Yillar davomida sahro bag‘rida olib borilgan say-harakatlar natijasida yangi ekoturizm markazi tashkil etilib, uning loyihalari bosqichma-bosqich amalga oshirib kelinmoqda. Bugunga kelib ushbu turizm klasteri 25 turdagi sifatli va noyob xizmatlarni mijozlarga taqdim etishni yo‘lga qo‘ydi. Maskanda hozirgi kunda 50 nafardan ortiq ishchi-xodimlar faoliyat yuritayotgan bo‘lib, kelgusida ular safini yana-da kengaytirish va shu orqali mahalliy aholini qo‘shimcha ish o‘rinlari bilan taʼminlash rejalashtirilgan.
“Bukhara Desert Oasis & Spa” majmuasi ayni paytda 500 nafar dam oluvchini o‘z bag‘riga sig‘dira oladi, lekin u yerda yana qo‘shimcha loyihalar ham bor. Rejaga ko‘ra, sahro bag‘ridagi ertaknamo manzilning xizmatlar ko‘lami bosqichma-bosqich kengaytirilib, ulkan tashabbuskorlik ishlari davom etmoqda.
“Bo‘rontepa” tarixiy tepaligi yaqinida yangi turistik yo‘nalishlarini o‘zida mujassam etgan mazkur markaz O‘zbekiston Prezidentining 2017-yil 199maydagi “2017-2019-yillarda Buxoro shahri va Buxoro viloyatining turizm salohiyatini jadal rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq tashkil etilgan. “Bukhara Desert Oasis & Spa” markazida qadimiy Varaxsha massivi, “Bo‘rontepa” arxeologik yodgorligi, klaster xududi va Buxoro amiri Abdulahadxon chodiri bo‘ylab ekskursiya qilish, o‘tovda yashash, plyaj, massaj, yo‘ltanlamas avtotransport vositalarida, kvadrotsiklda va tuyalarda qum barxanlari bo‘ylab sayohat, cho‘l hayvonot bog‘i, ekologik bog‘, innovatsion issiqxona, degustatsiya markazlariga tashrif, shuningdek milliy, qadimiy va Yevropa taomlari restorani, sahnalashtirilgan chiqishlar (Buxoro amiri qabuli), modalar namoyishi, konsert dasturi, yozgi kinoteatr, chilimxona, Suvenir do‘koni va salqin ichimliklar bari kabi xizmatlar yo‘lga qo‘yilgan.

Добро пожаловать в сказочный мир среди пустынь Бухары!
Новый тематический объект в Бухарской области распахнет свои двери для туристов. Кластер инновационный экотуристический кластер «Bukhara Desert Oasis & Spa», расположенный в Ромитанском районе, несомненно, не оставит равнодушным ни одного туриста.
В результате многолетних усилий инициаторов, в этой пустыне был создан новый центр экотуризма, поэтапно реализуются его другие проекты. В настоящее время туристический кластер предоставляет клиентам 25 видов качественных и уникальных услуг. В настоящее время на предприятии работает более 50 человек, и в будущем планируется расширить штат сотрудников и обеспечить местное население дополнительными рабочими местами.
В настоящее время комплекс «Bukhara Desert Oasis & Spa» может принять до 500 отдыхающих. Но там есть еще и дополнительные проекты. Согласно плану, спектр услуг сказочного края, расположенного в пустыне постепенно расширяется, продолжается реализация масштабных проектов. Данный туристический центр, который находится в близи исторической возвышенности «Бурантепа» и включает в себя новые туристические направления, создан в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 мая 2017 года «О мерах по ускоренному развитию туристского потенциала города Бухары и Бухарской области на 2017 — 2019 годы».
«Bukhara Desert Oasis & Spa» предлагает посетителям такие услуги, как экскурсия в древний Варахшанский массив, археологический памятник «Бурантепа», по территории кластера, в шатер Эмира Бухары Абдулахад-хана, размещение в юртах, отдых на пляже, массаж, путешествие по песчаным барханам на внедорожнике, квадроцикле и верблюдах, поездка в пустынный зоопарк, экологический парк, инновационную теплицу, дегустационный центр, ресторан (национальные, древние и европейские блюда), постановочные спектакли (прием Эмира Бухары), показ мод, концертная программа, летний кинотеатр, кальянная, сувенирный магазин, бар безалкогольных напитков, кафетерий и фаст-фуд на пляже.