Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabga hujjatlar qabuli va imtihonlar onlayn shaklda bo‘lib o‘tadi
2020-09-08 | Texnologiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarni rivojlantirish agentligi Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabga 2020/2021 o‘quv yili uchun 5-9 sinflarga o‘quvchilar qabuli boshlanganligini e’lon qiladi.
Hujjatlar 2020-yil 10-sentabr kuni soat 08-00 dan 20-sentabr kuni soat 24-00 gacha Muhammad al-Xorazmiy nomidagi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yo‘nalishiga oid fanlarni chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktabning www.ictschool.uz rasmiy veb-sayti orqali faqat onlayn qabul qilinadi.
Bu yil kvota bo‘yicha 5-sinfga 120, 6-sinfga 60, 7-sinfga 60, 8-sinfga 60, 9-sinfga 30, jami 330 nafar o‘quvchi tanlov asosida saralab olinadi.
21-24 sentabr (4 kun) har bir o‘quvchiga ID raqam onlayn shaklda yuboriladi.
Imtihonlar ikki bosqichda o‘tkaziladi:
1-bosqich: 25-29 sentabr  kunlari onlayn test sinovi va onlayn mantiqiy masalalar yechish ;
2-bosqich: 5-7 oktabr kunlari ZOOM dasturi orqali onlayn suhbat.
Imtihonlarni o‘tkazish tartibi:
1-bosqich matematika va ingliz tili fanlaridan onlayn test sinovi va onlayn mantiqiy masalalar yechish.
5-sinf uchun – 25-sentabr
6-sinf uchun – 26-sentabr
1-bosqich matematika, fizika va ingliz tili fanlaridan onlayn test sinovi va onlayn mantiqiy masalalar yechish.
7 sinf uchun – 27-sentabr
8 sinf uchun – 28-sentabr
9 sinf uchun – 29-sentabr
Birinchi bosqichda jami ishtirokchilardan 1 o‘ringa 3 nafargacha talabgor o‘quvchilar saralab olinadi.
Birinchi bosqichda 5-sinf uchun 360, 6-sinf uchun 180, 7-sinf uchun 180, 8-sinf uchun 180, 9-sinf uchun 90 nafar, jami 990 nafar yuqori ball olgan o‘quvchi ikkinchi bosqich imtihoniga o‘tkaziladi.
2-bosqich:
Birinchi bosqichdan muvaffaqiyatli o‘tgan o‘quvchilar uchun ularning sinflaridan kelib chiqib, matematika, fizika va ingliz tili fanlaridan ZOOM dasturi orqali onlayn suhbat o‘tkaziladi:
sinf uchun – 5-oktabr
6-7 sinf uchun – 6-oktabr
8-9 sinf uchun – 7-oktabr .
Ikkinchi bosqich imtihonida ingliz tili fanidan ta mavzu bo‘yicha o‘qish, tarjima qilish va suhbatlashish mahorati sinovdan o‘tkaziladi, matematika va fizika fanlaridan esa tadan misol ishlanadi.
Imtihon sinov jarayonlarining nazorat qilish tartibi:
test jarayoni real vaqt oralig‘ida o‘quvchiga bir marta topshirish imkonini berish orqali nazorat qilinadi;
suhbat jarayonida bir o‘quvchiga – jami nafar xodim jalb qilinadi, onlayn suhbat – imtihon jarayoni yozib olinadi.
Imtihon sinovlari Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent shahridagi Amiti universiteti va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, o‘qituvchi mutaxassislari tomonidan o‘tkaziladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Toshkent shahridagi Amiti universiteti va Toshkent shahridagi Inha universiteti 2020-2021 o‘quv yillari uchun kirish imtihonlarini to‘liq onlayn shaklda amalga oshirilgan.
Onlayn hujjat topshirish uchun talab etiladigan hujjatlar.
