O‘zbekiston-Afg‘oniston muzokaralari - ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish va Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni mustahkamlash yo‘lidagi yana bir qadamdir
2020-08-09 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 8-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi va Afg‘oniston Islom Respublikasi hukumat delegasiyalari o‘rtasida videokonferensiya shaklida muzokaralar o‘tkazildi.
Kun tartibiga muvofiq, muzokaralar chog‘ida savdo, energetika, transport kommunikasiyalari va logistika sohalarida hamkorlikning dolzarb masalalari, shuningdek, mintaqaviy ahamiyatga molik qator muhim investisiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama etildi.
Tomonlar delegasiyalariga O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investisiya va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, Afg‘oniston Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi M.Atmar va Afg‘oniston prezidenti ma'muriyati rahbari M.Shokir boshchilik qildilar. Muzokaralarda ikki mamlakatning tashqi ishlar, transport, energetika vazirliklari, shuningdek, boshqa tegishli idora va kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
Muzokaralar chog‘ida tomonlar ikki mamlakat rahbarlarining sa'y-harakatlari tufayli o‘tgan 3 yil davomida ikki tomonlama munosabatlarning erishilgan yuqori darajasini ta'kidladilar, shuningdek, keng qo‘lamli hamkorlik doirasida erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida va samarali amalga oshirishga sodiqligini bildirdilar.
Tomonlar energetika sohasidagi hamkorlikni yanada faollashtirish tarafdori ekanliklarini bildirdilar. O‘zbekistondan Afg‘onistonga elektr energiyasini yetkazib berishni tashkil etish va shu maqsadda tegishli infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish, jumladan, “Surxon – Puli-Xumri” uzatish liniyasi qurilishi loyihasini tezkor ravishda amalga oshirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Shuningdek, tomonlar “Markaziy Osiyo – Janubiy Osiyo” yo‘nalishida ham, “Afg‘oniston – Xitoy, MDH mamlakatlari va Yevropa” yo‘nalishida ham transport yo‘laklarini rivojlantirish va ikki mamlakatning tranzit salohiyatidan foydalanish orqali mintaqadagi transport kommunikasiyalari infratuzilmasini takomillashtirish hamda O‘zbekiston va Afg‘onistonning o‘zaro bog‘liqligini ta'minlash muhimligini ta'kidladilar.
Muzokaralar chog‘ida savdo aloqalarini yanada mustahkamlash yo‘llari yuzasidan fikr almashildi. Xususan, o‘zaro savdo hajmining o‘sish dinamikasiga ijobiy baho berildi – 2020 yilning birinchi yarmida pandemiya oqibatlarining xalqaro savdo muhitiga salbiy ta'siriga qaramay, ikki tomonlama savdo hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 24% ga oshdi.
Savdo aloqalarini yanada kuchaytirish maqsadida tegishli institusional va huquqiy asoslarni ishlab chiqish, o‘zaro savdoni rag‘batlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish, jumladan, chegaraoldi savdo salohiyatidan to‘liq foydalanish va imtiyozli savdo Bitimini tuzish imkoniyatlarini o‘rganish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Muzokaralar yakunida yaqin kelajakda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha amalga oshiriladigan qo‘shma chora-tadbirlar kelishib olindi hamda savdo, energetika va transport sohasini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni yanada kuchaytirish va aniq loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
Tomonlarning fikricha, ikki tomonlama munosabatlarda erishilgan yutuqlar va hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha ishlab chiqilgan takliflar Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik, taraqqiyot va iqtisodiy hamkorlikni chuqurlashtirish hamda Afg‘onistonni ushbu jarayonga faol jalb etishga xizmat qiladi.

Узбекско - афганские переговоры – очередной шаг в направлении углубления двустороннего сотрудничества и укрепления стабильности и устойчивого развития в Центральной Азии
2020-08-09 | Экономика
8 августа текущего года правительственные делегации Республики Узбекистан и Исламской Республики Афганистан провели в формате видеоконференции переговоры, которые подтвердили взаимную заинтересованность в расширении двустороннего сотрудничества и обеспечении стабильного экономического
и инфраструктурного развития в регионе.
В соответствии с повесткой в ходе переговоров были рассмотрены актуальные вопросы взаимодействия в сферах торговли, энергетики, транспортных коммуникаций и логистики, а также реализации ряда важных инвестиционных проектов регионального значения.
Делегации сторон возглавили заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, исполняющий обязанности министра иностранных дел Исламской Республики Афганистан М.Атмар и глава Администрации Президента Афганистана М.Шокир. В переговорах также приняли участие руководители министерств иностранных дел, транспорта, энергетики, а также других профильных ведомств и компаний двух стран.
В ходе переговоров сторонами был подчеркнут высокий уровень двусторонних отношений, достигнутый в течение последних 3 лет благодаря усилиям Руководителей двух стран, а также выражена твердая приверженность своевременной и эффективной реализации достигнутых договоренностей в широком спектре сотрудничества.
Стороны высказались за дальнейшую активизацию сотрудничества в сфере энергетики. Достигнута договоренность о продолжении взаимодействия в организации поставок электроэнергии из Узбекистана в Афганистан и развитии для этого соответствующей инфраструктуры, включая скорейшую реализацию проекта строительства линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри».
Сторонами также была отмечена важность совершенствования инфраструктуры транспортных коммуникаций в регионе и обеспечении взаимосвязанности Узбекистана и Афганистана путем развития транспортных коридоров и использования транзитного потенциала двух стран как в направлении «Центральная Азия – Южная Азия», так и в направлении «Афганистан – КНР, страны СНГ и Европы».
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями о путях дальнейшего укрепления торговых связей. В частности, дана позитивная оценка динамике роста объемов взаимной торговли:
по итогам первого полугодия 2020 года, несмотря на негативное воздействие последствий пандемии на конъюнктуру международной торговли, объем двустороннего товарооборота вырос на 24% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В целях дальнейшего наращивания торговых отношений достигнута договоренность о развитии соответствующей институциональной и правовой базы, принятии дополнительных мер для стимулирования взаимной торговли, в том числе за счет более полного использования потенциала приграничной торговли и изучения возможностей заключения Соглашения о преференциальной
торговле.
По итогам переговоров согласованы совместные мероприятия по расширению торгово-экономического сотрудничества на ближайшую перспективу, определены конкретные меры по дальнейшему взаимодействию и реализации конкрентных проектов в области развития торговли, энергетики и транспорта.
По мнению сторон, достигнутый прогресс в двусторонних отношениях и выработанные предложения по укреплению партнерства послужат обеспечению стабильности, устойчивому развитию и углублению экономического сотрудничества в регионе Центральной Азии и активному вовлечению в этот процесс Афганистана.