“Telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi normativ-huquqiy hujjat Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olindi
2020-08-24 | Texnologiyalar
Respublikamizda axborot-kommunikatsiya tarmog‘ini rivojlantirish va raqamli iqtisodiyotni barpo etish borasida mazkur sohada zamonaviy qonunchilik bazani yaratish eng asosiy negizlaridan biri hisoblanadi. Bu yo‘nalishda mavjud bo‘lgan qonuniy va normativ-huquqiy hujjatlarni bugungi kun talablariga va norma ijodkorligi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Shu bois O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tashabbusi bilan “Telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish qoidalari” normativ-huquqiy hujjati ishlab chiqildi va Vazirlikning 2020 yil 30-iyun 208-mh-sonli-sonli Buyrug‘i bilan tasdiqlandi. Ushbu hujjat Adliya vazirligi tomonidan 2020 yil 30-iyun 3275-son bilan davlat ro‘yhatidan o‘tkazildi.
Mazkur normativ-huquqiy hujjat ilg‘or mahalliy va halqaro tajribadan kelib chiqqan holda ishlab chiqilib, respublikadagi telekommunikatsiya xizmatlari foydalanuvchilari uchun qulaylik yaratadi va axborot-kommunikatsiya sohasini rivojlantirishga yanada turtki beradi. Mazkur hujjatning eng muhim jihati va afzalliklariga to‘htalib o‘tsak.
Birinchidan, mazkur Qoidalar unifikatsiyalashgan va takomillashtirilgan loyiha hisoblanib, o‘z ichiga AKT sohasida faoliyat ko‘rsatishda qator muhim masalalarni inobatga olgan: litsenziyalash, tadbikorlik faoliyatining erkinligini ta’minlash, iste’molchilarning huquqlarini himoya qilish, shaxsga doir ma’lumotlar masalalari va boshqalar aks etgan.
Bu esa, o‘z navbatida, bozordagi xizmat ko‘rsatuvchi professional ishtirokchilar va abonentlar uchun qulaylik yaratib beradi, shu bilan birga qonuniy jihatdan ham ish yuritishni osonlashtiradi, yagona qoida va talablar asosida haqqoniy qarorlarni qabul qilishga zamin yaratadi.
Ikkinchidan, mazkur hujjat zamonaviy talablardan kelib chiqib o‘z ichiga dolzarb o‘zgarish va qo‘shimchalarni qamrab olgan. Aytish joizki, O‘zbekiston Respublikasida telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish tartiblari, xizmatlar turlariga qarab, 1996 – 2018 yillar oralig‘ida qabul qilingan 10 ta normativ-huquqiy hujjatlar va 17 ta ularga kiritilgan o‘zgartirish hamda qo‘shimchalar bilan tartibga solingan edi. Mazkur hujjatlar o‘tgan davrda texnika va texnologiyalarning hamda sohadagi biznes yuritish imkoniyatlarining rivojlanishiga mutanosibligini yo‘qotgan, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Qonunchiligidagi o‘zgarishlarni to‘liq qamrab olmay qolgan edi.
Xalqaro tajriba aksariyat holatlarda telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish yagona hujjat bilan tartibga solinishini va ushbu tajribaning qator ijobiy jihatlarini namoyon qildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasida telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatish yo‘nalishiga oid normativ-huquqiy hujjatlari qayta ko‘rib chiqilib, mavjud xizmat turlari yangilandi va zamonaviy xizmat turlari kiritildi. Yangi xizmat turlaridan mobil aloqa tarmoqlarida abonent raqamlarini ko‘chirish xizmatlarini taqdim etish tartiblari belgilandi.
Mazkur normativ hujjat yettita bo‘lim va 391 ta moddadan iborat bo‘lib, unda telekommunikatsiya sohasiga oid atamalar va ta’riflar ko‘rsatilgan, telekommunikatsiya xizmatlarini, jumladan, telefon, telegraf, mobil, internet aloqasi, televideniye, axborot-ma’lumot, qo‘riqlash xizmatlarni taqdim etish tartibi, operator, provayder hamda foydalanuvchilarning huquq va majburiyatlari, shartnomaviy munosabatlari batafsil ko‘rsatilgan.
