Paxta terimiga tayyorgarlik va o‘tkazish masalasiga doir
O‘zbekistonda kuzning dastlabki kunlarida an'anaga ko‘ra barchaning e'tibori qishloq xo‘jaligi mavsumining asosiy mavzusi – paxta terimiga qaratiladi. Paxta – bizning milliy boyligimiz, eng ahamiyatli agrar ekini, to‘qimachilik, farmasevtika, yog‘-moy sanoati va iqtisodiyotning boshqa qator tarmoqlarining faoliyati bog‘liq bo‘lgan qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishining muhim xom ashyo bo‘g‘imidir.
O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi mavsumga yig‘im-terim paytida majburiy mehnatning oldini olish, ishchi kuchi ortiqcha bo‘lgan hududlarda tuzilgan bo‘linmalar tarkibiga ixtiyoriy ravishda ishsiz va vaqtincha band bo‘lmagan aholi vakillaridan yollangan terimchilar uchun munosib mehnat va yashash sharoitlarini ta'minlashga qaratilgan katta tayyorgarlik ishlarini olib bordi. Masalan, Sirdaryo viloyatiga band bo‘lmagan aholidan 36 ming, Jizzax viloyatiga 30 ming, Qashqadaryo viloyatiga 10,8 ming kishini jalb qilish rejalashtirilgan. Ushbu viloyatlarda butun mamlakatda koronavirus pandemiyasi sharoitida rioya qilinayotgan sanitariya me'yorlari va gigiena talablarini hisobga olgan holda terimchilar uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratiladi. Kuniga 3 mahal ovqatlanish, terimchilar uchun ishdan tashqari vaqtlarda madaniy hordiq chiqarish tashkil etiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-sentabrdagi «2020-yilda paxta hosilini yig‘ib-terib olish ishlarini uyushqoqlik bilan tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Qaroriga binoan paxta terish mashinalari bilan terib olingan har bir tonna paxta xomashyosi uchun 920 ming so‘m, qo‘lda terilgan har bir kilogramm paxta xomashyosi uchun birinchi terimda 1000 so‘m, ikkinchi terimda 1400 so‘m to‘lanadi. Shu bilan birga, paxta-to‘qimachilik klasterlari va kooperativlarga narxlarni yuqoridagi narxlardan kam bo‘lmagan darajada mustaqil belgilash huquqi berildi. Bundan tashqari, Jizzax, Sirdaryo va Toshkent viloyatlarining barcha tumanlarida hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasining Qonliko‘l, Qorao‘zak, Kegeyli, Qo‘ng‘irot, Taxtako‘pir, Xo‘jayli, Shumanay, Chimboy va Nukus tumanlari, Qashqadaryo viloyatining Koson, Muborak, Mirishkor, Nishon, Kasbi, Qarshi tumanlarida, shuningdek, Surxondaryo viloyatining Qiziriq, Bandixon, Muzrabot va Sherobod tumanlarida qo‘lda terilgan har bir kilogramm paxta xomashyosi uchun tavsiya etilgan tarif stavkasiga O‘zbekiston Respublikasi byudjetining qo‘shimcha manbalari hisobidan 200 so‘mdan ustama haq to‘lanadi.
Shuningdek, vaqtincha ishsiz fuqarolardan iborat otryadlar rahbarlariga Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Jamoat ishlari jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 2 million so‘m miqdoridagi to‘lovlar ko‘zda tutilgan. Ayni vaqtda joylarda ushbu otryadlar tarkibida paxta yig‘im-terimida ishtirok etishni istaganlar ro‘yxatlari shakllantirilmoqda. Ular bilan tuzilayotgan shartnomalarda o‘zaro huquq va, shu jumladan, terimchilarning mehnatiga haq to‘lashni nazarda tutadigan majburiyatlar ham o‘rin olgan. Shu bilan birga, mavsumiy ishga yollanilaetgan paxtakorlarga 500 ming so‘mdan bir martalik «ko‘tarma» pullari ajratilishi to‘g‘risidagi yaqinda ovoza qilingan ma'lumotlar haqiqatga mos kelmaydi. Qarorda terimchilar mehnatini rag‘batlantirish va mukofotlashning boshqa shakllari tasdiqlangan.
