Buxoro viloyatida investisiya, sanoat va eksport o‘sishining asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi
Joriy yilning 6-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligida hamda vazirliklar, idoralar, sanoat birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlaridan iborat eksport va investisiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi Buxoro viloyatining investisiya, sanoat va eksport salohiyatini o‘rganish va iqtisodiy rivojlanishining istiqbolli yo‘nalishlarini aniqlash bo‘yicha olib borilgan ishlar yakunlarini sarhisob qildi.
2 – 6 sentabr kunlari joylarga chiqqan holda Komissiya a'zolari tomonidan viloyatda olib borilgan ishlar davomida 3931 ta sanoat korxonasining bugungi holati tahlil qilindi va natijada 677 ta korxona hozirgi vaqtda ishga tushirilmaganligi, faoliyatini to‘xtatganligi yoki vaqtincha to‘xtatib qo‘yganligi hamda ishlab chiqarish hajmi yoki byudjetga soliq tushumlarini kamaytirganligi aniqlandi. Mazkur muammolarni keltirib chiqargan sabablar tahlil qilinganda, 128 ta korxona aylanma mablag‘larni to‘ldirish va texnologik uskunalar sotib olish uchun kredit resurslarini olishda muammolarga duch kelganligi, 75 ta korxona muhandislik kommunal tarmoqlarga ulanish bilan bog‘liq muammolarga uchraganligi, 25 ta korxona ishlab chiqarish uchun xom ashyo bilan ta'minlanmaganligi, 12 ta korxona debitor qarzlarni va 7 ta korxona oldindan to‘langan qo‘shilgan qiymat solig‘i summalarini qaytarishda qiynalayotganligi aniqlandi. Shuningdek, yer uchastkalari olish, zarur ruxsatnomalar va lisenziyalarni, xalqaro guvohnomalarni rasmiylashtirish, xorijiy mijozlarning yo‘qligi, import qilinadigan asbob-uskunalarni yetkazib berish va xorijiy mutaxassislarni O‘zbekistonga yuborish bilan bog‘liq masalalar mavjudligi aniqlandi.
Viloyatning tuman va shaharlaridagi tarmoq idora va birlashmalari, tijorat banklari, shuningdek, mahalliy hokimiyat organlarining tegishli rahbarlari tomonidan mazkur masalalarni hal etish bo‘yicha tezkor choralar ko‘rildi.
Hududiy investisiya dasturining chuqur tahlili va optimallashtirilishi amalga oshirildi: 2020-2021 yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilgan 15,6 trln so‘mlik 915 investisiya loyihalari o‘rganildi, ularning iqtisodiy samaradorligi baholandi va amalga oshirish grafiklari qo‘shimcha qiymat zanjirlarini rivojlantirish, ishlab chiqarish, eksport va yaratiladigan ish o‘rinlarining eng yuqori ko‘rsatkichlariga ega bo‘lgan loyihalarni ishga tushirishni jadallashtirish maqsadida qayta ko‘rib chiqildi. Natijada 172,9 mlrd so‘mlik 26 ta loyihani amalga oshirish 2021 yilga qoldirilib, ularning o‘rniga joriy yil oxirigacha 348,8 mlrd so‘mlik 53 ta sanoatga yo‘naltirilgan yuqori daromadli yangi loyihalar foydalanishga topshiriladigan bo‘ldi.
Sohalararo kooperatsiyasini chuqurlashtirish yo‘nalishida Buxoro viloyatida to‘qimachilik, oziq-ovqat, charm-poyabzal, qurilish materiallarini ishlab chiqarish, baliqchilik kabi 19 istiqbolli tarmoqda ilmiy - ishlab chiqarish klasterlarini yaratishga qaratilgan 41 loyiha ishlab chiqildi. Jumladan, Buxoro va Romitan tumanlarida to‘liq ishlab chiqarish sikli amalga oshiriladigan 2 ta to‘qimachilik va trikotaj klasterlari yaratilishi rejalashtirildi: paxta tolasini qayta ishlashdan boshlab tayyor tikuv va trikotaj mahsulotlarini ishlab chiqarishgacha, Shofirkon, Romitan, Vobkent, Peshku va Kogon tumanlarida esa oziq-ovqat sanoati yo‘nalishidagi 6 ta klasterni tashkil etish rejalashtirildi.
Ushbu klasterlar faoliyatini yo‘lga qo‘yish maqsadida “O‘zstandart” agentligi tomonidan mahsulot sifatini nazorat qilish bo‘yicha innovasion texnologiyalarni joriy etishni nazarda tutuvchi sinov laboratoriyalari tashkil etiladi, shuningdek, ishga tushirilayotgan korxonalar kadrlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha maxsus dasturlar tashkil etiladi.
