MDHga a'zo davlatlarning Savdo-sanoat palatalari rahbarlari kengashining videokonferenssaloqa formatidagi XVIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2020-09-10 | MDH
2020-yil 9-sentabr kuni O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasida MDHga a'zo davlatlarning Savdo-sanoat palatalari rahbarlari kengashining videokonferenssaloqa formatidagi XVIII yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi, ijrochi kotibi S.N.Lebedev, MDHga a'zo davlatlar palatalari rahbarlari kengashining raisi, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi A.I.Ikromov, shuningdek, MDHga a'zo davlatlarning Savdo-sanoat palatasi rahbarlari ishtirok etishdi.Uchrashuv boshida MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi, ijrochi kotibi Sergey Lebedev, shuningdek MDHga a'zo davlatlar palatalari rahbarlari kengashining raisi, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Ikramov Adham Ilhamovich qutlov nutqi bilan ishtirok etishdi
MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi, Ijrochi kotibi S.Lebedev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoevning mamlakatda "Biznes tashabbuslari haftaligi" ni tashkil etish va uning homiyligidagi MDH davlatlarining iqtisodiy faolligini mustahkamlash va oshirishga qaratilgan tadbirlarni o‘tkazish tashabbusi muhim ahamiyatga ega ekanligini alohida ta'kidlab o‘tdi.
Shuningdek, u MDH davlatlari Favqulodda muxtor elchilari ishtirok etgan MDH SSP rahbarlari kengashining XVIII yig‘ilishining yuqori saviyada tashkil etilgani va bu kelgusidagi hamkorlik uchun muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidladi.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A. Ikromov o‘z nutqi davomida, Savdo-sanoat palatalarining ko‘p yillik faoliyati davomidagi sa'yi-harakatlari natijasida mazkur Kengash, biznesda o‘zaro hamkorlik qilish va Savdo-sanoat palatalari rahbarlari miqiyosida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni o‘rnatish mexanizmi sifatida shakillangani va bu biznes yuritishda qulay sharoitlar yaratish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qilish uchun platformani tashkil etishga katta hissa qo‘shganini ta'kidlab o‘tdi.
Tadbir davomida MDHga a'zo davlatlar palatalari rahbarlarining ma'ruzalari tinglandi va MDH davlatlari ishbilarmon doiralari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish, COVID-19 pandemiyasining MDHga a'zo davlatlar iqtisodiyoti uchun salbiy oqibatlarini minimallashtirish bo‘yicha takliflar tayyorlash shuningdek, 2021 yil uchun Kengash faoliyatini tashkil etish, ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Rossiya Federatsiyasi Savdo-sanoat palatasi prezidenti Sergey Katirin o‘z nutqida, davom etayotgan pandemiya sababli vujudga kelgan vaziyatga qaramay, Kengash faoliyati yuqori darajada davom etishini, bugungi tadbir buning yaqqol isbot ekanligini ta'kidladi. Shuningdek u, MDH davlatlari Savdo-sanoat palatalarining mintaqaviy darajadagi hamkorligini rivojlantirish, savdo-iqtisodiy sohadagi ko‘rsatkichlarni yaxshilash imkoniyatini berishiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
MDHga a'zo davlatlar palatalari rahbarlarining kengashi, Hamdo‘stlik mamlakatlari ishbilarmon doira vakillari o‘rtasida savdo-iqtisodiy va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirishda Palataning rolini kuchaytirish bo‘yicha qo‘shma hamkorlikni rivojlantirish zarurligini ta'kidlab, bu borada qilinayotgan ishlar yuqori natijalar berishiga ishonch bildirildi.
Muhokamalar davomida MDH mamlakatlarida faoliyat yuritayotgan ishbilarmon doira vakillari o‘rtasida hamkorlik qilish uchun qulay me'yoriy-huquqiy bazani yaratishga ko‘maklashish, shuningdek, MDHga a'zo davlatlarning mintaqalari va chegara hududlarida mustahkam va barqaror iqtisodiy o‘sish uchun Hamdo‘stlik makonida mintaqalararo va chegara aloqalarini rivojlantirishga ko‘maklashish to‘g‘risida qarorlar qabul qilindi.
Tadbir davomida MDHga a'zo davlatlar ishbilarmon doiralarining ko‘p qirrali investisiya loyihalari va yuqori texnologik yechimlarni aniqlash hamda amalga oshirish, shuningdek 2021 yilda rejalashtirilgan ko‘rgazma va yarmarka tadbirlarini o‘tkazish sohasida o‘zaro hamkorlik qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Mazkur yig‘ilishda ishtirokchilar MDHga a'zo davlatlar palatalari rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishining bo‘lib o‘tish sanasi va joyini muhokama qildilar.
Tadbir yakunida MDHga a'zo davlatlar Savdo-sanoat palatalari rahbarlari kengashi XVIII yig‘ilishining yakuniy qarori imzolandi. Shuningdek MDHga a'zo davlatlar palatalari rahbarlari kengashining navbatdagi majlisini 2021 yilda Dushanbeda o‘tkazish rejalashtirildi.