Bir so‘z bilan aytganda, mazkur hujjat AKT sohasida yagona qoidalarni belgilagan holda, mazkur sohani yanada rivojlantirishda mustahkam asos soladi. Eng muhimi, mazkur hujjat O‘zbekiston Respublikasi hududida telekommunikatsiya xizmatlarini ko‘rsatuvchi operatorlar, provayderlar, dilerlar va eshittiruvchilar bilan foydalanuvchilar o‘rtasidagi telekommunikatsiya xizmatlari sohasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi idoraviy normativ-huquqiy hujjatdir.

Министерством юстиции зарегистрирован нормативно-правовой акт «Об утверждении правил оказания телекоммуникационных услуг»
2020-08-24 | Технологии
Одной из главных основ развития информационно-коммуникационных технологий и формирования цифровой экономики является создание современной законодательной базы. И в этом направлении осуществляется последовательная работа по модернизации нормативно-правовой базы и совершенствованию нормативно-исполнительской деятельности.
В соответствии с этим был разработан нормативно-правовой документ «О оказании телекоммуникационных услуг», утвержденный Приказом Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций  Республики Узбекистан от 30 июня 2020 года, №208-мх, а также зарегистрированный Министерством юстиции от 30 июня 2020 года, №3275.
Данный нормативно-правовой документ разработанный в соответствии с передовым отечественным и зарубежным опытом, создаст ещё больше удобств для пользователей телекоммуникационных услуг и придаст импульс дальнейшему развитию информационно-коммуникационной сферы. Давайте рассмотрим преимущества данного документа.
Во-первых, данные унифицированные и усовершенствованные Правила вобрали в себя существенные аспекты деятельности в сфере ИКТ: вопросы лицензирования, обеспечения свободы предпринимательской деятельности, защиты прав потребителей, вопросы личной, конфиденциальной информации, а также отражены другие моменты.
Это, в свою очередь, создаст удобства для профессиональных участников рынка и абонентов телекоммуникационных услуг, упростит делопроизводство в контексте законодательства, создаст основу для принятия справедливых решений на основе единых правил и требований.
Во-вторых, данный документ был обогащён соответствующими изменениями и дополнениями в соответствии с современными требованиями. Следует отметить, что порядок оказания телекоммуникационных услуг регулировался в соответствии с принятыми в течение 1996 — 2018 годов 10 нормативно-правовыми актами и 17 нормативными документами с изменениями и дополнениями к ним. Данные документы потеряли свою актуальность в ходе технического и технологического развития, а также создания новых условий для ведения бизнеса. К тому же они не охватывали полностью все изменения в законодательстве Республики Узбекистан.
В свою очередь, как свидетельствовал положительный международный опыт, более целесообразным являлось упорядочение телекоммуникационных услуг на основе единого документа.
Все нормативно-правовые акты в вопросах оказания телекоммуникационных услуг в сфере ИКТ были заново пересмотрены путем обновления существующих и включения новых видов современных услуг. В числе новых видов услуг был определен порядок перевода абонентских номеров внутри мобильной сети.
Данный нормативный документ, состоящий из семи разделов и 391 статьи, включает в себя термины и определения в сфере телекоммуникаций, освещает такие актуальные вопросы, как порядок оказания телекоммуникационных услуг, в том числе услуги телефонной, телеграфной, мобильной, интернет-связи, телевизионные, информационные, охранные, а также права и обязанности операторов, провайдеров и пользователей телекоммуникационных услуг, договорные отношения между ними.
Одним словом, данный документ, утвердивший единые правила в сфере ИКТ, заложит устойчивую основу для её дальнейшего развития. Самое главное, данные Правила являются нормативно-правовым документом, регулирующим отношения в сфере телекоммуникационных услуг между операторами, провайдерами, дилерами, а также слушателями и пользователями.