Mirjalol Qosimov – Mustaqil O‘zbekistonning dastlabki 10 yilligidagi eng yaxshi sportchisi!
O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi yaqinlashib kelayotgan Mustaqilligimizning 29 yilligi munosabati bilan ajoyib tanlov e'lon qilganidan xabaringiz bor. Unga ko‘ra, dastlabki 3 o‘n yillik uchun eng yaxshi sportchilar saralab olindi va nomzodlar ro‘yxati ovoz berish uchun e'lon qilindi.
10-14 avgust kunlari roppa-rosa 5 sutka davom etgan dastlabki tanlovda 1991-2000 yillardagi eng yaxshi 5 nafar sportchimiz nomi ovozga qo‘yildi. Ushbu vaqt orasida 7822 nafar hamyurtimiz ovoz berish jarayonida qatnashdi va afsonaviy futbolchimiz Mirjalol Qosimov 2644 ovoz (34%) bilan birinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi. Mirjalol Qosimovga bu borada mashhur bokschimiz Muhammadqodir Abdullaev nomzodi katta raqobat tug‘dirdi. Yakunda futbolchimiz 1 foiz farq bilan ustun keldi. Batafsil:
Ishtirokchilar soni: 7822
1-o‘rin: Mirjalol Qosimov – 2644 ovoz (34%)
2-o‘rin: Muhammadqodir Abdullaev – 2601 ovoz (33%)
3-o‘rin: Artur Grigoryan – 1005 ovoz (13%)
4-o‘rin: Lina Cheryazova – 948 ovoz (12%)
5-o‘rin: Armen Bagdasarov – 624 ovoz (8%)
Ertaga telegram kanalimizda 2001-2010 yillar uchun eng yaxshi sportchi nomi uchun nomzodlar e'lon qilinadi. O‘z navbatida, Milliy olimpiya qo‘mitasi mazkur tanlovda ishtirok etgan barcha muxlislarga tashakkur aytib, barchani kelgusi dasturlarda ham faol ishtirok etishga chorlab qoladi.
Ma'lumot uchun, Mirjalol Qo‘shoqovich Qosimov 1970-yil 17-sentabrda Toshkent shahrida tug‘ilgan. Futbol bo‘yicha o‘smirlar o‘rtasida jahon va yoshlar o‘rtasida Yevropa chempioni, XII Osiyo o‘yinlari g‘olibi, 4 karra O‘zbekistonning eng yaxshi futbolchisi. O‘zbekiston respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi. Futbolchilik faoliyati davomida Davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. Jumladan, «O‘zbekiston iftixori» faxriy unvoni, «Shuhrat» medali, «Fidokorona xizmatlari uchun» va «Mehnat shuhrati» ordenlarining sohibi. Hozirda AGMK klubi bosh murabbiyi.

Миржалол Касымов – лучший спортсмен первого десятилетия в годы Независимости!
Как вам известно, Национальный олимпийский комитет объявил конкурс в связи с празднованием Дня Независимости Узбекистана. Согласно правилам конкурса нами были отобраны лучшие спортсмены первых трех десятилетий и уже объявлен список номинантов для голосования.
За период 10-14 августа поклонники проголосовали за лучших 5 спортсменов 1991-2000 годов. По итогам голосования, в ходе которого приняло участие 7822 человека, легендарный футболист Миржалол Касымов набрал 2644 голосов (34%) и занял первое место. Боксёр Мухаммадкадир Абдуллаев обеспечил конкуренцию Миржалолу Касымову, однако в конце футболист одержал победу с небольшим отрывом в 1%.
Количество участников опроса: 7822
1-место: Миржалол Касымов – 2644 голосов (34%)
2-место: Муҳаммадкадир Абдуллаев – 2601 голосов (33%)
3-место: Артур Григорян – 1005 голосов (13%)
4-место: Лина Черязова – 948 голосов (12%)
5-место: Армен Багдасаров – 624 голосов (8%)
Завтра на нашем Telegram-канале начнётся голосование за лучших спортсменов 2001-2010 годов. В свою очередь, Национальный олимпийский комитет Узбекистана выражает благодарность всем участникам голосования и призывает впредь быть такими же активными.
Для сведения, Касымов Миржалол Кушакович родился 17 сентября 1970 года в Ташкенте. Чемпион мира по футболу среди юниоров и чемпион Европы среди молодёжи. Победитель ХII-Азиатских игр, четырёхкратный лучший футболист Узбекистана. Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан. Во время своей профессиональной карьеры был достойно награждён государственными наградами. В частности, почётным званием «Узбекистон ифтихори», медалью «Шухрат», орденами «Фидокорона хизматлари учун», «Мехнат шухрати». В настоящее время Касымов Миржалол является главным тренером футбольного клуба АГМК.