2020-08-21 | Siyosat
Umumiy qiymati qariyb 34 milliard so‘m bo‘lgan mazkur loyiha sanoatni mahalliylashtirish, import o‘rnini to‘ldirishda juda muhim ahamiyatga ega. Chunki to‘qimachilik texnologiyalari har besh yilda o‘zgarib turadi. Bundan tashqari, detallari eskiradi yo buziladi. Ilgari oddiy qismlar ham chetdan olib kelinardi.
“Metal Processing” MChJda to‘qimachilik korxonalari buyurtmasi asosida dastgohlar uchun qoplama va ehtiyot qismlar ishlab chiqarilmoqda. Bugungi kunda mamlakatimizdagi 12 ta yirik tekstil majmuasi bilan hamkorlik o‘rnatilgan.
- Uzoq yillar davomida vaziyat shunday ediki, mashaqqat bilan yetishtirgan paxtamizdan foydani boshqalar ko‘rardi. Keyingi paytlarda uning yurtimizda qayta ishlash darajasi keskin oshdi. To‘qimachilik klasterlari paydo bo‘ldi. Ularning zamini - paxtani qayta ishlash. Buning uchun esa ilg‘or texnikalar, servislar kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Korxonada 85 nafar mutaxassis faoliyat olib boradi. Shveytsariyaning “SkillSonics International AG” kompaniyasi bilan hamkorlik asosida metallga ishlov berishda jahon standartlaridan foydalanib kelinmoqda.
- Bunday korxonalarning «yuragi» - muhandis, konstruktorlar. Afsuski, bizda ko‘p zavodlarning shunday «yuragi» yo‘q. Aqlli mutaxassislarni topib, qo‘llab-quvvatlasak, mahalliylashtirishga katta hissa qo‘shadi, - deya ta’kidladi Prezident.
Shu yerda Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti kafedralari bo‘limini ochib, amaliyotni kengaytirish lozimligi qayd etildi. Kooperatsiya asosida buyurtmani ko‘paytirish, korxona rentabelligini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Шавкат Мирзиёев: Инженеры, конструкторы - «сердце» предприятий
Глава государства ознакомился с продукцией, производимой обществом с ограниченной ответственностью «Metal Processing» в Бектемирском районе.
Проект стоимостью почти 34 миллиарда сумов имеет важное значение в локализации и импортозамещении металлических изделий.
Технологии текстильного производства имеют тенденцию меняться каждые пять лет. Кроме того, оборудование изнашивается или устаревает. В прежние времена даже несложные детали завозились из-за рубежа.
ООО “Metal Processing” производит корпуса и запасные части для станков по заказу текстильных предприятий. На сегодняшний день налажено сотрудничество с 12 крупными текстильными комплексами Узбекистана.
- Долгие годы выгоду от хлопка, выращенного нами тяжелым трудом, получали другие. В последнее время уровень его переработки в нашей стране значительно возрос. Появились текстильные кластеры. Их основа - переработка хлопка. А для этого нам необходимы современное оборудование и сервис, - отметил Шавкат Мирзиёев.
На предприятии трудятся 85 специалистов. В сотрудничестве со швейцарской компанией "SkillSonics International AG" здесь внедрены международные стандарты металлообработки.
- «Сердце» таких предприятий - инженеры, конструкторы. К сожалению, у многих наших заводов нет такого «сердца». Мы должны найти и поддерживать умных специалистов, которые внесут большой вклад в локализацию, - подчеркнул Президент.
Отмечалась необходимость открытия на предприятии отделений кафедр Ташкентского института текстильной и легкой промышленности, увеличения практической составляющей в подготовке кадров. Даны указания касательно расширения портфеля заказов на основе кооперации, повышения рентабельности предприятия.