Ma'lumot uchun: MDHga a'zo davlatlar SSP rahbarlari Kengashi 2002 yil 26-27 noyabr kunlari Moskvada bo‘lib o‘tgan tashkiliy yig‘ilishda Armaniston, Belorusiya, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston savdo-sanoat palatalari rahbarlari o‘rtasida qabul qilingan qarorga muovfiq tashkil etilgan. Mazkur Kengashning asosiy maqsadi, palatalararo hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashish, MDH davlatlari savdo-sanoat palatalarining qo‘shma innovatsyalarini rivojlantirish, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish masalalarida palata rolini oshirish, ko‘rgazma va yarmarka faoliyatini faollashtirish, yagona axborot makonini shakllantirish, mintaqa va chegaraolararo hamkorlikni kengaytirish va rivojlantirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlari, biznes uchun kadrlar tayyorlash va boshqalar hisoblanadi. Kengashda o‘zaro hamkrlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan yo‘nalishlar bo‘yicha ko‘p tomonlama shartnomalar imzolangan.

XVIII заседание Совета руководителей Торгово-промышленных палат государств – участников СНГ.
9 сентября 2020 года в Торгово-промышленной палате Узбекистана прошло XVIII заседание Совета руководителей Торгово-промышленных палат государств – участников СНГ в формате видеоконференцсвязи.
На мероприятии приняли участие Председатель Исполнительного комитета, Исполнительного секретаря СНГ С.Н.Лебедев, Председатель Совета руководителей палат государств – участников СНГ, Председатель ТПП Республики Узбекистан А.И.Икрамов, а также руководители ТПП государств-участников СНГ.
В начале Заседания с приветственной речью выступили Председатель Исполнительного комитета, Исполнительного секретаря СНГ Лебедев Сергей Николаевич, а также Председатель Совета руководителей палат государств – участников СНГ, Председатель ТПП Республики Узбекистан Икрамов Адхам Ильхамович.
Председатель Исполнительного комитета, Исполнительного секретаря СНГ С.Лебедев отметил важность инициативы Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева по проведению в стране «Недели деловых инициатив» и мероприятий под его эгидой, направленных на укрепление и повышение экономической активности стран Содружества.
Он также подчеркнул, высокий уровень проведения 18-го заседания Совета Руководителей ТПП стран СНГ, где приняли участие Чрезвычайные Полномочные Послы стран СНГ.
Во время своего выступления Председатель ТПП Узбекистана А.Икрамов отметил, что благодаря усилиям торгово-промышленных палат за свои годы деятельности Совет рекомендовал себя в качестве координационного механизма делового взаимодействия и установления прямого диалога на уровне руководителей Торгово-промышленных палат. Это, в первую очередь, поспособствовало организации площадки для обсуждения вопросов, связанных с созданием благоприятных условий для бизнеса.
В ходе мероприятия были выслушаны доклады участников заседания Совета руководителей палат государств-участников СНГ, а также были обсуждены вопросы развития торгово-экономического и межрегионального сотрудничества между деловыми кругами стран Содружества, подготовки предложений по минимизации негативных последствий, вызванных пандемией COVID-19, для экономики государств-участников СНГ, а также организации деятельности Совета на 2021 год, определение перспективных направлений двустороннего сотрудничества.
Также, в своем выступлении Президент ТПП Российской Федерации Катырин Сергей Николаевич отметил, что несмотря на нынешнюю ситуацию, вызванной продолжающейся пандемией, деятельность Совета будет продолжаться на высоком уровне, доказательством которого является проведение сегодняшнего мероприятия. Он подчеркнул, что развитие сотрудничества ТПП стран СНГ на региональном уровне даст возможность улучшить показатели в торгово-экономической сфере.
Совет руководителей палат государств-участников СНГ, выразил уверенность в необходимости развития совместной работы по усилению роли палаты в развитии торгово-экономического и межрегионального сотрудничества между деловыми кругами стран Содружества.
В ходе обсуждений были приняты решения содействовать созданию благоприятной нормативной базы в странах СНГ для сотрудничества деловых кругов стран Содружества, а также содействовать развитию межрегиональных и приграничных связей на пространстве Содружества для стабильного и устойчивого роста экономики в регионах и приграничных территориях государств – участников СНГ.
В рамках проведенного мероприятия утверждено содействие во взаимодействии деловых кругов государств-участников СНГ в сфере выявления и осуществления многосторонних инвестиционных проектов и высокотехнологических решений, а также проведение выставочно-ярмарочных мероприятий, планируемых в 2021 году.
В ходе заседания участники обсудили вопрос срока и места проведения следующего заседания Совета руководителей палат государств-участников СНГ.
По итогам мероприятия было подписано решение XVIII заседания Совета руководителей Торгово-промышленных палат государств – участников СНГ, где проведение в 2021г.очередного заседания Совета руководителей палат государств-участников СНГ планируется в г.Душанбе.
К сведению: Совет руководителей ТПП государств-участников СНГ образован по решению руководителей торгово-промышленных палат Армении, Белоруссии, Грузии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, России, Таджикистана и Узбекистана, принятому на организационном заседании в Москве 26-27 ноября 2002 года.
Основной целью Совета является содействие развитию межпалатского сотрудничества, повышение роли торгово-промышленных палат стран СНГ в вопросах совместного инновационного развития, поддержки и развития субъектов малого и среднего бизнеса, активизации выставочно-ярмарочной деятельности, формирования единого информационного пространства, расширения межрегионального и приграничного сотрудничества, развития механизмов государственно-частного партнерства, подготовки кадров для бизнеса и др. По большинству из указанных направлений взаимодействия по линии Совета подписаны многосторонние соглашения.