Tuzilayotgan guruh (otryad)lar tarkibida paxta xomashyosini terib olishda ishtirok etishni istagan yurtdoshlarimiz paxta yig‘im-terimi paytida maxsus ochilgan www.terim.uz saytida ro‘yxatdan o‘tishlari, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining joylardagi hududiy bo‘linmalariga murojaat etishlari yoki vazirlikning (71) – 200-06-00 ishonch telefoniga qo‘ng‘iroq qilishlari mumkin.

К вопросу о подготовке и проведении хлопкоуборочной кампании
В эти первые осенние дни в Узбекистане всеобщее внимание по традиции приковано к главной теме сельскохозяйственного сезона – хлопкоуборочной кампании. Хлопок – наше национальное достояние, важнейшая аграрная культура, особо значимый сырьевой сегмент сельскохозяйственного производства, от которого зависит функционирование текстильной, фармацевтической, масложировой промышленности и целого ряда других секторов экономики.
Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана провело большую подготовительную работу к сезону, направленную на предотвращение принудительного труда при сборе урожая, обеспечение достойных условий труда и быта для сборщиков из числа безработного и временно незанятого населения, привлекаемых исключительно на добровольной основе в регионах с избытком рабочей силы. Так, например, в Сырдарьинскую область планируется привлечение 36 тысяч человек, в Джизакскую – 30 тысяч, в Кашкадарьинскую - 10,8 тысяч. В этих регионах для них будут созданы все необходимые бытовые условия с учетом требований гигиены и тех санитарных норм, которых вся страна придерживается в условиях пандемии коронавируса. Будет организовано 3-х разовое питание, культурный досуг для сборщиков в нерабочее время.
Согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 8 сентября 2020г. «О мерах по организованному проведению уборки хлопка-сырца урожая 2020 года» за 1 тонну машинного сбора будет выплачиваться 920 тыс. сумов, за 1 кг хлопка-сырца, собранного ручным способом в период первого сбора 1000 сумов, в период второго сбора 1400 сумов. При этом хлопково-текстильным кластерам и кооперативам предоставлено право самостоятельно устанавливать цены не ниже указанных выше цен. Кроме того, во всех районах Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областей, а также в Канликульском, Караузякском, Кегейлийском, Кунградском, Тахтакупырском, Ходжейлийском, Шуманайском, Чимбайском и Нукусском районах Республики Каракалпакстан, Касанском, Мубарекском, Миришкорском, Нишанском, Касбийском, Каршинском районах Кашкадарьинской, Кизирикском, Бандиханском, Музрабадском, Шерабадском районах Сурхандарьинской областей за счет дополнительных источников бюджета Республики Узбекистан к рекомендуемой тарифной ставке за килограмм хлопка ручного сбора предусмотрены надбавки в размере 200 сумов.
Также руководителям отрядов, состоящих из временно незанятых граждан предусматриваются выплаты в размере 2 млн. сумов из средств Фонда общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений. Уже сейчас на местах формируются списки желающих принять участие в хлопкоуборочной страде в составе данных отрядов. С ними заключаются договора, которыми обговорены взаимные права и обязательства, в том числе, касающиеся оплаты труда хлопкоробов. Вместе с тем, обнародованная недавно информация о единовременном выделении хлопкоробам при найме на сезонные работы в регионах по 500 тысяч сумов в качестве “подъемных” не соответствует действительности, поскольку данным Постановлением утверждены иные формы стимулирования их труда и поощрения.
Наши соотечественники, желающие принять участие в уборке урожая хлопка-сырца в составе формируемых отрядов, могут зарегистрироваться на специально созданном в период хлопкоуборочной кампании сайте www.terim.uz,   обратиться в территориальные структуры Министерства занятости и трудовых отношений на местах или позвонить на телефон “горячей линии” Министерства (71) – 200-06-00.