Nagoya shahrining meri bilan muzokaralar o‘tkazildi
Joriy yilning 7-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiya va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Nagoya shahrining (Yaponiya) meri T.Kavamura bilan videomuloqot o‘tkazib, uning davomida o‘tgan yilning dekabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan Nagoya shahriga amalga oshirilgan tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni hayotga tatbiq etilishi yuzasidan konstruktiv fikr almashildi.
Muzokaralar chog‘ida iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, turizmni rivojlantirish, mutaxassislar bilan almashish, havo parvozlarini faollashtirish, shuningdek, koronavirus infeksiyasiga qarshi kurashdagi hamkorlikni kengaytirishga oid keng ko‘lamli masalalar ko‘rib chiqildi.
Muloqot chog‘ida T.Kavamura “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Nagoyaga amalga oshirilgan tashrifi shahar tarixidagi misli ko‘rilmagan voqea bo‘ldi", deb g‘urur bilan ta'kidladi va tashrif davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga qat'iy sodiqligini bildirdi.
O‘zbekiston tomoni Nagoya ma'muriyatiga Yaponiya aholisi orasida O‘zbekistonni, jumladan, Toshkentni targ‘ib qilish borasidagi sa'y - harakatlari, xususan, bir qator radio va teledasturlar turkumlari tashkil etgani, mahalliy gazeta, jurnallar va Nagoya shahrining rasmiy saytida O‘zbekiston, Toshkent va O‘zbekiston-Yaponiya munosabatlari haqida maqolalar e'lon qilgani uchun minnatdorchilik bildirdi.
Doimiy do‘stona aloqalarni yo‘lga qo‘ygan Toshkent va Nagoya o‘rtasidagi birodarlik aloqalarni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratildi. Shu nuqtai nazardan, Nagoyada Toshkent shahar hokimligi vakolatxonasini ochish istiqbollari muhokama qilindi. Vakolatxona iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni ko‘paytirish orqali ikki shahar o‘rtasida sayyohlik oqimini oshirish, tajriba almashish, texnologiyalar va yuqori malakali mutaxassislar bilan tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishning qo‘shimcha vositasiga aylanadi.
Shuningdek, Nagoya shahri bilan madaniyat va turizm sohasidagi hamkorlik doirasida yuqori darajadagi qo‘shma tadbirlar o‘tkazilishiga tayyorgarlik ko‘rish hamda o‘zbek va yapon tadbirkorlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar o‘rnatish uchun mo‘ljallangan alohida biznes-forumni tashkil etish bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Ma'lumot uchun: Toshkent shahar hokimligi Nagoya shahri meriyasi bilan birgalikda shu yilning kuzida Toshkentda “Nagoya kunlari” va Nagoyada “Toshkent kunlari” tadbirini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Tadbir davomida Aiti prefekturasida shu jumladan Nagoya shahrida ham “Roud-shou”, yoshlar festivali, yosh tadbirkorlar forumi, gravyura va rassomlik ustalari ko‘rgazmalari, shuningdek, har ikki mamlakatlarning sayyohlik salohiyati va an'anaviy madaniyatini ommalashtirishga qaratilgan boshqa qo‘shma tadbirlar tashkil etiladi.
Koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashda Nagoya shahri tajribasini joriy etish imkoniyatlari alohida ko‘rib chiqildi. Hozirgi kunda shaharda rivojlangan va barqaror sog‘liqni saqlash tizimi hamda yuqori malakali tibbiyot xodimlarining mavjudligi tufayli infeksiyaning past darajada tarqalishi kuzatilmoqda. Tomonlar Toshkent tibbiyot Akademiyasi va Nagoya universiteti o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasida kadrlarni tayyorlashga oid hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro kelishib, bu boradagi kelgusidagi amaliy harakatlarni belgilab oldilar.
Muzokaralar chog‘ida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bilan bog‘liq bir qator alohida masalalar ham muhokama qilindi. Xususan, Toshkent shahrida yuqori texnologiyali IT-parkini yaratish borasidagi ishlarning borishi va ushbu tashabbus ijrosini jadallashtirish bo‘yicha birinchi navbatda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, investisiyaviy hamkorlikning mavjud salohiyatini maksimal darajada oshirish zarurligi qayd etildi va bu borada tomonlar ilgari kelishilgan loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha takliflar bilan almashdilar. Jumladan, “Mitsubishi Electric” kompaniyasining O‘zbekistonda yo‘lovchi liftlarini ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirishdagi yutuqlarni mamnuniyat bilan e'tirof etdilar.
