2020-08-28 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 28-avgust kuni umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida oʻquv yiliga tayyorgarlik masalalari boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Butun dunyoga yoyilgan koronavirus pandemiyasi taʼlim sohasi oldiga ham yangi muammo va talablarni qoʻymoqda. Mamlakatimizda koronavirus infeksiyasi aniqlanganidan soʻng, 16-martdan boshlab, anʼanaviy taʼlim jarayonlari vaqtinchalik toʻxtatilgan edi. Bolalar uy sharoitida onlayn tahsil oldi.
Yangi oʻquv yili yaqinlashgani sari barcha ota-onalarni oʻqish qachon va qay tarzda boshlanishi qiziqtirmoqda. Bugungi kunda maktab oʻquvchilari soni olti million ikki yuz mingdan ziyodligi inobatga olinsa, yurtimizda bu masalaga befarq oila yoʻqligini aytish mumkin.
Shu bois davlatimiz rahbari hukumatga bu borada xalq fikrini bilish, ota-onalar va muallimlar bilan maslahatlashgan holda, har tomonlama chuqur oʻylangan qaror qabul qilish boʻyicha koʻrsatma bergan edi.
Shu maqsadda, Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan alohida soʻrovnoma tuzilib, har bir ota-onaning fikri batafsil oʻrganildi. Bu tadbirda 5 million 500 ming nafar ota-ona ishtirok etdi. Ularning 76 foizi taʼlim jarayonini maktabga qatnagan holda, yaʼni anʼanaviy shaklda olib borish tarafdori boʻlgan. 24 foizi esa masofaviy shaklda – teledarslar orqali davom ettirishni maʼqul koʻrishgan.
Bundan tashqari, mazkur masala yuzasidan dunyodagi vaziyat ham oʻrganildi. Kuni kecha Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti rahbari Tedros Gebreyesus dunyoda koronavirus kasalligi yana ikki yilgacha davom etishi mumkinligini bildirdi. BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish pandemiya sababli koʻp davlatlarda toʻxtab qolgan taʼlim jarayoni oqibatlari kelgusida dunyo hamjamiyati uchun oʻta ogʻir boʻlishi mumkinligini aytdi. Bu degani barchamiz pandemiya sharoitida koronavirus bilan yashash, ishlash va farzandlarimizni oʻqitishga tayyor boʻlishimiz kerak.
Oʻqituvchilar bilan oʻtkazilgan muloqotlarda ham aksariyat pedagoglar bolajonlarning koʻzi va qalblarini sogʻinganini, taʼlim va tarbiya berishga tayyor ekanini, maktablar ochilishini orziqib kutayotganini bildirishgan.
Shu xulosalardan kelib chiqib, maktablarda taʼlim jarayonini bir vaqtning oʻzida ikki xil shaklda tashkil etishga qaror qilindi. Yaʼni, aksariyat ota-onalar talabiga koʻra anʼanaviy, shu bilan birga masofaviy shaklda yoʻlga qoʻyiladi.
– Mendan bugungi kun qahramonlari kim deb soʻrashsa, bu sogʻliqni saqlash xodimlari bilan bir qatorda hurmatli ustozlarimiz, deb aytgan boʻlar edim, – dedi Prezident yigʻilishda.
Davlat rahbari jamiyatda oʻqituvchi va ustozlarning obroʻyini koʻtarishga eʼtibor talab darajasida emasligini taʼkidladi.
– Bu yerda gap faqat moddiy ragʻbat haqida emas. Biz oʻzini yoshlar taʼlim-tarbiyasiga bagʻishlagan har bir fidoyi muallimga nisbatan yuksak hurmat-ehtirom muhitini shakllantirishimiz kerak. Bitta bolani 11-sinfgacha tarbiyalab, voyaga yetkazish qancha mashaqqat?! Ayniqsa, sinf rahbarlariga koʻp narsa bogʻliq, biz ularni eshitishimiz, qoʻllab-quvvatlashimiz kerak. Maktabda oʻzgarish boʻlmas ekan, hech qaysi sohada oʻzgarish boʻlmaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oʻqituvchi va shifokorlarning fidoyi mehnati, yuksak hulq-atvori namunasini namoyon etish maqsadida toʻliq metrajli film va seriallar, ularning faoliyati haqida koʻrsatuvlar tashkil etish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Videoselektor yigʻilishida pandemiya sharoitida taʼlim jarayonini tashkil etish boʻyicha dolzarb chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlariga maktablarni sanitar talablarga muvofiq, birlamchi vositalar bilan toʻliq taʼminlash vazifasi qoʻyildi. Sanitariya xizmati markazlari 5-sentyabrga qadar oʻz hududidagi maktablarning yangi oʻquv yiliga tayyorlik holatini oʻrganib, jamoaga qoʻshimcha oʻquv-treninglar oʻtadi. Bundan maqsad – maktablarga amaliy yordam koʻrsatib, ota-onalarning koʻnglini xotirjam qilishdir.
