O‘zbekiston - Malayziya: hamkorlikning ko‘p qirrali istiqbollari
Joriy yilning 8-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakovning Malayziya Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari - xalqaro savdo va sanoat vaziri Moxamed Azmin Ali bilan videokonferensiya shaklida muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat Hukumatlari tomonidan koronavirus pandemiyasi tarqalishiga qarshi kurashish va iqtisodiyotga ta'sirini kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar bilan birga qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni amalga oshirish, shuningdek, investisiya, savdo-iqtisodiy, transport-logistika, madaniy-gumanitar va turizm sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar ikki mamlakat mahsulotlar yetkazib beruvchilari va buyurtmachilari o‘rtasida mustahkam aloqalar o‘rnatish orqali o‘zaro savdo hajmini yanada oshirishga bo‘lgan qiziqishlarini qayd etdilar. Savdo bo‘yicha Qo‘shma savdo qo‘mitasinining yig‘ilishini o‘tkazish maqsadida Malayziya Xalqaro savdo va sanoat vazirligi bilan O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi sa'y-harakatlarini birlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Qo‘mita yig‘ilishi doirasida ikki mamlakatning kimyo, qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat, to‘qimachilik va elektrotexnika tarmoqlarining yetakchi kompaniyalari ishtirokida O‘zbekiston-Malayziya biznes-forumi o‘tkaziladi.
Savdoni raqamlashtirish sohasida Malayziyaning tajribasini jalb qilish istiqbollari ta'kidlandi - shu nuqtai nazardan, “Consumption Union” kompaniyasining “CU Rewards” elektron savdo maydonchasi mahalliy eksportchilarga o‘z mahsulotlarini Janubiy - Sharqiy Osiyodagi iste'molchilarga sotish imkonini beradigan samarali mexanizm bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
Shuningdek, Malayziya islom taraqqiyoti departamenti (JAKIM) va “O‘zstandart” agentligi hamkorligida O‘zbekistonda halol mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ilg‘or tajriba Markazini tashkil etish rejalari muhokama qilindi. Markazning tashkil etilishi Respublikada Malayziyaning ilg‘or tajribasi asosida halol mahsulotlar ishlab chiqarishni joriy etishga, shuningdek, o‘zbek eksport qiluvchilariga Janubiy – Sharqiy Osiyo va Yaqin Sharq bozorlariga hamda ishlab chiqaruvchilar mazkur sertifikatga ega bo‘lishlari majburiy bo‘lgan boshqa mamlakatlarning bozorlariga chiqish imkonini beradi.
Mamlakatlar o‘rtasida kimyo sanoati, ta'lim, axborot texnologiyalari va oziq-ovqat sanoati sohalariga investisiyalar kiritish bo‘yicha hamkorlikning ulkan istiqbollari belgilab olindi. O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan loyihalar bilan bog‘liq masalalar ham muhokama qilindi - masalan, Xorazm viloyatidagi “Hazorasp” EIZ da 250 mln dollarga yaqin Malayziyaning “Serba Dinamik Group Berhad” kompaniyasining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalarini jalb qilgan holda kaustik soda va suyuq xlor ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi faol ravishda amalga oshirilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekistonda bir nechta Malayziya banklarining filiallarini ochish va Respublikada eksportga yo‘naltirilgan loyihalarni moliyalashtirish hamda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan banklararo hamkorlikni yo‘lga qo‘yish orqali bank-moliya sohasida hamkorlik qilishning yuqori salohiyati qayd etildi.
Islom bankchiligi sohasida Malayziyaning tajribasini joriy etish mexanizmlari va shu vaqtning o‘zida O‘zbekiston bank sohasidagi xodimlari uchun ushbu sohada malaka oshirish kurslarini tashkil etish masalalari alohida ko‘rib chiqiladi.
Ma'lumot uchun: Malayziya Islom moliyasining xalqaro markazi deb tan olingan, mamlakatda an'anaviy tizim bilan bir qatorda faoliyat ko‘rsatayotgan islom bank tizimi joriy etilgan. Mamlakat hududida 27 ta mahalliy va xorijiy islomiy banklar mavjud. Islom moliyasi Malayziya bank sohasining 30 foiziga to‘g‘ri keladi.