Buxoro viloyatining import tarkibi va hajmlari o‘rganildi, natijada mavjud xom ashyo salohiyatidan kelib chiqib, hududda ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yilishi mumkin bo‘lgan tovar pozisiyalari aniqlandi, jumladan neft' va gaz sanoati uchun uskunalar va butlovchi qismlar, sun'iy tola aralashmali kalava ip mahsulotlari, elektr mahsulotlari, qurilish materiallari va boshqa mahsulotlar. Mavjud mahalliylashtirish dasturiga kiritish uchun qo‘shimcha ravishda tashqi import o‘rnini bosuvchi ishlab chiqarishlarni tashkil etish bo‘yicha 15 ta yangi loyiha ishlab chiqildi. Mahalliylashtirish dasturi doirasidagi jami 43 ta loyihaning amalga oshirilishi natijasida 2021 yilning oxiriga qadar 631,6 mlrd so‘mlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqariladi va 1200 ga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratiladi, natijada alohida mahsulotlar importiga qaramlik darajasining pasayishi 30 dan 60 foizgacha teng bo‘lishi kutilmoqda.
Buxoro viloyati hududida joylashgan “Buxara-agro” va “G‘ijduvon” erkin iqtisodiy zonalar faoliyatining samaradorligini oshirish chora-tadbirlari ishlab chiqildi.
Ayni paytda “Buxoro-agro” erkin iqtisodiy zonasida 245,9 mln dollarlik 69 loyiha amalga oshirilib, 2 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratildi. 2020-2021 yillarda mazkur zona hududida umumiy qiymati 331,7 mln dollarga teng bo‘lgan qo‘shimcha 190 ta loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu 1200 ga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratish imkonini beradi. Hozirgi kunga kelib “G‘ijduvon” erkin iqtisodiy zonasida 66,9 mln dollar miqdoridagi 27 loyiha amalga oshirilib, 1500 ga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratildi. Shu bilan birga, 2020-2021 yillarda umumiy qiymati 164,4 mln dollarlik 23 loyihani amalga oshirish va 17 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 2020-yil oxirigacha viloyatning 13 ta kichik sanoat zonasida umumiy qiymati 248,5 mlrd so‘m bo‘lgan 98 ta investisiya loyihasi amalga oshirilishi rejalashtirilgan bo‘lib, shularni hisobiga 3,5 mingdan ko‘proq yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Mavjud erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarining iqtisodiy salohiyatidan to‘liq foydalanish maqsadida joriy yil oxiriga qadar 92,4 mlrd so‘m mablag‘ ajratilib, muhandislik infratuzilma va kommunikasiyalarini rivojlantirish uchun yo‘naltiriladi. Bundan tashqari, yangi tashkil etilgan 6 ta kichik sanoat zonasini o‘z vaqtida gaz, elektr energiyasi va suv ta'minoti tarmoqlariga ulash choralari ko‘riladi.
Komissiya ishi davomida ishlab chiqilgan chora-tadbirlar natijasida 2020 yil oxirigacha Buxoro viloyatida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 16,8 trln so‘mdan 18,8 trln so‘mgacha o‘sishi kutilmoqda. Shu bilan birga, eksport hajmi 136,2 mln dollarni tashkil etishi kutilmoqda. Viloyatda bo‘sh turgan sanoat korxonalarining ishga tushirilishi natijasida 23 ming ish o‘rni tashkil etiladi. Viloyatdagi sanoat korxonalari davlat byudjetiga 864 mlrd so‘m miqdorida tushumlarni ta'minlaydilar va bu miqdor prognoz ko‘rsatkichlarining 148,5% tashkil etadi.
Ishlab chiqilgan amaliy tadbirlarning sifatli va o‘z vaqtida bajarilishining nazorati Bosh prokuratura tomonidan doimiy ravishda olib boriladi. Shuningdek, tadbirlarning amalga oshirilishining borishi har oyda Hukumat komissiyasining alohida yig‘ilishlarida ko‘rib chiqiladi.

Обозначены основные направления роста инвестиций, промышленности и экспорта в Бухарской области
6 сентября текущего года Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти подвела итоги работы по изучению инвестиционного, промышленного и экспортного потенциалов и выявления перспективных направлений экономического развития Бухарской области.
В ходе выездной работы членов Комиссии в регионе со 2 по 6 сентября было проанализировано текущее состояние 3931 промышленного предприятия, в результате чего было выявлено, что 677 предприятий в настоящее время не введены в эксплуатацию, прекратили или временно приостановили деятельность, снизили объемы производства или налоговых поступлений в бюджет. Анализ причин указанных проблем выявил, что 128 предприятий столкнулись с проблемами в получении кредитных ресурсов для пополнения оборотных средств и закупа технологического оборудования, 75 предприятий имеют проблемы с подключением к сетям инженерных коммуникаций, 25 предприятий не обеспечены сырьем для производства, 12 предприятий испытывают потребность в возврате дебиторских задолженностей и 7 предприятий – в возврате ранее выплаченных сумм налога на добавленную стоимость. Также были выявлены вопросы, связанные с получением земельных участков, оформлением необходимых разрешений и лицензий, международных сертификатов, отсутствием зарубежных заказчиков, поставками импортного оборудования и отправкой в Узбекистан зарубежных специалистов.
