2020-09-10 | Texnologiyalar
Bugungi globallashgan axborot asrida simsiz aloqa tizimlari dolzarb ahamiyat kasb etmoqda. Bu esa radiochastota resursini boshqarish va muvofiqlashtirish kabi muhim vazifalarni kun tartibiga qo‘ymoqda.
AKT sohasini rivojlantirish, mamlakatimiz aholisiga mazkur yo‘nalishda sifatli va ishonchli xizmat ko‘rsatish, radio qurilmalar, mobil aloqa, simsiz keng polosali Internet, raqamli televideniye kabi talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlarda chastota spektridan xavfsiz va unumli foydalanishni tartibga solishda Elektromagnit moslashuv markazi mutaxassislarining o‘rni muhim.
Ushbu markaz radioelektron vositalar yordamida radiochastota spektridan fuqarolik maqsadlarida foydalanishni tartibga solish bo‘yicha ixtisoslashgan korxona sifatida tashkil etilgan.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, markazga radiochastotalar va radioelektron vositalarni hisobga olish, taqsimlash va nazorat qilishning eng muhim davlat vazifalari yuklatilgan.
Mobil aloqa, Internet-texnologiyalar va simsiz keng polosali radioulanishdan foydalanishning jadal rivojlanishi sharoitida, markaz faoliyati yurtimiz aholisi, tadbirkorlik sub’ektlari, davlat tashkilotlari uchun xam juda muhim axamiyatga molikdir.
Bugungi kunda markaz AKT vazirligining doimiy qo‘llab-quvvatlashi natijasida Xalqaro elektraloqa ittifoqi bilan yaqin hamkorlik aloqalari o‘rnatgan. Markazning mintaqaviy bo‘linmalarida yuqori malakali hodimlar jamoasi shakllanirilgan.
Shuningdek, «Rode&Schwarz», «KathreinGmbH», «Swiss Quai» kabi xalqaro kompaniyalarning eng yangi maxsus uskunalari bilan jihozlangan. Ushbu qurilmalardan foydalanish korxona va uning viloyat filiallariga yuklatilgan vazifalarni sifatli va tezkor hal etish imkonini beradi.
Qolaversa, EMMM DUK respublikada fuqarolar uchun mo‘ljallangan radioelektron vositalarini radiochastotalar bilan ta’minlash bo‘yicha yagona ihtisoslashtirilgan korxona bo‘lib, radiochastotalar organi vazifalarini bajaradi, ulardan asosiylari quyidagilardan iborat:
- radioelektron vositalarni foydalanishga ruxsat berish;
- ishchi radiochastotalar taqdimoti va hisobi hamda radioelektron vositalari chaqirish signallarni va yuqori chastotali qurilmalarni qayd etish va hisob-kitobini yuritish;
- noqonuniy radioelektron vositalarni va yuqori chastotali qurilmalarni aniqlash;
- O‘zbekistan Respublikasi hududida radiochastotalar spektri radiomonitoringini amalga oshirish;
- radiochastotalarni taqsimlash va taqsimlashda elektromagnit moslashuvni ta’minlash kabilardir.
Bugungi kunda markazning radiomonitoring tizimi, radiochastotalar spektridan foydalanish hamda radioelektron vositalar ekspluatatsiyasining asosiy texnik quroli bo‘lib hisoblanadi. Uning asosiy elementlari radionazorat orqali deyarli respublikamizning barcha hududini qamrab olish hamda radiovaziyatdagi har qanday o‘zgarishlarni tezkor qayd etish imkonini beradi.
Xozirgi vaqtda Hukumat qarori bilan tasdiqlangan «2020-2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi radiochastotalar spektri monitoring tizimini modernizatsiya qilish chora-tadbirlari dasturi»ni amalga oshirish ishlari olib borilmoqda.
Ushbu davr mobaynida uchta bosqichda tizimni takomillashtirish, modernizatsiya ishlari amalga oshirilmoqda. Uning natijasida avtomatlashtirilgan radiomonitoring tizimi joriy qilindi. Mazkur tizim boshqaruv markazi, 24ta statsionar va 21ta radiomonitoring va pelengatsiya mobil stansiyalarini o‘z ichiga oladi. Tizimning asosiy elementlari respublikamizning deyarli barcha xududini radionazorat bilan qamrab olish va 0,009 – 58 000 MGs chastotalar diapazonida har qanday radionurlanishni tezkor qayd etish va ushbu zarur axborotni Toshkent shahridagi Boshqaruv markaziga uzatish imkoninii beradi.
