Karantin davrida yaratilgan asarlar koʻrgazmasi
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi Ikuo Xiroyama xalqaro madaniyat karvon saroyida rassom Gayane Matevosyanning “Tabiatdan zavqlanish” deb nomlangan koʻrgazmasi ochildi. Koʻrgazmada ijodkorning 60 ga yaqin asari namoyish etilmoqda.
Gayane Matevosyan – isteʼdodli musavvir, multiplikator, sumi-e sanʼatining professional ustasi, respublikamizda yapon kalligrafiyasi bilan shugʻullanadigan yagona rassom hisoblanadi. U 2016-yilning sentyabr oyidan Ikuo Xiroyama xalqaro madaniyat karvonsaroyi studiyasida yapon sumi-e sanʼati boʻyicha mashgʻulotlar olib boradi.
Karantinda oʻtkazilgan vaqt koʻpchilik rassomlarga ijod bilan shugʻullanish uchun yana-da koʻproq imkoniyat yaratdi. Gayane ham karantinda yaratgan ishlarining asosiy qismini tabiatga bagʻishladi.
–Atrofimizdagi tabiatni rassom uchun eng yaxshi ilhom manbai deb hisoblayman, –deydi Gayane Matevosyan. – Koʻp yillar yapon sumi-e sanʼati bilan shugʻullanib, goʻzallikni detallarda, bir qarashda sezilmas narsalarda koʻrishga oʻrganib qoldim. Karantin davri bahor fasli, butun tabiat yangilangan, daraxtlar gullagan, yangi oʻtlar oʻsgan davrga toʻgʻri keldi va tabiat odamlardan dam oldi. Bunday goʻzallikka maftun boʻlmaslikning, uni kartinalarda kashf qilmaslikning iloji yoʻq edi.
Sketching – bu tezkor rasmlar chizish uslubidir. Uning texnikasi shunday oʻziga xos xususiyatga egaki, rasm juda tezlikda bajariladi, bu esa rassomning qisqa vaqt ichida turli obyekt va gʻoyalarni amalda bajarishiga imkon beradi. Sketching texnikasi ancha vaqtdan beri dizaynerlar va oʻz fikr hamda gʻoyalarini boshqalarga rasm yordamida tezda yetkazib berishi kerak boʻlgan insonlar uchun asosiy uslubga aylangan.
Akademik tasvir va rassomlikda sketch boʻlajak asar uchun eskiz vazifasini oʻtaydi, ranglar gammasi va kompozitsiya tanlanadi. Bugungi kunda sketching yoʻnalishi rivojlandi va u zamonaviy sanʼatda allaqachon mustaqil rassomlik yoʻnalishlaridan biri deb hisoblanadi.

Выставка произведений, созданных в период карантина
В Международном караван-сарае культуры имени Икуо Хироямы открылась выставка работ художника Гаянэ Матевосян "Наслаждение природой". В экспозиции представлено около 60 произведений.
Гаянэ Матевосян – талантливый мастер кисти, мультипликатор, профессионал изысканного искусства суми-э, единственный художник в нашей стране, занимающийся японской каллиграфией. С 2016 года она проводит мастер-классы японской живописи по технике суми-э в Международном караван-сарае культуры имени Икуо Хироямы.
Карантинные условия создали для многих художников возможность посвятить себя творчеству. Основная часть работ, созданных Гаянэ во время карантина, посвящена природе.
- Окружающая нас природа является для художника лучшим источником вдохновения, - сказала Гаянэ Матевосян. - Много лет занимаясь японским искусством суми-э, я научилась замечать и оценивать красоту по незаметным на первый взгляд деталям. Карантин захватил период, когда наступила весна, вся природа обновлялась и расцветала, появлялась молодая трава и деревья обретали новый окрас. Кажется, в период карантина природа отдохнула от человечества. И невозможно было не смотреть на эту красоту, не отразить ее в картинах.
Скетчинг – это современный метод быстрого рисования. Техника данного метода отличается своеобразностью – рисунок получается очень быстро, позволяя художнику за короткое время отобразить различные объекты, свои мысли и идеи. Технику скетчинга давно используют дизайнеры как основу визуализации своих идей и мыслей, также скетчинг полезен тем людям, кому нужно быстро донести свою мысль до других.
В академическом рисунке и живописи скетч – это эскиз для будущей работы, подбора цветовой гаммы и композиции. В настоящее время направление скетчинга развилось, и его уже относят к одному из самостоятельных художественных направлений в современном искусстве.