“O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” shakli doirasida xavfsizlik masalalari muhokama qilindi
2020-yil 12-avgust kuni videokonferensaloqa vositasida “O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” uch tomonlama hamkorlik shakli Xavfsizlik bo‘yicha quyi qo‘mitasining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda quyi qo‘mita hamraislari – O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati raisi o‘rinbosari Salimjon Xusanov, O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidikov, AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi o‘rinbosari Nensi Jekson, AQSh Mudofaa vaziri yordamchisi o‘rinbosari Tomas Krochi, Afg‘oniston Prezidentining Milliy xavfsizlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari Salam Shah Ibrahimi, Afg‘oniston Milliy mudofaa vaziri o‘rinbosari Abdulhay Rauf, uchta davlatning mutasaddi vazirlik va idoralarning vakillari ishtirok etdi.
Tomonlar joriy epidemiologik holat yuzasidan fikr almashdilar, koronavirus infeksiyasining mintaqaviy va global xavfsizlikka ta’sirini muhokama qildilar. COVID-19 oqibatlarini bartaraf etish uchun kuchlarni birlashtirishning zarurligi qayd etildi.
Narkotrafik va terrorizmga qarshi kurashish samaradorligini oshirish uchun tomonlarning soha idoralari o‘rtasida chegaralarni qo‘riqlash va axborot almashish borasidagi hamkorlikni kengaytirishning muhimligi ta’kidlandi.
“Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” kun tartibi bo‘yicha munosabatlarning dolzarb jihatlariga alohida e’tibor qaratildi. Ayollar va qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash sohasidagi aloqalarni mustahkamlash, ularga nisbatan kuch ishlatish va xotin-qizlarning sifatli ta’lim olishi borasidagi muammolarni hal qilish mexanizmlari muhokama qilindi.

Обсуждены вопросы безопасности в рамках формата «Узбекистан-США-Афганистан»
12 августа 2020 года состоялось первое заседание Подкомиссии по безопасности формата трехстороннего сотрудничества «Узбекистан-США-Афганистан» посредством видеоконференцсвязи.
На мероприятии приняли участие сопредседатели подкомиссии – заместитель председателя Службы государственной безопасности Узбекистана Салимжон Хусанов, заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков, заместитель помощника государственного секретаря США по Южной и Центральной Азии Нэнси Джексон, заместитель помощника министра обороны США Томас Крочи, заместитель Советника Президента Афганистана по вопросам национальной безопасности Салам Шах Ибрахими, заместитель министра национальной обороны Афганистана Абдулхай Рауф, представители причастных министерств и ведомств трех стран.
Стороны обменялись мнениями по текущей эпидемиологической ситуации, обсудили влияние коронавирусной инфекции на региональную и глобальную безопасность. Отмечена необходимость объединения усилий для предотвращения последствий COVID-19.
Подчеркнута важность расширения взаимодействия в области охраны границ и обмена информацией между профильными ведомствами сторон для повышения эффективности борьбы с наркотрафиком и терроризмом.
Отдельное внимание уделено актуальным аспектам сотрудничества по повестке «Женщины, мир и безопасность». Обсуждены механизмы укрепления связей в области обеспечения прав и интересов женщин и девочек, решения проблем насилия в отношении их и доступа к качественному образованию.