении о том, что обеспечение свободного взаимного доступа узбекских и пакистанских товаров на рынки двух стран позволит существенно увеличить показатели товарооборота.
В данном контексте пакистанская сторона выразила готовность оказать консультационно-техническое содействие в совместной выработке оптимальных условий для использования Узбекистаном развитой инфраструктуры портов «Гвадар», «Карачи» и «Касым», для чего в ближайшей перспективе в Пакистан будет направлена группа узбекских экспертов в сфере транспорта.
По итогам переговоров была достигнута договоренность создать рабочую группу на уровне руководителей Министерства транспорта Республики Узбекистан, Федерального министерства по морским делам Исламской Республики Пакистан, а также Пакистанской национальной корпорации логистики (PNSC) в целях выработки и согласования механизмов практического взаимодействия в обозначенных направлениях.