Transport, logistika va turizm sohasida ikki tomonlama hamkorlik uchun katta imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Shu nuqtai nazardan, xalqaro havo transporti orqali yuk tashishlarni tashkil etish, logistika havo xabini yaratish, shuningdek, O‘zbekistonda Aviation Academy xalqaro standartlariga muvofiq uchuvchilarni tayyorlash Markazini ochish bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Madaniy-gumanitar sohasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish doirasida “MARA” texnologiyalar universiteti hamda Samarqand shahridagi “Ipak Yo‘li” xalqaro turizm universiteti bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, shuningdek Xorazm viloyatida “Binary” menedjment va tadbirkorlik universiteti filialining faoliyatini tashkil etish bilan bog‘liq barcha masalalarni hal etish bo‘yicha birgalikda amalga oshiriladigan harakatlar muhokama qilindi.
Videokonferensiya yakunida muhokama qilingan va kelishilgan tashabbuslarni ilgari surish va amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma ishchi guruhini tuzish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекистан - Малайзия: многогранные перспективы сотрудничества
8 сентября текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с первым заместителем Премьер-министра - министром международной торговли и промышленности Малайзии Мохамедом Азмин Али.
В ходе беседы наряду с мерами, предпринимаемыми Правительствами двух стран по борьбе с распространением пандемии коронавируса и минимизации ее влияния на экономику, был рассмотрен ход реализации совместных проектов и инициатив, а также перспективы дальнейшего расширения сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, транспортно-логистической, культурно-гуманитарной и туристической сферах.
Стороны отметили заинтересованность в дальнейшем наращивании объемов взаимной торговли путем налаживания прочных связей между поставщиками и заказчиками двух стран. Была достигнута договоренность объединить усилия Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерства международной торговли и промышленности Малайзии для проведения заседания Совместного комитета по торговле, в рамках которого состоится Узбекско-Малазийский бизнес-форум с участием ведущих компаний двух стран в химической, сельскохозяйственной, пищевой, текстильной и электротехнической отраслях.
Были подчеркнуты перспективы заимствования малазийского опыта в сфере цифровизации торговли – в данном контексте эффективным механизмом может стать электронная торговая площадка «CU Rewards» компании «Consumption Union», которая даст возможность местным экспортерам продавать свою продукцию конечным потребителям в странах Юго-Восточной Азии.
Также были обсуждены планы по созданию в Узбекистане Центра передового опыта халяльной индустрии при сотрудничестве Агентства «Узстандарт» с Департаментом исламского развития Малайзии (JAKIM). Это позволит внедрить и развивать в Республике производство халяльной продукции на основе передового малазийского опыта, а также откроет для узбекских экспортеров доступ на рынки стран Юго-Восточной Азии, Ближнего Востока, а также других государств, где наличие данного сертификата у производителя обязательно.
Значительные перспективы сотрудничества между странами были обозначены в сфере инвестиций, в частности, в химическую промышленность, образование, информационные технологии и пищевую индустрию. Также были обсуждены вопросы, связанные с реализуемыми в Узбекистане проектами – к примеру, в активной фазе реализации находится проект по организации производства каустической соды и жидкого хлора в СЭЗ «Хазорасп» в Хорезмской области с привлечением порядка 250 млн долларов прямых инвестиций малазийской компании «Serba Dinamik Group Berhad».
Был отмечен высокий потенциал сотрудничества в банковско-финансовой сфере путем открытия в Узбекистане представительств и подразделений ряда малазийских банков и налаживания межбанковского сотрудничества с акцентом на финансирование экспортоориентированных проектов и поддержку малого и среднего бизнеса в Республике.
Отдельно будут рассмотрены механизмы внедрения малазийского опыта в сфере исламского банкинга с параллельной организацией квалификационных курсов в данной области для сотрудников банковской сферы Узбекистана.
Справочно: Малайзия признана международным центром исламских финансов, в стране внедрена исламская банковская система, действующая параллельно с традиционной. На территории страны действуют 27 местных и иностранных исламских банков. Исламские финансы составляют около 30% всей банковской отрасли Малайзии.
Значительные возможности для двустороннего взаимодействия были отмечены в сфере транспорта, логистики и туризма. В данном контексте были обсуждены меры по организации международных грузовых авиационных перевозок, созданию логистического авиахаба, а также открытие в Узбекистане Центра по подготовке пилотов по международным стандартам Aviation Academy.
В рамках развития двусторонних отношений в культурно-гуманитарной сфере были обсуждены дальнейшие совместные действия по налаживанию практического взаимодействия между Университетом технологий «MARA» и Международным университетом туризма «Шелковый путь» в г.Самарканде, а также решению вопросов, связанных с запуском филиала Университета менеджмента и предпринимательства «Binary» в Хорезмской области.
По итогам видеоконференции была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы по продвижению и практической реализации обсужденных и согласованных инициатив.