Videomuloqot yakunida epidemiologik vaziyat barqarorlashgani bilan Yaponiya va O‘zbekiston tadbirkorlaridan iborat biznes delegasiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkil etish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.

Проведены переговоры с мэром г.Нагоя
7 августа текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С. Умурзаков провел видеоконференцию с мэром г.Нагоя (Япония) Т.Кавамура, в ходе которой состоялся конструктивный обмен мнениями о ходе реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Президента Республики Узбекистан в г.Нагоя в декабре прошлого года.
В ходе переговоров был рассмотрен широкий спектр вопросов по дальнейшему расширению экономического сотрудничества, развитию туризма, обмену специалистами, интенсификации авиасообщения, а также по сотрудничеству в борьбе с коронавирусной инфекцией.
В ходе диалога Т.Кавамура с большой гордостью сообщил, что «визит Президента Республики Узбекистан в г. Нагоя является беспрецедентным случаем в истории города» и выразил твердую приверженность реализации договоренностей, достигнутых во время визита.
Узбекской стороной была выражена благодарность за усилия администрации г.Нагоя по популяризации Узбекистана, в том числе г.Ташкента среди японского населения, в частности, за организацию цикла радио- и телепередач, публикацию статей об Узбекистане, г.Ташкенте и узбекско-японских отношениях в местных газетах, журналах и на официальном сайте мэрии г.Нагоя.
Отдельный акцент был сделан на развитии побратимских отношений г.Ташкента и г.Нагоя, между которыми установлены постоянные дружественные связи. В данном контексте была обсуждена перспектива открытия представительства хокимията г.Ташкента в г.Нагоя, что станет дополнительным инструментом для налаживания системного сотрудничества, направленного на развитие экономических отношений, увеличение туристического потока между двумя городами путем увеличения прямых авиарейсов, а также обмена опытом, технологиями и высококвалифицированными специалистами.
Также была достигнута договоренность о тесном взаимодействии с мэрией г.Нагоя по подготовке к проведению на высоком уровне совместных мероприятий в рамках сотрудничества в области культуры и туризма, а также организации отдельного бизнес-форума, призванного наладить прямые связи между узбекскими и японскими предпринимателями.
Справочно: хокимият г.Ташкента совместно с мэрией г.Нагоя проводит подготовку к проведению осенью текущего года «Дней Нагоя» в г.Ташкенте и «Дней Ташкента» в г.Нагоя, в рамках которых будут организованы молодежный фестиваль, форум молодых предпринимателей, выставки мастеров гравюры и живописи, «Роуд-Шоу» в префектуре Аити, в том числе в г.Нагоя, а также других совместных мероприятий, направленных на популяризацию туристического потенциала и традиционной культуры двух стран.
Отдельно были рассмотрены возможности внедрения опыта г.Нагоя в противодействии пандемии коронавируса. В настоящее время в городе наблюдается низкий уровень распространения инфекции благодаря развитой и устойчивой системе здравоохранения и наличию высококвалифицированного медицинского персонала. Стороны пришли к обоюдному согласию о развитии сотрудничества по подготовке кадров в сфере здравоохранения между Ташкентской медицинской академией и Нагойским университетом и обозначили дальнейшие практические действия в данном направлении.
Также в ходе переговоров был рассмотрен ряд отдельных вопросов, связанных с реализацией совместных проектов. Так, в частности, был обсужден ход работы по созданию высокотехнологичного IT–парка в г.Ташкенте и первоочередные меры по ускорению реализации данной инициативы.
При этом была отмечена необходимость максимального использования имеющегося потенциала инвестиционного сотрудничества, в связи с чем стороны обменялись предложениями о реализации ранее согласованных проектов. Стороны приветствовали прогресс в реализации проекта по производству коммерческих пассажирских лифтов компании «Mitsubishi Electric» в Узбекистане.
По итогам видеоконференции также была достигнута договоренность об организации взаимных визитов бизнес-делегаций в составе японских и узбекских предпринимателей по мере стабилизации эпидемиологической обстановки.