6 oy tanaffusdan so‘ng bugun 329 ta maktab o‘quvchilari uchun o‘z eshiklarini ochdi
Oʻzbekistonda ilk bor koronavirus infeksiyasi aniqlanganidan soʻng, 16-martdan boshlab, anʼanaviy taʼlim jarayonlari vaqtinchalik toʻxtatilib, bolalar uy sharoitida onlayn tahsil olishni boshlagan edi.
Bugun, 6 oy deganda 7-sentabr kuni 329 maktab oʻquv dargohini sogʻingan oʻquvchilar uchun oʻz eshiklarini ochdi.
Sanitariya xizmati markazlari 5-sentabrga qadar maktablarning yangi oʻquv yiliga tayyorlik holatini oʻrganib, jamoaga qoʻshimcha oʻquv-treninglar oʻtkazdi, bunday treninglar hozirgi kunda ham davom etmoqda.
Maktablar faoliyatini yoʻlga qoʻyish yuzasidan tegishli qaror sanitariya epidemiologiya va osoyishtalik markazining xulosasi asosida mahalliy xalq deputatlari kengashlari tomonidan qabul qilinadi.
Yangi 2020/2021 oʻquv yili rasman joriy yilning 14-sentabr kunidan boshlanadi.
Eslatib oʻtamiz, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan oʻtkazilgan soʻrovnomada 5 million 500 ming nafar ota-onadan 76 foizi taʼlim jarayonini maktabga qatnagan holda, yaʼni anʼanaviy shaklda olib borish tarafdori boʻlgan, 24 foizi esa masofaviy shaklda – teledarslar orqali davom ettirishni maʼqul koʻrishgan.

После 6-месячного перерыва сегодня 329 школы приняли своих учеников
Напомним, 16 марта, после того, как в Узбекистане был выявлен первый случай коронавирусной инфекции, учебный процесс в традиционном формате был приостановлен, и дети начали заниматься дома в онлайн режиме.
Сегодня, спустя 6 месяцев, 7 сентября, 329 школы открыли свои двери для учеников.
До 5 сентября Центры санитарно-эпидемиологического благополучия изучали состояние готовности школ к новому учебному году и проводили дополнительные тренинги для сотрудников школ, которые продолжаются и по сей день.
Решение о возобновлении деятельности школ принимается местными Кенгашами народных депутатов на основе заключения Центров санэпиднадзора.
Новый 2020/2021 учебный год официально начнется 14 сентября этого года.
Согласно опросу, проведенному Министерством народного образования, 76% из 5,5 млн родителей проголосовали за продолжение учебного процесса традиционным способом, а 24% предпочли продолжить его дистанционно - через телевизионные уроки.