“Turizm fidoyisi” ko‘krak nishonini berish tartibi tasdiqlandi
Endilikda O‘zbekiston Respublikasida turizm sohasini rivojlantirishga va ommalashtirishga munosib hissa qo‘shgan davlat organlari xodimlari, jamoat tashkilotlari, tadbirkorlik subyektlari, ijtimoiy soha va ommaviy axborot vositalari vakillari hamda chet eldagi vatandoshlar xizmatlari va faol targ‘ibot ishlari uchun ko‘krak nishoni bilan taqdirlanadi.
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlash uchun hujjatlarni taqdim etish va ko‘rib chiqish tartibi quyidagicha belgilandi:
- mahalliy darajadagi davlat organlari, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va tadbirkorlik subyektlari har yili 1-avgustga qadar o‘z xodimlarini ko‘krak nishoni bilan taqdirlash bo‘yicha takliflarni tegishlicha Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining hududiy bo‘linmalariga taqdim etadi;
- Respublika darajasidagi davlat organlari, xorijdagi diplomatik vakolatxonalar, jamoat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va tashkilotlar har yili 1 avgustga qadar o‘z xodimlarini ko‘krak nishoni bilan taqdirlash bo‘yicha takliflarni Qo‘mitaga taqdim etadi.
Bunda nomzod bo‘yicha taqdim etilgan takliflarga ilova sifatida nomzodning obyektivka-maʼlumotnomasi hamda so‘nggi uch yil davomida u tomonidan turizm sohasini rivojlantirish borasida amalga oshirilgan ishlar taqdim etiladi. Qo‘mita raisi tomonidan ko‘krak nishoni bilan taqdirlashga oid takliflarni ko‘rib chiqish bo‘yicha Komissiya tashkil etiladi.
Komissiya yig‘ilishida nomzodlarga oid hujjatlar o‘rganilib, har yilning 15-sentabriga qadar eng munosib nomzodlar bo‘yicha yakuniy xulosa chiqariladi. Komissiya xulosasi asosida Qo‘mita raisining ko‘krak nishoni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi buyrug‘i har yili 20-sentabrga qadar taqdim etiladi.
Ko‘krak nishoni “Butunjahon turizm kuni” – 27-sentabrda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi yoki uning nomidan va uning topshirig‘iga ko‘ra boshqa masʼul shaxslar tomonidan tantanali ravishda topshiriladi. “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlanganlar ro‘yxati Qo‘mitaning rasmiy va sohaviy veb-saytlarida hamda boshqa ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilinadi.
Ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan shaxslar bazaviy hisoblash miqdorining o‘n baravari miqdorida biryo‘la to‘lanadigan pul mukofoti oladi. Bir shaxs ko‘krak nishoni bilan bir marta taqdirlanadi.

Утвержден порядок выдачи нагрудного знака “Туризм фидойиси”
Теперь сотрудники государственных органов, общественных организаций, субъекты предпринимательства, представители социальной сферы и средств массовой информации, а также соотечественники за рубежом, внесшие достойный вклад в развитие и популяризацию туристической отрасли в Республике Узбекистан, будут награждены нагрудным знаком за заслуги и активную пропаганду туризма.
Порядок представления и рассмотрения документов для награждения нагрудным знаком был установлен  следующим образом:
- Государственные органы, общественные организации, средства массовой информации и субъекты предпринимательства на местном уровне ежегодно до 1 августа представляют в территориальные подразделения Государственного Комитета по развитию туризма предложения о награждении своих работников нагрудным знаком;
- Государственные органы республиканского уровня, дипломатические представительства за рубежом, общественные организации, средства массовой информации и организации ежегодно до 1 августа представляют предложения о награждении своих сотрудников нагрудным знаком;
При представлении предложений прилагаются объективка и сведения о кандидате, в частности, о его работе по развитию сферы туризма за последние три года.
Председатель Комитета организует комиссию по рассмотрению предложений о награждении нагрудным знаком. На заседании комиссии изучаются документы по кандидатам, и до 15 сентября каждого года будут подводиться окончательные заключения о наиболее подходящих кандидатах.
На основании заключения комиссии ежегодно до 20 сентября представляется приказ Председателя Комитета о награждении нагрудным знаком. Нагрудный знак торжественно вручается 27 сентября – в день Всемирного Туризма, председателем Государственного Комитета по развитию туризма или другими ответственными лицами от его имени и по его поручению.
Нагрудный знак «Туризм фидойиси» вручается председателем Государственного Комитета по развитию туризма или другими ответственными лицами от его имени и по его поручению. Список награжденных нагрудным знаком " Туризм фидойиси " будет опубликован на официальных и отраслевых сайтах Комитета, а также в средствах массовой информации.
Награжденные нагрудным знаком, получат денежный приз, который выплачивается единовременно в размере десятикратной суммы базового расчета. Награждение лица нагрудным знаком допускается только один раз.