2020-08-17 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev xorijda mehnat qilayotgan O‘zbekiston fuqarolariga munosib shart-sharoitlar yaratish va ular bilan tizimli ishlash chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazmoqda.
Tadbir avvalida bugun mamlakatimizda pandemiya bilan bog‘liq vaziyat tahlil qilindi.
Jumladan, iyul va avgust oylarida koronavirusga qarshi kurash bo‘yicha ishlar keskin kuchaytirilgani natijasida unga chalinganlarga nisbatan sog‘ayganlar soni ancha ortgani qayd etildi. Xususan, oxirgi 5 kunda tuzalib chiqqanlar ulushi 77 foizdan 87 foizga oshdi. Davolanayotganlar soni 7 ming nafardan 4 mingtaga tushdi.
Buning ortida, albatta, shifokorlarimizning mashaqqatli mehnati yotibdi.
– Takror va takror aytaman: har bir fuqaroning sog‘lig‘i va hayoti biz uchun muhim. Biz xalqimizni koronavirus balosidan asrab qolish uchun barcha kuch-imkoniyatlarni ishga solayapmiz, jahondagi eng ilg‘or davolash tajribalarini olib kelayapmiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Yaqin kunlarda Rossiyadan qirqqa yaqin, Xitoydan o‘n nafar yuqori malakali mutaxassislar yetib kelgani, ularni hududlarga taqsimlab, joylarda bemorlarni eng samarali usullar bilan davolash va mahalliy shifokorlarni ham o‘rgatish ishlari tashkil qilinishi ta’kidlandi.
Xalqimiz ortiqcha qiynalmasligi uchun, fuqarolarimizning murojaatlaridan kelib chiqib karantin talablari yumshatilgani, lekin endi aholi jamoat joylarida ko‘proq bo‘lishi sababli COVID-19 tarqalishi xavfi sezilarli darajada oshishi ham eslatib o‘tildi.
Shu bois, odamlarga yanada mas’uliyatli bo‘lib, o‘zlarini va yaqinlarini virusdan himoya qilish bo‘yicha talablarga qat’iy amal qilishlari kerakligini tushuntirish, amaliy yordam berish va nazorat qilish lozimligi aytildi.
– “Temir intizom” hammamiz uchun eng birinchi masala bo‘lib qolishi kerak. Korxonalar, tashkilotlar, qishloq xo‘jaligi sohasi va qurilish maydonlari, transport va jamoat joylarida ham ushbu talablarga qat’iy amal qilish zarur, – deya ta’kidladi Prezident.
Barcha darajadagi hokimlar, sektorlar, sog‘liqni saqlash, mahalla, ichki ishlar va boshqa tizimlar rahbarlari tegishli hududlar va sohalarda koronavirus bilan bog‘liq vaziyatga shaxsan mas’ul va javobgar bo‘lishlari belgilandi.

Смягчение условий карантина требует повышенной личной ответственности
Президент Шавкат Мирзиёев проводит совещание о мерах по созданию достойных условий для граждан Узбекистана, трудящихся за рубежом, и системной работе с ними.
В начале мероприятия проанализирована связанная с пандемией ситуация в нашей стране.
Отмечено, что значительно увеличилось число выздоровевших от болезни в результате резкого усиления работы по противодействию коронавирусу в июле и августе. В частности, доля вылечившихся за последние 5 дней увеличилась с 77 до 87 процентов. Число лечащихся снизилось с 7 тысяч до 4 тысяч человек.
За этим, безусловно, стоит самоотверженный труд наших врачей.
- Вновь повторю: для нас весьма важны здоровье и жизнь каждого гражданина. Мы делаем все возможное, чтобы уберечь наш народ от угрозы коронавируса, внедряем самый передовой в мире опыт лечения, - заявил глава государства.
Отмечалось, что намедни в Узбекистан прибыло около 40 высококвалифицированных специалистов из России и 10 - из Китая, они будут распределены по регионам и приступят к лечению пациентов и обучению врачей на местах по наиболее эффективным методикам.
Президент подчеркнул, что для облегчения жизни народа, с учетом обращений граждан карантинные требования были смягчены, но вместе с тем значительно возрастет риск распространения вируса ввиду большего нахождения людей в общественных местах.
С учетом этого поставлена задача разъяснять важность сохранения бдительности и осторожности, строгого соблюдения установленных требований для защиты себя и своих близких от вируса, а также оказывать практическую помощь и поддерживать контроль.
- Железная дисциплина должна оставаться первостепенным правилом для всех нас. На предприятиях, в организациях, сельском хозяйстве и на строительных площадках, транспорте и в общественных местах также должны строго придерживаться этих требований, - сказал Президент.
Определено, что хокимы всех уровней, руководители секторов, системы здравоохранения, махалли, внутренних дел и других несут персональную ответственность в соответствующих регионах и сферах за ситуацию, связанную с пандемией.