(Yuklanishi lozim bo‘lgan hujjatlar)
1. Tug‘ilganlik haqida guvohnoma (rangli skaner, pdf - 10Mb oshmagan holatda);
2. O‘quvchining 2019-2020 o‘quv yilini matematika, fizika va ingliz tili fanlaridan “5” baholarga va boshqa fanlarni yaxshi “-5” va “4” baholarga bitirganligini tasdiqlovchi tabel maktab direktori tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi kerak (rangli skaner, pdf-10Mb oshmagan holatda).

Приём документов и экзамены в Специализированную школу по углублённому изучению предметов направления информационно-коммуникационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий пройдет в онлайн-формате
2020-09-08 | Технологии
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Агентством по развитию Президентских, творческих и специализированных школ при Кабинете Министров объявляет о начале приёма учеников в 5-9 классы Специализированной школы по углубленному изучению ИКТ имени Мухаммада ал-Хоразмий на 2020/2021 учебный год.
Документы будут приниматься только в онлайн-форме начиная с 10 сентября, с 8.00 часов до 20 сентября, до 24.00 часов  через официальный веб-сайт Специализированной школы (ictschool.uz).
Согласно квоте, на конкурсной основе будут отобраны 120 учеников в 5-й класс, 60 учеников в 6-й класс, 60 учеников в 7-й класс, 60 учеников в 8-й класс и 30 учеников в 9-й класс – всего 330 учащихся.
21-24 сентября (в течение 4-х дней) каждому учению в онлайн-форме будет отправлен идентификационный номер (ID).
Экзамены будут проводиться в два этапа:
1-этап25-29  сентября будет проводиться онлайн-тест и логические задания;
2-этап3-5 октября будут проводиться онлайн-собеседования через программу ZOOM.
Порядок проведения экзаменов:
1-й этап ­– онлайн-тесты по математике и английскому языку, а также решение логических задач.
Для 5-го класса – 25 сентября;
Для 6-го класса – 26 сентября.
Для 7-го класса – 27 сентября;
Для 8-го класса – 28 сентября;
Для 9-го класса – 29 сентября.
На первом этапе будет отобрано до 3-x кандидатов на одно место.
На второй этап экзамена проходят набравшие наибольшее количество баллов 990 учеников: 360 учеников для 5-го класса, 180 учеников для 6-го класса, 180 учеников для 7-го класса, 180 учеников для 8-го класса и 90 учеников для 9-го класса.
2-й этап:
Успешно прошедшие первый этап экзаменов ученики исходя из уровня класса проходят онлайн-собеседование по математике, физике и английскому языку с использованием программы ZOOM.
Для 5-го класса – 5 октября;
Для 6-7-х классов ­– 6 октября;
Для 8-9-х классов – 7 октября.
На втором этапе экзамена по английскому языку даётся 1 тема для чтения, перевода и проверки уровня устного владения английским языком, по математике и физике даются 2 примера.
Порядок контроля за экзаменационным процессом:
Контроль за тестовым процессом: ученику даётся возможность в режиме реального времени сдать тест только один раз.
В ходе собеседования к каждому ученику прикрепляется 3 сотрудника, а также осуществляется запись процесса онлайн-экзамена.
К экзаменационному процессу будут привлечены учителя  специалисты Университета Инха в Ташкенте, Университета Амити в Ташкенте, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. Напомним, что университет Амити в Ташкенте и Университет Инха в Ташкенте первыми в Узбекистане провели вступительные экзамены онлайн на 2020-2021 учебный год.
Необходимые документы для подачи в онлайн-форме (для электронной загрузки файлов):
1. Свидетельство о рождении (цветное сканирование документа в pdf-формате, допустимый размер – не более 10 Mb);
2. Утвержденный директором школы табель о получении учеником оценки «5» по математике, физике и английскому языку и оценок «5» и «4» по остальным предметам за 2019-2020 учебный год (цветное сканирование документа в pdf-формате, допустимый размер – не более 10 Mb);
3. Фото размером 3/4 (в jpg/png/jpeg-формате).
Начиная с 10 сентября с целью создания удобств для родителей будет организован Call-центр  с коротким номером 1206.