2020-09-08 | Ekologiya
Buxorodan 42 km masofada, Qizilqum sahrosining janubi-g‘arbida joylashgan “Jayron” qo‘riqxonasiga birinchi tamal toshi qo‘yildi. Ushbu eko-turistik obyektni rivojlantirish ishlari pitomnik imkoniyatlarini oshirish va sayyohlar hamda mahalliy mehmonlar tashrifi uchun qulay sharoit yaratishga yo‘naltirilgan.
So‘nggi uch yilda turizm tarmoqlari va turistik obyektlar safini kengaytirishga katta eʼtibor qaratilmoqda, Buxoroda ham bu kabi manzillar safi tobora ortib bormoqda.
Jumladan, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Narzullo Oblomurodovning Buxoro viloyatiga tashrifi davomida masʼullar bilan birgalikda viloyatining “Jayron” pitomnigida ekologik turizm obyektini tashkil etish va rivojlantirish borasida so‘z yuritdi. Tamal toshini qo‘yish marosimiga shuningdek Buxoro va Qorovulbozor tumanlari hokimlari hamda Ekologiya qo‘mitasining Binolar ekspluatatsiyasi va kapital taʼmirlash direksiyasi boshlig‘i E.Nabiyev taklif etildi.
Yangi obyekt mehmonxona, muzeylar va 25 kishini sig‘dira oluvchi konferens-zallarni o‘z ichiga oladi. Bundan tashqari, pitomnik faoliyati samaradorligini oshirish maqsadida qo‘riqxona ilmiy xodimlari uchun laboratoriya binosini qurish ishlari boshlandi.
Taʼkidlash lozimki, joriy yilning yoz mavsumida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov viloyatga tashrifi doirasida ishchi guruh bilan mazkur “Jayron” qo‘riqxonasiga borib, u yerning sayyohlik mavsumiga tayyorgarligini ko‘zdan kechirib, zarur taklif va tavsiyalarini bergan. Ayni damda masʼullar butun respublika bo‘ylab ekoturizmni rivojlantirish yo‘lida zarur ishlarni olib borishmoqda.

Началось развитие эко-туристического объекта «Джейран»
Заложен первый символический кирпич здания в питомнике «Джейран» расположенный на юго-западе пустыни Кызылкум, в 42 км от г. Бухары. Развитие эко-туристического объекта направлено на увеличение возможностей питомника и создания благоприятных условии для посещения туристов и местных гостей.
В последние три года в нашей стране уделяется высокое внимание расширению сети туризма и туристических объектов, а число туристических объектов растет и в Бухаре.
В частности, 4 сентября текущего года, в ходе своего визита в Бухарскую область, первый заместитель председателя Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Нарзулло Обломуродов выступил по организации и развитию эко-туристического объекта в питомнике "Джейран" и заложил первый символический кирпич здания.
На церемонию закладки также были приглашены хокимы Бухарского и Караулбазарского районов и начальник дирекции по эксплуатации зданий и капитальному строительству Комитета по экологии Э.Набиев. Новый объект включает в себя гостиницу, музеи и конференц-залы вместимостью на 25 человек. Кроме того, в целях повышения эффективности работы питомника было начато строительство лабораторного здания для научных сотрудников питомника "Джейран".
Следует отметить, что в рамках визита в Бухарскую область в текущем году, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов посетил с рабочей группой заповедник "Джейран", где ознакомился с подготовкой местности к туристическому сезону, дал необходимые предложения и рекомендации. Ответственные лица в настоящее время развивают экологический туризм по всей республике.