Mahalliy xalq deputatlari kengashlari oʻz tumanidagi epidemiologik sharoitdan kelib chiqib, maktablar faoliyatini yoʻlga qoʻyish yuzasidan tegishli qaror qabul qiladi.
Xalq taʼlimi vazirligiga ota-onalar hamda mahalliy kengashlar takliflaridan kelib chiqib, yangi oʻquv yilini 14-sentyabrdan boshlash, maktablarda harakatlar sxemasini ishlab chiqib, tajribadan oʻtkazish boʻyicha topshiriq berildi.
Bu tajriba asosida oʻquvchilarni maktabda kim kutib olishi, qaysi sinf qaysi eshikdan kirishi, sinfxonalarning havosi qachon almashtirilishi kabi har bir qadam aniq belgilab olinadi. Bu salkam 6 oydan buyon oʻquv dargohini sogʻingan bolalarning tezroq moslashishi hamda xavfsizligida muhim oʻrin tutadi.
Hozirgi sinovli davrda maktab direktori, sinf rahbari va ota-ona oʻrtasidagi muloqotni har qachongidan ham kuchaytirish, uydan taʼlim oladigan oʻquvchilarning oʻzlashtirishini kundalik monitoring qilish lozimligi taʼkidlandi. Bu oʻquvchilarning yaxshi bilim olishi, shu bilan birga sogʻ-salomat boʻlishini taʼminlaydi.
Videodarslarni sifatli tayyorlash, bu jarayonga davlat va nodavlat telekanallarini faol jalb etish, 3 ta telekanalda doimiy efirga uzatib borish zarurligi qayd etildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga joylarda raqamli televideniye signali va internet tezligini taʼminlash, chekka hududlardagi kommunikatsiya tizimlarini toʻliq testdan oʻtkazish boʻyicha koʻrsatma berildi. Oʻquvchilar uchun internetdan foydalanishda imtiyozli “Maktab” tarif rejasi joriy etilishi aytildi.
Taʼlim muassasalaridagi tozalik va ozodalikni saqlash, sinfxonalar va atrofni dezinfeksiya qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Yigʻilishda qayd etilganidek, har bir maktabga ichki ishlar va Milliy gvardiya xodimlari biriktirilib, tartibni saqlash va karantin talablariga rioya etilishini nazorat qiladi. Oʻquvchilar sogʻligidan doimiy xabardor boʻlish maqsadida hududiy poliklinika yoki vrachlik punktlaridan kamida bir nafardan tibbiyot xodimi jalb etiladi.
Tadqiqotlar yosh bolalarda virus yengil kechishini koʻrsatmoqda. Biroq oʻquvchilar infeksiyaning tashuvchisiga aylanib qolishlari mumkin. Ular oʻzlari bilmagan holda ustozlari yoki oila aʼzolariga, ayniqsa yoshi ulugʻ kishilarga yuqtirishi xavfini ham inkor etib boʻlmaydi.
Davlatimiz rahbarining shu yil 26-avgustdagi “Aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan, pedagoglar 1-oktabrga qadar grippga qarshi bepul emlanadi. Shu bilan birga, oʻqituvchilarning mehnatini munosib ragʻbatlantirishga koʻrsatma berildi.
Oʻquv dargohlari faoliyatida xavfsizlik choralarini koʻrish, shuningdek, mahallalarda koronavirusga chalingan xonadonlarni oʻz vaqtida aniqlab, maktab maʼmuriyatini tezkor ogohlantirish muhimligi taʼkidlandi.
Mutasaddi vazirliklarga maktablar uchun pirometr va dozatorlar xarid qilish hamda hududlarga yetkazish boʻyicha topshiriqlar berildi. Viloyat hokimlari maktablarni dezinfeksiya qilish, antiseptik vositalar, tibbiy niqoblar bilan taʼminlashga masʼul etib belgilandi.
– Har bir rahbar oʻz vazifasini chuqur his qilib, ishga sadoqat va masʼuliyat bilan yondashsa, ham tizim ishlaydi, ham xalqimizning talabini bajargan boʻlamiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.

Определены меры по организации учебного процесса в школах в условиях пандемии
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 28 августа состоялось видеоселекторное совещание по вопросам подготовки к учебному году в общеобразовательных учреждениях.
Пандемия коронавируса, охватившая весь мир, ставит новые задачи и требования и к сфере образования. В нашей стране с 16 марта, после выявления первого случая заражения коронавирусной инфекцией, традиционный учебный процесс в школах был временно приостановлен. Учащиеся переведены на дистанционное обучение из дома.
С приближением нового учебного года все родители задаются вопросом: когда и каким образом будет возобновлен учебный процесс в школах? Если учесть, что число школьников в нашей стране составляет более 6 миллионов 200 тысяч, можно сказать, что сегодня этот вопрос волнует практически каждую семью.
В связи с этим глава нашего государства дал указание правительству разработать всесторонне и глубоко продуманное решение, изучив мнение народа, посоветовавшись с родителями и учителями.
С этой целью Министерством народного образования был проведен опрос для детального изучения мнений родителей. В опросе приняли участие 5,5 миллиона родителей, 76 процентов из них высказались за осуществление учебного процесса традиционным способом, в школе. 24 процента участвовавших в опросе предпочли, чтобы обучение продолжилось дистанционно в форме телеуроков.
