2020-08-25 | Jamiyat
Xabaringiz bor, koronavirus pandemiyasi tufayli bugungi kunda davlatlar o‘rtasida transportning barcha turlarida yo‘lovchi tashish jarayonini amalga oshirish cheklangan. Epidemiologik vaziyatdan kelib chiqqan holda yo‘lovchilar oqimi eng ko‘p harakatlanadigan muntazam temir yo‘l va aviaqatnovlarni amalga oshirish ham to‘xtatilgan. Mazkur vaziyatda xorijdagi fuqarolarimizni Vatanga olib kelish uchun esa Pespublika maxsus komissiyasi tomonidan tasdiqlangan parvozlar jadvaliga muvofiq muntazam ravishda charter repatriatsiya reyslar tashkil etilmoqda.
Shuningdek, Respublika maxsus komissiyasining 2020-yil 7-iyuldagi 33-son bayoniga muvofiq karantin davrini mehmonxonalarda o‘tkazish sharti bilan turoperatorlar yoki aviakompaniyalarning murojaatiga asosan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashash joyiga ega bo‘lgan fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni sanitariya-epidemiologiya talablariga qat’iy rioya qilgan holda oldindan fuqarolarni mehmonxonagacha kuzatuv va mehmonxonada joylashtirish xizmatlarini tashkil qilish hisobiga respublikaning barcha xalqaro aeroportlari orqali yetkazib kelish bo‘yicha tijoriy charter qatnovlarini tashkil qilishga ruxsat berilgan.
Bugungi kunda “Atlanta Air”, “Asia Lux”, “Oltin Vodiy”, “Anzur Travel”, “Real Avia Business”, “Don Avia Trans”, “Jalolquduq avia trans”,“Otpusk.uz” kabi yigirmadan ortiq xususiy turoperatorlar tomonidan bir qator yo‘nalishlarda tijoriy charter qatnovlari amalga oshirilib kelinmoqda. Turoperatorlar tomonidan tashkil etilgan tijoriy charter qatnovlari orqali shu bugungi kunga qadar 3 000 nafardan ortiq fuqarolarimiz O‘zbekistonga olib kelindi.
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda xorijdagi fuqarolarni O‘zbekistonga olib kelish maqsadida tashkil etilayotgan charter repatriatsiya reyslari chiptalari judda qimmat narxlarda sotilayotgani yuzasidan turli xabarlar tarqalmoqda. Mazkur masala tahlil qilinganida esa bu kabi xabarlarni qoldirayotgan fuqarolar aslida aynan turoperatorlar tomonidan amalga oshirilayotgan tijoriy charter qatnovlarining chipta narxlari xususida fikr bildirayotgani oydinlashmoqda.
Shu o‘rinda Transport vazirligi turoperatorlar va avikompaniyalar tomonidan tashkil etilayotgan tijoriy charter qatnovlarining Respublika maxsus komissiyasi tomonidan tasdiqlangan parvozlar jadvaliga muvofiq tashkil etilayotgan charter repatriatsiya reyslarga aloqasi yo‘q ekanligini yana bir bor eslatib o‘tadi.
Respublika maxsus komissiyasi tomonidan tasdiqlangan parvozlar jadvaliga muvofiq “Uzbekistan airways” aviakompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotgan charter repatriatsiya reyslari chipta narxlari eng ko‘p muhokamalarga sabab bo‘layotgan yo‘nalishlar Moskva – Toshkent 397 AQSh dollari, Istanbul – Toshkent 353 - 400 AQSh dollari, Dubay – Toshkent 366 AQSh dollari miqdorida bir tomonga realizatsiya qilinmoqda.
Shu o‘rinda yo‘lovchilardan tushunmovchiliklarning oldini olish maqsadida aviachiptalarni sotib olishni tezlashtirish bo‘yicha o‘z xizmatlarini taklif etayotgan shubhali shaxslardan yordam so‘ramasligini so‘raymiz.
