Xalqaro fan olimpiadalarida gʻolib boʻlgan oʻquvchilar va ularning oʻqituvchilariga mukofotlar topshirildi
2020-08-28 | Ta’lim
Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan joriy yilning 27-avgust kuni Xalqaro fan olimpiadalarida gʻoliblikni qoʻlga kiritgan oʻquvchilar va ularning ustozlarini bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Joriy yilda masofaviy tarzda oʻtkazilgan xalqaro kimyo va biologiya fan olimpiadalarida ishtirok etgan terma jamoamiz aʼzolari yurtimiz sharafini munosib ravishda himoya qildi.
Xususan, 25-iyul kuni masofaviy tarzda oʻtkazilgan nufuzli 52-Xalqaro kimyo olimpiadasida dunyoning 60 davlatidan jami 235 nafar iqtidorli oʻquvchi ishtirok etdi. Ushbu olimpiadada 4 nafar iqtidorli oʻquvchilardan iborat Oʻzbekiston terma jamoasi 2 ta kumush va 1 ta bronza medallarini qoʻlga kiritishga muvaffaq boʻldi.
24-avgust kuni masofaviy tarzda oʻtkazilgan, dunyoning 52 davlatidan jami 262 nafar iqtidorli oʻquvchi ishtirok etgan 31-Xalqaro biologiya olimpiadasida yurtimiz sharafini 4 nafar iqtidorli oʻquvchi himoya qilib, 1 ta oltin va 2 ta kumush medallarini qoʻlga kiritdi.
Eslatib oʻtamiz, Xalqaro fan olimpiadalarida sovrinli oʻrinlarni qoʻlga kiritgan yoshlar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 3-maydagi “Iqtidorli yoshlarni aniqlash va yuqori malakali kadrlar tayyorlashning uzluksiz tizimini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq quyidagi miqdorlarda bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanadi:
1-oʻrin (oltin medal) uchun — oʻquvchiga bazaviy hisoblash miqdorining 500 (111 mln 500 ming soʻm) baravari, oʻqituvchisiga — 450 baravari (100 mln 350 ming soʻm) miqdorida;
2-oʻrin (kumush medal) uchun — oʻquvchiga bazaviy hisoblash miqdorining 300 (66 mln 900 ming soʻm) baravari, oʻqituvchisiga — 250 baravari (55 mln 750 ming soʻm) miqdorida;
3-oʻrin (bronza medal) uchun — oʻquvchiga bazaviy hisoblash miqdorining 200 (44 mln 600 ming soʻm), oʻqituvchisiga — 150 baravari (33 mln 450 ming soʻm) miqdorida bir martalik pul mukofotlari belgilangan.
Shuningdek, xalqaro olimpiadalar gʻoliblarini tayyorlagan oʻqituvchilar va taʼlim muassasasi direktorlariga navbatdagi oʻquv yili uchun direktor jamgʻarmasidan oltin, kumush va bronza medallari boʻyicha tegishlicha qoʻshimcha 200, 175 va 150 foizlik ustama toʻlanadi.
Shu oʻrinda aytib oʻtish joizki, joriy yilning sentyabr oyida ham Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzolari Xalqaro matematika va Xalqaro informatika olimpiadalarida ishtirok etishi rejalashtirilgan.
• 2019-yilda oʻquvchilarimiz tomonidan nufuzli Xalqaro fan olimpiadalarida 2 ta kumush va 6 ta bronza medallari qoʻlga kiritilgan, ularga va ularning oʻqituvchilariga jami 714 million soʻm pul mukofoti topshirilgan.
• Nufuzli xalqaro olimpiadalarda medal bilan taqdirlangan oʻquvchilar Oliy taʼlim muassasalariga imtihonlarsiz imtiyozli ravishda qabul qilinadi.
2020-yil Xalqaro kimyo va Xalqaro biologiya olimpiadasida gʻoliblikni qoʻlga kiritgan, bir martalik pul mukofoti bilan taqdirlangan oʻquvchilar va ularning oʻqituvchilari

Награждены учителя и их ученики, победившие на международных предметных олимпиадах
Министерство народного образования провело церемонию награждения учеников и их учителей, победивших на международных предметных олимпиадах.
В этом году члены сборной команды Узбекистана, принявшие участие в дистанционных международных олимпиадах по химии и биологии, заслуженно отстояли честь нашей страны.
В частности, в престижной 52-й Международной олимпиаде по химии, которая прошла дистанционно 25 июля приняли участие 235 одаренных учеников из 60 стран мира. На данной Олимпиаде сборная Узбекистана, состоящая из 4 учеников, завоевала 2 серебряные и 1 бронзовую медали.
На 31-й Международной олимпиаде по биологии, которая проходила дистанционно 24 августа, с участием 262 одаренных учеников из 52 стран мира, 4 ученика защитили честь нашей страны и завоевали 1 золотую и 2 серебряные медали.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 мая 2019 года «О мерах по организации непрерывной системы выявления одаренной молодежи и подготовки высококвалифицированных кадров» победители международных олимпиад и их учителя награждаются единовременной денежной премией.
1-место (золотая медаль) — в 500 (111 млн 500 тыс сумов), учителю — в 450-кратном размере (100 млн 350 минг сум);
2-место (серебряная медаль) — в 300 (66 млн 900 тыс сумов), учителю — в 250-кратном размере (55 млн 750 тыс сумов);
3-место (бронзовая медаль) — в 200 (44 млн 600 тыс сумов), учителю — в 150-кратном размере (33 млн 450 тыс сумов);
Также учителям и директорам образовательных учреждений, готовившим победителей международных олимпиад, выплачивается дополнительная надбавка соответственно по золотой, серебряной и бронзовой медалям в размере 200, 175 и 150 процентов за счет директорского фонда на очередной учебный год.
Отметим, что в сентябре этого года планируется участие членов национальной сборной Узбекистана в Международной олимпиаде по математике и Международной олимпиаде по информатике.