Кроме того, была изучена ситуация в мире. Недавно глава Всемирной организации здравоохранения Тедрос Гебрейесус заявил, что пандемия коронавируса может затянуться еще на два года. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш отметил, что последствия приостановления образовательного процесса могут иметь очень тяжелые последствия для мирового сообщества в будущем. Поэтому все мы должны быть готовы жить, работать и обучать наших детей в условиях пандемии, подчеркнуто на совещании.
В ходе диалога с учителями большинство педагогов отметили, что соскучились по своим ученикам, с нетерпением ждут открытия школ и выразили готовность вернуться к традиционной форме обучения и воспитания.
С учетом результатов проведенного изучения принято решение организовать учебный процесс в школах одновременно двумя способами - в традиционной форме, как того пожелало большинство родителей, и в дистанционной форме.
- Если бы меня спросили, кто герои сегодняшнего времени, я бы сказал, что это, наряду с медицинскими работниками, наши уважаемые учителя, - сказал Президент.
Глава государства отметил, что повышению авторитета учителей и наставников в обществе уделяется недостаточно внимания.
- Здесь речь не только о материальном стимулировании. Мы должны сформировать атмосферу высокого уважения и почитания каждого самоотверженного учителя, посвятившего всего себя образованию и воспитанию молодежи. Ведь сколько усилий уходит на то, чтобы обучить одного ребенка до 11-класса?! Многое зависит особенно от классных руководителей, мы должны прислушиваться к ним, поддерживать их. Пока не будет изменений в школе, не будет их ни в одной сфере, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по созданию полнометражных фильмов и сериалов, телепередач, отражающих самоотверженный труд и высокий моральный облик учителей и врачей.
На видеоселекторном совещании обсуждены актуальные меры по организации учебного процесса в условиях пандемии.
Хокимам районов и городов, руководителям секторов поручено полностью обеспечить школы средствами первой необходимости в соответствии с санитарными требованиями. До 5 сентября центры санитарной службы на местах изучат состояние готовности школ своего района к новому учебному году и проведут дополнительное обучение коллективов школ. Это будет сделано с целью оказания практической помощи школам и повысить уверенность родителей.
Решение о возобновлении деятельности школ будут принимать местные кенгаши народных депутатов исходя из эпидемиологической ситуации в своем районе.
Министерству народного образования поручено начать новый учебный год с 14 сентября с учетом решения кенгашей и предложений родителей, а также разработать и апробировать схему действий в школах.
На основе этого эксперимента будет четко определен каждый шаг вплоть до того, кто будет встречать учащихся в школе, как они будут следовать к классам, с какой периодичностью будут проветриваться помещения. Все это поможет быстрой адаптации и обеспечению безопасности детей, соскучившихся по школе за почти шестимесячный перерыв.
В нынешнее нелегкое время как никогда прежде важен постоянный контакт между директором школы, классным руководителем и родителями, отмечалось на совещании. Необходимо ежедневно проводить мониторинг успеваемости учащихся, получающих образование дистанционно.
Подчеркнута необходимость качественной подготовки видеоуроков, привлечения к этому процессу государственных и негосударственных телеканалов, регулярной трансляции уроков на 3 телеканалах.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций дано указание обеспечить должное качество сигнала цифрового телевидения и скорости интернета на местах, а также провести полное тестирование систем связи в отдаленных районах. Отмечено, что для учащихся будет введен льготный тарифный план «Школа» для доступа в интернет.
Особое внимание уделено вопросам обеспечения чистоты и порядка в школах, дезинфекции классов и открытых территорий.
На совещании отмечалось, что к каждой школе будут прикреплены сотрудники органов внутренних и Национальной гвардии, которые будут следить за соблюдением порядка и карантинных требований. Как минимум один медицинский работник из местной поликлиники или врачебного пункта будет привлечен для постоянного наблюдения за здоровьем учащихся.
Исследования показывают, что у маленьких детей болезнь, вызываемая коронавирусом, протекает в легкой форме. Однако учащиеся могут стать переносчиками инфекции. Также нельзя отрицать риск заражения ими своих учителей или членов семьи, особенно пожилых людей.
Согласно постановлению Президента «О дополнительных мерах по социальной поддержке населения» от 26 августа до 1 октября текущего года педагоги будут бесплатно вакцинированы от гриппа. Кроме этого, дано указание достойно поощрять труд учителей.
Подчеркнута важность принятия мер безопасности деятельности школ, а также своевременного предупреждения администрации школы, если в семье учащегося болеют коронавирусом.
Ответственным министерствам поручено закупить пирометры и дозаторы для школ и доставить их в регионы. На хокимов возложена ответственность за дезинфекцию школ, обеспечение их антисептиками и медицинскими масками.
- Если каждый руководитель глубоко прочувствует свою задачу, подойдет к своей работе с чувством долга и ответственности, и система будет работать, и пожелания нашего народа будут выполнены, - сказал Шавкат Мирзиёев.