O‘zbekiston va Belarus savdo-iqtisodiy va investitsiya hamkorligini mustahkamlash bo‘yicha birgalikdagi faoliyatni davom ettiradi
2020-08-12 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 11-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Belarus Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.Subbotin bilan telekonferentsaloqa orqali muzokaralar o‘tkazdi.
Muzokaralar davomida savdo-iqtisodiy, investitsiya va transport-logistika sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlikning joriy holati va uni yanada mustahkamlashning istiqbollari, shuningdek, har ikki mamlakat hukumatlari tomonidan pandemiya bilan bog‘liq global inqiroziy hodisalarning iqtisodiy oqibatlarini yumshatish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar muhokama qilindi.
Savdo, investitsiya, sanoat kooperatsiyasi va transport-logistika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasida har ikki mamlakat vazirliklari va idoralari o‘rtasida yo‘lga qo‘yilgan samarali hamkorlik qayd etildi - hozirgi vaqtga qadar savdo to‘siqlarini bartaraf etish, shuningdek, ikki tomonlama tovar aylanmasining nomenklaturasi va hajmini kengaytirish bo‘yicha birgalikda olib borilgan ishlarda ahamiyatli yutuqlarga erishildi.
Ikki davlat hududlari orqali yuklarni to‘siqlarsiz tashishni ta’minlash bo‘yicha tezkor choralar ko‘rilishini nazarda tutgan holda o‘zaro savdoning barqaror o‘sishini qo‘llab-quvvatlash uchun ikkala mamlakat hukumatlarining bor imkoniyatlarni ishga solishga sodiqligi ta’kidlandi. Bundan tashqari, hozirgi iqtisodiy vaziyatda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi tovar aylanmasi hajmini oshirishga imkon beradigan tarif va notarif tartibga solish usullarini birlashtirishning aniq mexanizmlari ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida belgilangan yo‘nalishlar bo‘yicha joriy masalalar ustida ish olib borish doirasida faol hamkorlikni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Беларусь продолжат взаимодействие по укреплению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества
2020-08-12 | Экономика
11 августа текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством телеконференцсвязи провел переговоры с заместителем Премьер-министра Республики Беларусь А.Субботиным.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-логистической сферах, а также меры, предпринимаемые правительствами двух стран, направленные на смягчение экономических последствий глобальных кризисных явлений, связанных с пандемией.
Было подчеркнуто эффективное взаимодействие, налаженное между министерствами и ведомствами двух стран, по развитию сотрудничества в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации и в транспортно-логистической сфере – на текущий момент достигнут значительный прогресс в совместной работе по устранению торговых барьеров, а также расширению номенклатуры и объемов двустороннего товарооборота.
Отмечена приверженность правительств обеих стран приложить усилия для поддержания устойчивого роста взаимной торговли, имея в виду принятие оперативных мер по обеспечению беспрепятственных грузоперевозок через территории двух государств. Более того были рассмотрены конкретные механизмы сопряжения методов тарифного и нетарифного регулирования, которые позволят нарастить объем товарооборота между Узбекистаном и Беларусью в условиях текущей экономической обстановки.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о продолжении активного взаимодействия в рамках проработки текущих вопросов по обозначенным направлениям.