Maktabgacha ta’lim vazirligining Ichki audit xizmati tomonidan 2019-yil va 2020-yilning birinchi yarmida o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasi bo‘yicha huquqni muhofaza qilish organlariga qonuniy chora ko‘rish uchun 904 ta tekshirish xujjatlari yuborildi. Bugungi kunda 6 mingga yaqin davlat MTTlarida 223 ming xodim faoliyat yuritadi. MTV maktabgacha ta’lim tizimini bola haqqiga xiyonat qiladigan vijdonsiz insonlardan xalos etish borasida o‘z ishini davom ettiradi.
2-sentabr, 2020-y, Toshkent - Maktabgacha ta’lim tizimi uzoq yillar davomida yetarli nazorat qilinmaganligi oqibatida tizimda qonunbuzarlik va suiiste’molliklar avj olgan. Bu kabi noxush vaziyatlarga qarshi kurashish maqsadida 2017-yilning 30-sentabrida to‘g‘ridan-to‘g‘ri vazirga bo‘ysunuvchi Ichki audit xizmati tashkil etildi.
2020-yilning boshida vazirlik 2018-2019-yillarda aniqlangan qonunbuzarliklarni tahlil qilib, hukumatga qator takliflarni kiritdi.Vazirlik tashabbusi bilan Hisob palatasi hamkorligida boshqa vazirlik va idoralarning mutaxassislari jalb qilingan holda byudjet mablag‘larining samarali ishlatilishi yuzasidan chuqur tahliliy o‘rganishlar o‘tkazildi. Hamkorlikda o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida 48,3 mlrd. so‘mlik moliyaviy xato va kamchiliklar aniqlandi.
“MTV tashkil etilgan ilk kunidanoq tizimdagi korruptsiya va suiiste’molliklar bilan kurashib kelmoqda. Ichki audit xizmati tomonidan aniqlangan qonunbuzarliklar to‘g‘risida axborotmuntazam ravishda e’lon qilinib kelinmoqda. O‘tgan yili MTV680ta tashkilotlar bo‘yicha to‘plangan xujjatlarni huquqni muxofaza qilish organlariga taqdim etgan bo‘lsa, joriy yilda bu son 224tani tashkil etgan. Ushbu xujjatlar asosida prokuratura tomonidan bir qator jinoiy va ma’muriy ishlar qo‘zg‘atildi, vazirlik esa moliyaviy qonunbuzarliklarga yo‘l qo‘ygan mudira va hisobchilarni ishdan bo‘shatdi. Shu tariqa, aybdor deb topilgan shaxslardan byudjet hisobiga 2019-yilda 9,5 mlrd. so‘m, 2020-yilning birinchi yarmida esa 4,1 mlrd. so‘m undirib olindi”, - deb, ma’lumot berdi MTVning Ichki audit xizmati boshlig‘i Dilshod Normatov.
2019-yilda vazirlikning Ichki audit xizmati 31,5 mlrd. so‘m moliyaviy qonunbuzarliklarni aniqladi, shundan:
Kamomad va noqonuniy xarajatlar— 19,3 mlrd. so‘m;
Davlat xaridlari yo‘nalishidagi qonunbuzarliklar — 7,1 mlrd. so‘m;
Boshqa turdagi moliyaviy kamchiliklar— 5,2 mlrd. so‘m.
“Kamomad va korruptsiya holatlarini aniqlanganda MTV mas’ul javobgar shaxslarni ishdan bo‘shatib, aniqlangan qonunbuzarliklar yuzasidan xujjatlarni huquqni muhofaza qilish organlariga yuboradi. Ammo ushbu shaxslar ijtimoiy tarmoqlarda yolg‘on xabarlar tarqatib, jamoat fikrini manipulyatsiya qilishgacha bormoqdalar. Ba’zi blogelar va huquq himoyachilari ularga ishonib, mudiralarning “noqonuniy” ishdan bo‘shatilganliklari haqidagi ma’ulmotlarniyozmoqdalar. Masalan, yaqinda Andijon viloyatidagi mudiralarning “noqonuniy” ishdan bo‘shatilishi haqidagi xabarlar tarqatilgandi. Ushbu xabarlarda mudiralar “qiyinaxvolda yurganliklari”, “o‘ta og‘irruhiy siqilishlarga duch kelganlari” qayd etilgan. Ularning talqinida go‘yoki noqonuniy tarzda ishdan bo‘shatilganlar orasida Qo‘rg‘ontepa tumanining №2 MTM mudirasi (noqonuniy xarajat miqdori 39,9 mln. so‘m), Andijon shahridagi №25 MTM mudirasi (noqonuniy xarajat miqdori 32,7 mln so‘m) bor. Prokuratura ularga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atgan, ammo mudiralarning o‘z aybini tan olganligi va yetkazilgan zararni bartaraf etganligi sababli jinoyat ishi tugatilgan. Bu kabi sobiq mudiralar astoydil MTTlarga qaytishga harakat qilmoqdalar, ammo MTV tashabbusi bilan qonunbuzarlarning maktabgacha ta’lim tizimiga rahbar lavozimiga qayta olinmasligi qonun bilan chegaralangan”, - deb, ta’kidladi Ichki audit xizmati boshlig‘i Dilshod Normatov.