Были приняты оперативные меры по решению данных вопросов со стороны соответствующих руководителей отраслевых ведомств и объединений, коммерческих банков, а также органов местной власти в районах и городах области.
Проведены глубокий анализ и оптимизация региональной инвестиционной программы: изучено 915 инвестиционных проектов на сумму 15,6 трлн сумов, намеченных к реализации в период 2020-2021гг., проведена оценка их экономической эффективности и пересмотрены графики их имплементации с целью ускорения ввода в эксплуатацию проектов, нацеленных на развитие цепочек добавленной стоимости и обладающих наиболее высокими показателями производства, экспорта и количества создаваемых рабочих мест. В итоге, реализация 26 проектов на сумму 172,9 млрд сумов была перенесена на 2021 год, вместо чего до конца текущего года будет обеспечен ввод в эксплуатацию 53 новых промышленно-ориентированных высокорентабельных проектов на сумму 348,8 млрд сумов.
В направлении углубления межотраслевой кооперации был разработан 41 проект, направленный на создание в Бухарской области научно-производственных кластеров в 19 перспективных отраслях таких, как текстильная, пищевая, кожевенно-обувная промышленность, сфера производства строительных материалов, рыбоводство. Так, в Бухарском и Ромитанском районах намечено создание 2 текстильно-трикотажных кластеров, в которых будет реализован полный производственный цикл: от переработки хлопковолокна до выпуска готовых швейных и трикотажных изделий, а в Шафирканском, Ромитанском, Вобкентском, Пешкунском и Каганском районах планируется создание 6 кластеров в сфере пищевой промышленности.
В целях налаживания функционирования данных кластеров Агентством "Узстандарт" будут созданы испытательные лаборатории, предусматривающие внедрение инновационных технологий для осуществления контроля качества выпускаемой продукции, а также организованы специальные программы для подготовки, переподготовки и повышения квалификации персонала создаваемых предприятий.
Изучены структура и объемы импорта Бухарской области, в результате чего были выявлены конкретные товарные позиции, производство которых с учетом имеющегося сырьевого потенциала может быть налажено в регионе – оборудование и комплектующие для нефтегазового сектора, синтетические и смесовые текстильные материалы, электротехнические изделия, строительные материалы и другая продукция. В дополнение к существующей программе локализации было разработано 15 новых проектов по организации импортозамещающих производств. Всего по итогам реализации 43 проектов в рамках программы локализации к концу 2021 года будет произведено импортозамещающей продукции на сумму 631,6 млрд сумов и создано порядка 1200 новых рабочих мест, при этом снижение зависимости от импорта по отдельным видам продукции ожидается на уровне от 30 до 60 процентов.
Выработаны меры по повышению эффективности функционирования свободных экономических зон, расположенных на территории Бухарской области – «Бухара-агро» и «Гиждуван».
В настоящее время в свободной экономической зоне «Бухара-агро» реализовано 69 проектов на сумму 245,9 млн долларов, за счет чего создано более 2 тысяч новых рабочих мест. В 2020-2021гг. на территории данной зоны планируется реализовать дополнительные 190 проектов на сумму 331,7 млн долларов, что позволит создать около 1200 новых рабочих мест. В свободной экономической зоне «Гиждуван» до сегодняшнего дня реализовано 27 проектов на сумму 66,9 млн долларов США и создано около 1500 новых рабочих мест. При этом в 2020-2021гг. здесь планируется реализация 23 проектов на сумму 164,4 млн долларов и создание порядка 7 тысяч новых рабочих мест.
Помимо этого, в 13 малых промышленных зонах региона до конца 2020 года намечена реализация 98 инвестиционных проектов общей стоимостью 248,5 млрд сумов, за счет чего будет создано более 3,5 тысяч новых рабочих мест.
В целях полноценного использования экономического потенциала существующих свободных экономических зон и малых промышленных зон до конца текущего года будет выделено 92,4 млрд сумов, которые будут направлены на развитие инженерной инфраструктуры и коммуникаций. Дополнительно будут приняты меры по своевременному подключению к сетям газо-, электро- и водоснабжения 6 вновь создаваемых малых промышленных зон.
В результате реализации мер, выработанных в ходе работы Комиссии, к концу 2020 года в Бухарской области ожидается увеличение объема промышленного производства с 16,8 трлн сумов до 18,8 трлн сумов. При этом объем экспорта ожидается в размере 136,2 млн долларов. За счет ввода в эксплуатацию простаивающих промышленных предприятий в области будет восстановлено 23 тысячи рабочих места. Промышленными предприятиями области будет обеспечен объём поступлений в государственный бюджет в размере 864 млрд сумов, что составит 148,5% от прогнозных показателей.
Контроль за качественным и своевременным исполнением выработанных практических мер будет осуществляться Генеральной прокуратурой на постоянной основе. Ежемесячно ход исполнения будет рассматриваться на отдельных заседаниях Правительственной комиссии.