O‘zbekiston-Pokiston ko‘p qirrali hamkorligini rivojlantirish borasida kelgusidagi qadamlar belgilandi
Joriy yilning 10-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegasiyasining tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakovning Pokiston Islom Respublikasi Bosh vazirining savdo, to‘qimachilik sanoati va investisiyalar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Abdul Razzoq Dovud bilan ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy sheriklik sohasidagi masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar O‘zbekiston-Pokiston hamkorligini har tomonlama mustahkamlashga qaratilgan mavjud bitimlarni amalga oshirishga o‘zaro sodiqligini bildirdilar. Joriy yilning noyabr' oyida Toshkent shahrida Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Pokiston Hukumatlararo komissiyasining shuningdek, O‘zbekiston-Pokiston ishbilarmonlar Kengashining navbatdagi yig‘ilishlarini hamda ikkala mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokida biznes-forumni o‘tkazish masalasi to‘g‘risida kelishib olindi.
Investisiyaviy hamkorlikning muhim salohiyatini hisobga olgan holda, tomonlar ikki tomonlama investisiya aloqalarini o‘rnatish va to‘qimachilik, charm mahsulotlari ishlab chiqarish, farmasevtika va qishloq xo‘jaligi sohalarida, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi, tog‘-kon sanoatida O‘zbekiston-Pokiston qo‘shma korxonalarini bosqichma-bosqich tashkil etish bo‘yicha barqaror mexanizmlarni joriy etish istiqbollarini muhokama qildilar va shu munosabat bilan yaqin kelajakda “G2B” formatida muzokaralarni tashkil etishga kelishib oldilar.
Muloqot chog‘ida har ikki mamlakat bozorlariga talabga ega mahsulotlarni yetkazib berishni kengaytirish yo‘li bilan o‘zaro savdo hajmini oshirishga qiziqish bildirildi. Shu nuqtai nazardan, ikki tomonlama hamkorlikning mustahkam shartnomaviy-huquqiy asoslarini yaratish muhimligi ta'kidlandi va imtiyozli savdo to‘g‘risida Bitimni imzolash masalasi ustida ish olib borish shuningdek, mahsulotlarning muvofiqligini baholash natijalarini tan olish bo‘yicha hukumatlararo Bitimni ishlab chiqish va imzolashni jadallashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, tomonlar Toshkent shahrida o‘zbek eksport tovarlarini Pokistonga olib borish va O‘zbekistonga Pokiston tovarlarini yetkazib berishni tashkil etishga yo‘naltirilgan O‘zbekiston–Pokiston investisiya - logistika savdo uyini tashkil etish shuningdek, Termiz shahrida uning logistika markazi shaklidagi filialini qurish istiqbollarini muhokama qildilar. Bundan tashqari, ushbu savdo uyi bo‘lajak investorlarga qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda huquqiy maslahatlar berish hamda mahsulotlarini sotishlari uchun bozor va boshqa kanallarni topishda ikki mamlakat eksportchilarini qo‘llab-quvvatlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Pokiston Islom Respublikasi Tijorat vazirligi o‘rtasida savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha doimiy faoliyat yurituvchi maxsus ishchi guruh tashkil etilishini nazarda tutuvchi Hamkorlik memorandumi imzolandi. Mazkur guruh faoliyati doirasida tomonlar uch sohada - savdo va investisiyalar, transport va logistika hamda moliya sektorida hamkorlik masalalarini ishlab chiqadilar. Shuningdek, ishchi guruh tomonidan Hukumatlararo komissiyasining bo‘lajak yig‘ilishida imzolash uchun ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikning “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqiladi.

Определены дальнейшие шаги в развитии многопланового узбекско-пакистанского сотрудничества
10 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с советником Премьер-министра Исламской Республики Пакистан по вопросам торговли, текстильной промышленности и инвестиций Абдулом Разаком Давудом, посвященная обсуждению комплекса вопросов в сфере экономического партнерства двух стран.
В ходе встречи стороны обозначили взаимную приверженность реализации имеющихся договоренностей, направленных на всестороннее укрепление узбекско-пакистанского сотрудничества. Был согласован вопрос проведения очередных заседаний Узбекско-Пакистанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, а также Узбекско-Пакистанского Делового совета и бизнес-форума с участием бизнес-кругов двух стран в ноябре текущего года в г.Ташкенте.
С учетом значительного потенциала инвестиционного сотрудничества были обговорены перспективы внедрения устойчивых механизмов налаживания двусторонних инвестиционных связей и поэтапного создания совместных узбекско-пакистанских предприятий в текстильном, кожевенном, фармацевтическом и сельскохозяйственном секторах, сельскохозяйственном машиностроении и горнодобывающей помышленности в связи с чем была согласована организация в ближайшей перспективе переговоров в формате «G2B».
В ходе диалога также была выражена взаимная заинтересованность в наращивании объемов взаимной торговли путем расширения поставок востребованной продукции на рынки двух стран. В данном ключе была подчеркнута важность создания прочной договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества и достигнута договоренность о проработке вопроса подписания Соглашения о преференциальной торговле, а также об ускорении проработки и подписания межправительственного Соглашения в области признания результатов оценки соответствия продукции.
Также были рассмотрены перспективы создания в г.Ташкенте Узбекско-Пакистанского инвестиционно-логистического торгового дома, ориентированного на транспортировку узбекских экспортных товаров в Пакистан и организацию доставки пакистанских товаров в Узбекистан, а также строительства его филиала в форме логистического центра в г.Термезе. Помимо этого, данный торговый дом сможет оказывать консультативно-правовую помощь потенциальным инвесторам в вопросах реализации совместных проектов и поддержку экспортеров двух стран в поиске рынков и каналов сбыта продукции.
По итогам встречи между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством коммерции Исламской Республики Пакистан был подписан Меморандум о сотрудничестве, предусматривающий создание постоянно действующей совместной рабочей группы, в рамках которой сторонами будут проработаны вопросы сотрудничества по трём направлениям – торговле и инвестициям, транспорту и логистике, в финансовом секторе. Рабочей группой будет разработана «Дорожная карта» сотрудничества по приоритетным направлениям для подписания в ходе предстоящего заседания Межправительственной комиссии.