2020-09-08 | Ekologiya
Buxorodan 42 km masofada, Qizilqum sahrosining janubi-g‘arbida joylashgan “Jayron” qo‘riqxonasiga birinchi tamal toshi qo‘yildi. Ushbu eko-turistik obyektni rivojlantirish ishlari pitomnik imkoniyatlarini oshirish va sayyohlar hamda mahalliy mehmonlar tashrifi uchun qulay sharoit yaratishga yo‘naltirilgan.
So‘nggi uch yilda turizm tarmoqlari va turistik obyektlar safini kengaytirishga katta eʼtibor qaratilmoqda, Buxoroda ham bu kabi manzillar safi tobora ortib bormoqda.
Jumladan, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Narzullo Oblomurodovning Buxoro viloyatiga tashrifi davomida masʼullar bilan birgalikda viloyatining “Jayron” pitomnigida ekologik turizm obyektini tashkil etish va rivojlantirish borasida so‘z yuritdi. Tamal toshini qo‘yish marosimiga shuningdek Buxoro va Qorovulbozor tumanlari hokimlari hamda Ekologiya qo‘mitasining Binolar ekspluatatsiyasi va kapital taʼmirlash direksiyasi boshlig‘i E.Nabiyev taklif etildi.
Yangi obyekt mehmonxona, muzeylar va 25 kishini sig‘dira oluvchi konferens-zallarni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, pitomnik faoliyati samaradorligini oshirish maqsadida qo‘riqxona ilmiy xodimlari uchun laboratoriya binosini qurish ishlari boshlandi.
Taʼkidlash lozimki, joriy yilning yoz mavsumida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov viloyatga tashrifi doirasida ishchi guruh bilan mazkur “Jayron” qo‘riqxonasiga borib, u yerning sayyohlik mavsumiga tayyorgarligini ko‘zdan kechirib, zarur taklif va tavsiyalarini bergan. Ayni damda masʼullar butun respublika bo‘ylab ekoturizmni rivojlantirish yo‘lida zarur ishlarni olib borishmoqda.

The development of the eco-tourist facility "Jeyran" has begun
The first symbolic brick was laid for the building in the Jeyran nursery located in the south-west of the Kyzylkum desert, 42 km from Bukhara. The development of an eco-tourism facility is aimed at increasing the possibilities of the nursery and creating favorable conditions for visiting tourists and local guests.
Over the past three years, our country has attended great attention to developing tourism and tourist facilities, because the number of tourist facilities is growing day by day in Bukhara.
On September 4 of this year, the first deputy chairman of the State Committee on Ecology and Environmental Protection Narzullo Oblomurodov has visited to Bukhara region, where he spoke on the organization and development of an eco-tourist facility in the Jeyran nursery and laid the first symbolic brick of the building The khokims of the Bukhara and Karaulbazar and the head of the Directorate for the Maintenance of Buildings and Capital Construction of the Committee on Ecology E. Nabiev were also invited to the ceremony.
The new facility includes a hotel, museums and conference rooms with a capacity for 25 people. In addition, a laboratory building for the scientists of the Jeyran nursery was started, in order to improve the efficiency of the nursery. During a visit to Bukhara region this year, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the State Committee for Tourism Development Aziz Abdukhakimov visited the Jeyran reserve with a working group, where he got acquainted with the preparation of the area for the tourist season and gave the necessary recommendations.
Responsible persons are currently developing ecological tourism throughout the republic, providing for the start of reconstruction work and with the aim of creating opportunities for the widespread attraction of foreign and local guests.