Turoperatorlar va aviakompaniyalar tomonidan tashkil etilayotgan tijoriy charter reyslarining nisbatan qimmatligi esa quyidagi omillar bilan bog‘liq;
- Qatnov amalga oshirilayotgan davlatning talabi bilan aksariyat hollarda parvozning bir tomonga bo‘sh (yo‘lovchilarsiz)amalga oshirilayotgani;
- samolyotlarning ijara puli;
- yo‘nalish masofasi va nechta davlatlar havo kengli hududlaridan uchib o‘tishi;
- aeronavigatsion xizmatlar;
- aeroport yer usti xizmatlari va yig‘imlari;
- olib kelingan yo‘lovchilarni aeroport hududidan mehmonxonaga transportda yetkazib qo‘yish;
- mehmonxonada karantin qoidalariga rioya etgan holda bo‘lishni nazorat qilishni tashkil etish;
- tibbiy va sanitariya xizmati harajatlari;
- PZR test sinamalarini olish qiymati va boshqa moliyaviy harajatlar.
Transport vazirligi turoperatorlar va aviakompaniyalar tomonidan tashkil etilayotgan tijoriy charter reyslarining chipta narxlarini shakllantirish va belgilash jarayonlarida ishtirok etmaydi.

Официальное Заявление
Как известно, в связи с коронавирусной пандемией осуществление пассажирских перевозок всеми видами транспорта между странами на сегодняшний день ограничено. В связи с возникшей эпидемиологической ситуацией приостановлено также выполнение регулярных железнодорожных и воздушных сообщений с наибольшим пассажиропотоком. В данной ситуации для возвращения наших граждан на родину организуются регулярные чартерные репатриационные рейсы в соответствии с расписанием, утвержденным Республиканской специальной комиссией.
Также в соответствии с решением Республиканской специальной комиссии № 33 от 7 июля 2020 г. разрешается организация коммерческих чартерных рейсов по возвращению граждан Узбекистана и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Узбекистан, через все международные аэропорты республики по заявкам туроператоров или авиакомпаний, при условии размещения на карантин по прибытию в гостиницах со строгим соблюдением санитарно-эпидемиологических требований.
Сегодня более двадцати частных туроператоров, в том числе Atlanta Air, Asia Lux, Oltin vodiy, Anzur Travel, Real Avia Business, Don Avia Trans, Jalolquduq avia trans, Otpusk.uz осуществляет коммерческие чартерные рейсы по ряду направлений. На сегодняшний день более 3000 граждан Узбекистана доставлены в Узбекистан коммерческими чартерными рейсами, организованными туроператорами.
В последние дни в социальных сетях появлялись различные сообщения о том, что билеты на чартерные репатриационные рейсы, организованные для возвращения наших граждан в Узбекистан, продаются по очень высоким ценам. Анализ данного вопроса показывает, что граждане, оставляющие подобные сообщения, на самом деле комментируют цены на билеты на коммерческие чартерные рейсы, выполняемые туроператорами.
В этой связи в Министерство транспорта отмечает, что коммерческие чартерные рейсы, организуемые туроператорами и авиакомпаниями не связаны с чартерными репатриационными рейсами, организованными в соответствии с расписанием полетов, утвержденным Республиканской специальной комиссией.
Согласно расписанию, утвержденному Республиканской специальной комиссией, чартерные репатриационные рейсы, выполняемые «Узбекистон хаво йуллари» по наиболее спорным маршрутам составляют следующие цены: Москва - Ташкент 397 долларов США, Стамбул - Ташкент 353 - 400 долларов США, Дубай - Ташкент 366 долларов США в одну сторону.
В этой связи, мы просим пассажиров не обращаться за помощью к подозрительным лицам, предлагающим свои услуги для ускорения покупки авиабилетов, во избежание недоразумений.
Относительно высокая стоимость билетов на коммерческие чартерные рейсы, выполняемые туроператорами и авиакомпаниями, обусловлена следующим фактором:
- По требованию страны куда осуществляется полёт в большинстве случаев пустой рейс в одну сторону (без пассажиров);
- арендная стоимость самолетов;
- расстояние маршрута и количество стран, летающих над воздушным пространством;
- авиационное обслуживание;
- наземные услуги и сборы аэропорта;
- Перевозка пассажиров на транспорте из аэропорта в гостиницу;
- организация контроля за пребыванием в гостинице в соответствии с правилами карантина;
- медико-санитарные услуги;
- Стоимость взятия проб для ПЦР и другие финансовые затраты.
Министерство транспорта не участвует в процессе формирования и установления цен на билеты на коммерческие чартерные рейсы, организуемые туроператорами и авиакомпаниями.