2019-yil va 2020-yilning birinchi yarmida aniqlangan yirik moliyaviy qonunbuzarliklar:
900 mln. so‘m — Kattako‘rg‘on shahrining №10-son maxsus MTMdagi noqonuniy xarajatlar (Samarqand viloyati);
301 mln. so‘m — Olmozor tumanining №509-son MTTdagi moliyaviy qonunbuzarliklar (Toshkent sh);
202 mln. so‘m — Peshko‘ tumanining №22-son MTTdagi kamomad va oylik ish haqi to‘lov qaydnomalarining qalbakilashtirilishi (Buxoroviloyati);
150 mln. so‘m — Mirishkor tumanining №8-son MTTdagi oziq-ovqat va moddiy boyliklarning kamomadi, “o‘lik jonlar” va to‘lov qaydnomasidagi imzolarning qalbakilashtirilishi (Qashqadaryo viloyati);
101 mln. so‘m— Guliston tumanining №11-son MTTdagi ish haqi to‘lovlarning ortiqcha sarflanishi (Sirdaryo viloyati).
Maktabgacha ta’lim vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi bilan birgalikda moliyaviy qonunbuzarliklarni aniqlash, profilaktikasini ta’minlash va oldini olish bo‘yicha Yo‘l xaritasini ishlab chiqdi va ushbu hujjat 14ta vazirlik va idoralar bilan kelishildi. Shuningdek, Bosh prokuratura bilan ham maktabgacha ta’lim sohasida korruptsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish bo‘yicha Yo‘l xaritasi ishlab chiqildi va tasdiqlandi.

Результаты работы службы внутреннего аудита МДО в 2019–2020 годах
В 2019—первой половине 2020 гг. Министерство дошкольного образования передало в правоохранительные органы материалы по 904 аудиторским проверкам. Сегодня в Узбекистане функционируют около 6 тыс. государственных ДОО, в которых работают 223 тыс. человек. Специалисты службы внутреннего аудита МДО продолжают работу по избавлению системы дошкольного образования от недобросовестных сотрудников.
2 сентября 2020 г., Ташкент — Система дошкольного образования в течение многих лет находилась в неудовлетворительном состоянии. Отсутствие надзора привело к возникновению злоупотреблений и хищений. Для борьбы с ними 30 сентября 2017 года была создана служба внутреннего аудита, подчиняющаяся непосредственно министру дошкольного образования.
В начале 2020 года МДО проанализировало выявленные за 2018-2019 гг. правонарушения и внесло в правительство ряд предложений. По инициативе МДО совместно со Счетной палатой было проведено глубокое изучение эффективности использования бюджетных средств с привлечением специалистов других министерств и ведомств. Сумма нарушений, выявленных при совместной проверке, составила 48,3 млрд сумов.
«С момента образования МДО борется с коррупцией и злоупотреблениями на местах. Мы периодически публикуем информацию о нарушениях, обнаруженных работниками службы внутреннего аудита. В прошлом году министерство передало в правоохранительные органы материалы по 680, а в этом — по 224 проверкам. Прокуратура возбудила ряд уголовных и административных дел, а МДО уволило заведующих и бухгалтеров, совершивших финансовые правонарушения. В 2019 году с виновных лиц в пользу бюджета были взысканы 9,5 млрд сумов, а в первом полугодии 2020 года - 4,1 млрд сумов», — сказал начальник службы внутреннего аудита МДО ДилшодНорматов.
В 2019 году Служба внутреннего аудита МДО выявила финансовые нарушения на сумму 31,6 млрд сумов, в том числе:
Хищения, недостачи и незаконные расходы — 19,3 млрд сумов;
Правонарушения в области госзакупок — 7,1 млрд сумов;
Прочие нарушения — 5,2 млрд сумов.
«При обнаружении случаев хищений и коррупции МДО увольняет ответственных лиц и передает материалы проверки в правоохранительные органы. Однако эти люди пытаются манипулировать общественным мнением, распространяя ложную информацию в социальных сетях. Иногда блогеры и правозащитники верят им и пишут о незаконных увольнениях. Например, был пост о незаконном увольнении ряда заведующих Андижанской области, которые теперь «ходят по мукам», «на стадии нервного истощения». Среди этих «незаконно уволенных» названы заведующие ДОО №2 Кургантепинского района (размер хищений 39,9 млн сумов), ДОО №25 города Андижана (размер хищений 32,7 млн сумов). Прокуратура возбуждала уголовные дела, но прекратила в связи с признанием вины и возмещением нанесенного ущерба. Бывшие заведующие всеми силами стараются вернуться в ДОО, но по инициативе МДО на законодательном уровне установлен запрет на повторное трудоустройство таких людей на руководящие должности в систему дошкольного образования», — сказал начальник службы внутреннего аудита МДО Дилшод Норматов.
Самые крупные финансовые правонарушения 2019-первого полугодия 2020:
900 млн сумов — незаконные расходование средств в СДОО №10 г. Каттакургана (Самаркандская область);
301 млн сумов — финансовые нарушения в ДОО №509 Алмазарского района (г. Ташкент);
202 млн сумов — недостачи, подделка зарплатных ведомостей в ДОО №22 Пешкунского района (Бухарская область);
150 млн. сумов — недостача продуктов и материальных ценностей, подделка подписей, выплата зарплат «мертвым душам» в ДОО № 8 Миришкорского района (Кашкадарьинская область);
101 млн сумов — фиктивные группы в ДОО № 11 Гулистанского района (Сырдарьинская область).
Министерство дошкольного образования совместно со Счетной палатой утвердили Дорожную карту по предупреждению, выявлению и устранению финансовых правонарушений. Документ прошел согласование в 14 министерствах и ведомствах. Также была разработана и согласована с Генеральной прокуратурой Дорожная карта по совершенствованию системы противодействия коррупции в дошкольном образовании.