Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 7-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB) vitse-Prezidenti A.Pilou bilan videokonferensiya shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston hukumati tomonidan koronavirus infeksiyasining tarqalishiga qarshi kurashish, shuningdek, global inqiroz jarayonlarining milliy iqtisodiyot va mamlakat aholisi farovonligiga ta'sirini kamaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Energetika, uy-joy kommunal xo‘jaligi, ekologiya va xususiy sektor sohasidagi loyihalar atroflicha ko‘rib chiqildi. Tomonlar davom etayotgan loyihalarning amalga oshirilishini yanada tezlashtirish zarurligi hamda pandemiyaning respublika iqtisodiyotiga salbiy ta'sirini bartaraf etish uchun o‘zaro hamkorlikning istiqbolli mexanizmlari haqida fikr almashdilar.
YETTB rahbariyati tomonidan O‘zbekistonda xususiy tadbirkorlikni moliyalashtirishni sezilarli darajada oshirish strategik maqsad sifatida belgilangani ma'lum qilindi va shu sababli O‘zbekiston tijorat banklariga kichik va o‘rta biznes loyihalari uchun kredit liniyalari shaklida qo‘shimcha moliyalashtirishni taqdim etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
O‘zbekiston bank va energetika sohasidagi islohotlarni izchil amalga oshirishda Bank bilan hamkorlikning ahamiyati qayd etildi. Shu nuqtai nazardan Respublikamizning bir qator tijorat banklarida davlat ulushini xususiylashtirish, energetika sohasidagi davlat-aksiyadorlik kompaniyalarining korporativ boshqaruv tizimini takomillashtirish, shuningdek, neft'-gaz sanoatidagi islohotlar jarayonini boshlash bilan bog‘liq dolzarb masalalar ko‘rib chiqildi.
Tomonlar katta eksport salohiyatiga ega bo‘lgan O‘zbekiston iqtisodiyotining eng samarali tarmoqlaridan biri - to‘qimachilik sanoatidagi loyihalarni moliyalashtirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Shuningdek, YETTBning “Markaziy Osiyoda ishbilarmon ayollar” maxsus dasturi orqali O‘zbekistonda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun moliyalashtirishni jalb etish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar O‘zbekiston bilan YETTB o‘rtasidagi aniq yo‘nalishlar va loyihalar bo‘yicha o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
7 августа текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел переговоры с Вице-президентом Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) А.Пилоу в формате видеоконференции.
В ходе диалога были обсуждены предпринимаемые Правительством Узбекистана меры по противодействию распространения коронавирусной инфекции, а также по снижению влияния глобальных кризисных явлений на национальную экономику и благосостояние населения страны.
Предметно были рассмотрены реализуемые проекты в области энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, экологии и частного сектора. Стороны обменялись мнениями о возможностях для ускорения реализации текущих проектов, а также о перспективных механизмах взаимодействия по преодолению негативного воздействия пандемии на экономику Республики.
Было озвучено, что руководством ЕБРР поставлена стратегическая задача – существенно нарастить финансирование частного предпринимательства в Узбекистане, в связи с чем была достигнута договоренность о предоставлении ЕБРР дополнительного финансирования узбекским коммерческим банкам в виде кредитных линий для проектов малого и среднего бизнеса.
Отмечена важность развития сотрудничества с ЕБРР в вопросах последовательной реализации реформ в банковском и энергетическом секторах Узбекистана. В данном контексте рассмотрены вопросы, связанные с проведением приватизации государственных долей в ряде коммерческих банков страны, совершенствованием системы корпоративного управления государственных компаний в сфере энергетики, а также запуском процесса реформирования в нефтегазовой отрасли.
Стороны обсудили перспективы финансирования проектов в текстильной отрасли, как одного из наиболее перспективных секторов экономики Узбекистана, имеющего большой экспортный потенциал.
Также были рассмотрены возможности для привлечения финансирования развития женского предпринимательства в Узбекистане через специальную Программу ЕБРР «Женщины в бизнесе в Центральной Азии».
По итогам мероприятия была достигнута договоренность о дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и ЕБРР по конкретным направлениями и проектам.