Abdullo Tangriev – Mustaqil O‘zbekistonning ikkinchi 10 yilligidagi eng yaxshi sportchisi
O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi yaqinlashib kelayotgan Mustaqilligimizning 29 yilligi munosabati bilan ajoyib tanlov e'lon qilganidan xabaringiz bor. Unga ko‘ra, dastlabki 3 o‘n yillik uchun eng yaxshi sportchilar saralab olindi va nomzodlar ro‘yxati ovoz berish uchun e'lon qilindi.
15-19 avgust kunlari roppa-rosa 5 sutka davom etgan dastlabki tanlovda 2001-2010 yillardagi eng yaxshi 5 nafar sportchimiz nomi ovozga qo‘yildi. Jarayonda 3646 nafar hamyurtimiz ishtirok etdi. Ular orasida surxordaryolik polvonimiz Abdullo Tangriev 1636 ovoz (45%) to‘plab, birinchi o‘rinni egalladi. Erkin kurash bo‘yicha Olimpiada chempioni Artur Taymazov esa 1456 ovoz (40%) bilan ikkinchi o‘rinni egalladi. Batafsil:
1. Abdullo Tangriev – 1636 ovoz (45%)
2. Artur Taymazov – 1456 ovoz (40%)
3. Vadim Menkov – 211 ovoz (6%)
4. Server Jeparov – 195 ovoz (5%)
5. Yekaterina Xilko – 148 ovoz (4%)
Ertaga telegram kanalimizda 2011-2020 yillar uchun eng yaxshi sportchi nomi uchun nomzodlar e'lon qilinadi. O‘z navbatida, Milliy olimpiya qo‘mitasi mazkur tanlovda ishtirok etgan barcha muxlislarga tashakkur aytib, barchani kelgusi dasturlarda ham faol ishtirok etishga chorlab qoladi.
Ma'lumot uchun, Abdullo Tovashevich Tangriev 1981-yil 28-mart kuni Surxondaryo viloyatida tug‘ilgan. Dzyudo bo‘yicha Pekin-2008 yozgi Olimpiya o‘yinlari kumush medal' sohibi. 2011-yil mutlaq vazn toifasida jahon chempioni, 3 karra jahon chempionati sovrindori. 5 karra Osiyo chempioni va yana kumush va bronza medallari egasi. Shuningdek, 3 karra Osiyo o‘yinlari sovrindori. Polvonimiz parallel ravishda o‘zbek milliy kurashi bilan ham shug‘ullanib borgan va bir necha bor jahon chempionligini qo‘lga kiritgan. Abdullo Tangrievning mana shunday g‘alabalari yuksak baholanib, u davlatimiz tomonidan “Shuhrat” medali, “O‘zbekistonda Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” va “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvonlari bilan taqdirlangan.
Eslatib o‘tamiz, dastlabki 10 yillik uchun o‘tkazilgan so‘rovnomada mashhur futbolchimiz Mirjalol Qosimov nomzodi g‘alaba qozongan edi.

Абдулло Тангриев – лучший спортсмен второго десятилетия в годы Независимости!
Как вам известно, Национальный олимпийский комитет объявил конкурс в связи с празднованием 29-летия Независимости Узбекистана. Согласно правилам конкурса, были отобраны лучшие спортсмены первых трех десятилетий и объявлен список номинантов для голосования.
15-19 августа поклонники проголосовали за лучших 5 спортсменов 2001-2010 годов. По итогам голосования, в ходе которого приняло участие 3643 человека, наш Сурхандарьинский дзюдоист Абдулло Тангриев завоевал первое место, набрав 1636 голосов (45%). Чемпион Олимпийских Игр по вольной борьбе Артур Таймазов стал вторым, за него проголосовало 1456 участников (40%).
1. Абдулло Тангриев – 1636 голосов (45%)
2. Артур Таймазов – 1456 голосов (40%)
3. Вадим Меньков – 211 голосов (6%)
4. Сервер Жепаров – 195 голосов (5%)
5. Екатерина Хилько – 148 голосов (4%)
Завтра на нашем Telegram-канале начнётся голосование за лучших спортсменов 2011-2020 годов. В свою очередь, Национальный олимпийский комитет Узбекистана выражает искреннюю благодарность всем участникам голосования и призывает впредь быть такими же активными.
Для сведения, Абдулло Товашевич Тангриев родился 28 марта 1981 года в Сурхандарьинской области. На Олимпиаде в Пекине 2008 года дзюдоист удостоился серебряной медали. На первенстве мира 2011 года стал чемпионом в абсолютной весовой категории, трёхкратный призёр чемпионата мира. Пятикратный чемпион Азии также удостоился серебряных и бронзовых медалей. Параллельно занимался узбекской национальной борьбой — кураш, несколько раз став чемпионом мира и в этом направлении. Благодаря свои заслугам, награждён медалью «Шухрат», почётными званиями «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан» и «Узбекистон ифтихори».
Напоминаем, в опросе за звание лучшего спортсмена Узбекистана первого десятилетия в годы Независимости победил футболист Миржалол Касымов.