Yangi uskunalarning amaliyotga kiritilishi bilan radionurlanishning ruxsat etilmaydigan manbalarni topish ko‘rsatkichlari bir necha marta yaxshilandi, o‘tkaziladigan o‘lchash va texnik tekshirishlar sifati o‘sdi, radio qabul qilishga xalaqit sodir etilishi holatlarini tekshirish bo‘yicha arizalarni ko‘rib chiqish vaqti deyarli ikki barobarga qisqartirdi.

Эффективное использование частотного спектра - важный фактор в развитии ИКТ
В наш век глобализации информации все большее значение приобретают системы беспроводной связи. Это ставит на повестку дня такие важные задачи, как управление и координация радиочастотных ресурсов.
Роль специалистов Центра электромагнитной совместимости неоценима в развитии ИКТ, предоставлении качественных и надежных услуг для населения, регулировании безопасного и эффективного использования частотного спектра в таких областях, как радиооборудование, мобильная связь, беспроводной широкополосный Интернет, цифровое телевидение.
Центр был создан как предприятие, специализирующееся на регулировании использования радиочастотного спектра в гражданских целях с использованием электронных средств. Согласно действующему законодательству на Центр возложены важнейшие государственные функции по учету, распределению и контролю радиочастот и радиоэлектронных средств.
В условиях стремительного развития мобильной связи, интернет-технологий и использования беспроводного широкополосного доступа деятельность Центра имеет большое значение для населения нашей страны, бизнеса и государственных структур.
Сегодня центр наладил тесное сотрудничество с Международным союзом электросвязи при постоянной поддержке Министерства ИКТ. В региональных офисах центра сформирована команда высококвалифицированных сотрудников. Центр оснащён новой и современной спецтехникой от международных производителей, таких как Rode & Schwarz, KathreinGmbH,  Swiss Quai. Использование этих устройств позволяет быстро и качественно решать задачи, поставленные перед компанией и ее региональными филиалами.
Кроме того, ГУП ЦЭМС - единственное в стране специализированное предприятие по обеспечению граждан радиочастотами  радиоэлектронных  средств для граждан, выполняет функции по регулированию радиочастот, основными из которых являются:
- разрешение на использование радиоэлектронных средств;
- представление и расчет рабочих радиочастот, а также запись и учет сигналов вызова и высокочастотных устройств электронных средств;
- обнаружение незаконных радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
- радиомониторинг радиочастотного спектра на территории Республики Узбекистан;
- обеспечение электромагнитной совместимости при распределении радиочастот.
Сегодня система радиомониторинга центра является основным техническим средством использования радиочастотного спектра и работы радиоэлектронных средств. Он дает возможность осуществить радиопокрытие практически всей территории республики, а также позволяет быстро записывать все радиоизмерения.
В настоящее время ведутся работы по реализации «Программы мероприятий по модернизации системы мониторинга радиочастотного спектра Республики Узбекистан на 2020-2025 годы», утвержденной Правительством.
За это время система была усовершенствована и модернизирована в три этапа. В результате была внедрена автоматизированная система радиомониторинга. Система включает центр управления, 24 стационарных и  21 мобильных станций радиоконтроля и обнаружения. Основные элементы системы позволяют охватить радиоуправлением практически всю территорию страны и оперативно фиксировать любое радиоизлучение в диапазоне частот 0,009 – 58 000 МГц и передавать эту необходимую информацию в Центр управления в Ташкенте.
С внедрением нового оборудования обнаружение несанкционированных источников излучения улучшилось в несколько раз, повысилось качество измерений и контроля технических параметров РЭС, почти вдвое сократилось время обработки заявок на помехи радиоприему.
В условиях цифровой трансформации экономики Узбекистана и внедрения ИКТ во все сферы более широкое использование беспроводных технологий является одной из важных задач коллектива центра.