O‘zbekistonda yangi geologiya tizimi yaratilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27 avgust kuni geologiya sohasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligi bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga shu yil yanvar oyidagi Murojaatnomasida har yili ilm-fanning bir nechta yo‘nalishiga ustuvor ahamiyat qaratilib, ular jadal rivojlantirilishini ta’kidlagan edi. Joriy yilda geologiya sohasi ana shunday yo‘nalishlardan biri etib belgilangan.
Shu maqsadda Prezidentning 4 ta qarori qabul qilindi. Ularning ijrosi doirasida sohani modernizatsiya qilish va raqamlashtirish, geologik qidiruv ko‘lami va samaradorligini oshirishga erishilmoqda.
- O‘zbekistonda yangi geologiya tizimi yaratilmoqda. Uni rivojlantirishdan maqsad - tabiiy resurslarni xalqimiz manfaatiga yo‘naltirish, ish joylari tashkil etib, odamlarni boy qilish, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Birinchi navbatda geologik ilm-fanni tiklash va zamonaviy kadrlar tayyorlashga zamin yaratildi. Xususan, Geologiya fanlari universiteti tashkil etilib, uning tarkibiga 4 ta ilmiy-tadqiqot instituti birlashtirildi.
Zamonaviy burg‘ulash va laboratoriya uskunalari olib kelindi. Buning natijasida burg‘ulash unumdorligi 2019-yilga nisbatan 25 foiz oshdi. Jumladan, rudadagi elementlarni aniqlash ko‘lami 40 tadan 63 tagacha ko‘paydi.
Yil boshidan buyon 150 ta yangi kon davlat balansiga olindi. Oltin, kumush, uran, mis, molibden resurlari va zaxiralari ko‘paydi. Jumladan, Buxoro va Navoiy viloyatlaridagi Kuljuktov hamda Auminzotov tog‘lari hududida 3 ta oltin, Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumani hamda Jizzax viloyati Arnasoy tumanida 2 ta uran koni aniqlandi.
Shuningdek, 32 ta geologiya-kon zaxirasi xalqaro JORC standartlariga o‘tkazildi.
Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida 155 ming gektar maydonda tezkor gidrogeologik izlanishlar olib borildi. Suv tanqis hududlarda sutkasiga qo‘shimcha 90 ming kubometr ta’minlaydigan suv zaxiralari tasdiqlandi.
Tadbirda Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi raisining hisoboti eshitildi. 20 ta yangi konga onlayn auktsionda, ochiq va shaffof tarzda salohiyatli xorijiy investorlarni jalb etish jarayonining borishi ko‘rib chiqildi.
Sohadagi ishlar natijadorligini oshirish, qonunchilik bazasini mustahkamlash hamda investitsiya salohiyatini yanada kengaytirish bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari kelgusi yili geologiya-qidiruv ishlarini 2 barobar kengaytirib, yangi istiqbolli maydonlarni aniqlash, sohaga zamonaviy laboratoriya texnikalarini joriy qilishni jadallashtirish muhimligini ta’kidladi.
Geologiya qo‘mitasiga sanoat kooperatsiyasi asosida yangi konlarni qidirish, topilgan resurslarni o‘zlashtirish uchun xususiy sektorga berish amaliyotini yanada keng qo‘llash bo‘yicha topshiriq berildi.
Namangan tajribasi asosida har bir hududda geologik, ayniqsa,  gidrogeologik qidiruvlar bo‘yicha doimiy ekspeditsiyalar tashkil etish zarurligi aytildi.
Foydalanishga berilgan yer qa’ri uchastkalarini o‘zlashtirish samaradorligini oshirish, ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Mutasaddilarga belgilangan chora-tadbirlar bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

В Узбекистане создается новая геологическая система
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 августа ознакомился с презентацией об эффективности проводимой работы в сфере геологии.
В своем Послании Олий Мажлису в январе текущего года глава нашего государства отметил, что ежегодно приоритетное внимание будет уделяться ускоренному развитию конкретных областей науки. В этом году одним из таких направлений определена геология.
Президентом подписаны 4 постановления по этим вопросам. В рамках их исполнения осуществляется модернизация и цифровизация отрасли, увеличение объемов и эффективности геологоразведочных работ.
- В Узбекистане создается новая геологическая система. Цель развития этой сферы - использовать природные ресурсы на благо нашего народа, создать рабочие места и повысить благосостояние людей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Прежде всего заложены основы для возрождения геологической науки и подготовки современных кадров. В частности, создан Университет геологических наук, в его составе объединены 4 научно-исследовательских института.
Завезено современное буровое и лабораторное оборудование. В результате производительность буровых работ увеличилась на 25 процентов по сравнению с 2019 годом. Кроме того, с 40 до 63 увеличилось число обнаруживаемых в руде элементов. С начала года на государственный баланс принято 150 новых месторождений. Растут ресурсы и запасы золота, серебра, урана и меди. Обнаружены 3 золотых месторождения в горах Кульджуктау и Ауминзатау в Бухарской и Навоийской областях, 2 месторождения урана в Каттакурганском районе Самаркандской области и Арнасайском районе Джизакской области.
Кроме того, горно-геологические данные по 32 видам запасов переведены на международные стандарты JORC.
В рамках мер, направленных на развитие сельского хозяйства, на землях площадью 155 тысяч гектаров проведены гидрогеологические исследования экспресс-методом. В маловодных районах подтверждены запасы воды объемом добычи 90 тысяч кубометров воды в сутки.
На мероприятии заслушан отчет председателя Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам. Рассмотрен ход привлечения зарубежных инвестиций в освоение 20 новых месторождений на основе открытого и прозрачного порядка, через проведение онлайн-аукционов. Даны поручения касательно государственно-частного партнерства в этом направлении.
Обсуждены дальнейшие меры по повышению эффективности работы в сфере, укреплению ее правовой базы и наращиванию инвестиционного потенциала.
Глава государства дал конкретные поручения по расширению масштабов геологоразведочных работ в 2 раза в следующем году, выявлению новых перспективных участков, ускорению внедрения современной лабораторной техники в сферу.
Госкомгеологии поручено наладить разведку новых участков на основе кооперации, еще более расширить практику передачи работ по освоению найденных месторождений частному сектору.
Указано на необходимость учреждения по наманганскому опыту постоянных геологических экспедиций в каждом регионе, особенно гидрогеологического направления. Определены задачи по повышению эффективности эксплуатации предоставленных в пользование участков недр, развитию научно-исследовательской работы. Ответственным лицам поручено разработать “дорожную карту” по реализации запланированных мер.