O‘zbekiston va Rossiya tashqi ishlar vazirlari ikki tomonlama munosabatlarning muhim masalalarini muhokama qildi
2020-09-11 | MDH
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov kecha  Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi manbasiga ko‘ra, suhbat davomida O‘zbekiston-Rossiya kun tartibining asosiy masalalari hamdaayrim xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Vazirlar izchil mustahkamlanayotgan va hamkorlikning yangi shakllariga ega bo‘layotgan ko‘p qirrali ikki tomonlama munosabatlarni yuqori sur'atlarda rivojlanayotganidan mamnun ekanini ma'lum qildi.
Turli daraja va shakllarda, jumladan O‘zbekistonning MDHdagi raisligi doirasida bo‘lib o‘tadigan ikki tomonlama va ko‘p tomonlama tadbirlarning tashkiliy jihatlari muzokaralarning alohida mavzusi bo‘ldi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy va investisiya aloqalarini faollashtirish bo‘yicha amaliy takliflarni ko‘rib chiqildi. Tashqi siyosat idoralari rahbarlari ikki mamlakat hukumatlari tomonidan pandemiya sharoitida ushbu yo‘nalishdagi faollikning pasayishiga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rilayotgan choralarni ijobiy baholadi.
Madaniy-gumanitar sohada, ilm-fan, ta'lim va sog‘liqni saqlash yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda hamkorlik qilish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Shuningdek, mehnat faoliyati bilan bog‘liq ravishda Rossiya Federatsiyasida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari uchun munosib sharoitlarni yaratish masalasiga alohida to‘xtalindi.
Vazirlar, shuningdek, oliy va yuqori darajadagi aloqalar doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayonlarini ham muhokama qildi.

Министры иностранных дел Узбекистана и России обсудили ключевые вопросы двусторонних отношений
Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов вчера в г.Москве встретился с Министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по основным вопросам узбекско-российской повестки дня, а также отдельным международным и региональным проблемам, подтвердили в МИД Узбекистана.
Министры выразили удовлетворение высокой динамикой развития многопланового двустороннего сотрудничества, которое последовательно укрепляется и приобретает новые формы взаимодействия.
Отдельной темой переговоров были организационные аспекты предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на различных уровнях и форматах, в том числе в рамках председательства Узбекистана в СНГ.
На встрече рассмотрены практические предложения по интенсификации торгово-экономических и инвестиционных связей. Главы внешнеполитических ведомств положительно оценили предпринимаемыми правительствами двух стран меры по недопущению в условиях пандемии снижения активности на данном направлении.
Особое внимание было уделено вопросам сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, реализации конкретных совместных проектов в области науки, образования и здравоохранения.
Отдельно был затронут вопрос о создании надлежащих условий для граждан Узбекистана, пребывающих в Российской Федерации в связи с их трудовой деятельностью.
Министры также обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках встреч на высшем и высоких уровнях.