2020-08-05 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-avgust kuni energetika, transport, kommunal xo‘jalik va tibbiyot sohalarida davlat-xususiy sheriklikni kengaytirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Byudjetga yukni kamaytirish va yirik loyihalarga xususiy sektorni jalb etish maqsadida 2018-yili Davlat-xususiy sheriklik agentligi tashkil etilgan edi, bu borada alohida qonun va 10 dan ortiq qarorlar qabul qilindi.
Shunga qaramasdan, hozirgi kunga qadar energetika, tibbiyot, kommunal xo‘jalik sohalarida hammasi bo‘lib bor-yo‘g‘i 9 ta yirik davlat-xususiy sheriklik loyihalari imzolangan. Bu ko‘rsatkich juda ham past, dedi davlatimiz rahbari.
Elektr energiyasi va tabiiy gazni iste’molchilarga sotishda davlat-xususiy sheriklikni joriy etish topshirig‘i berildi. Faqat shu orqali ishlab chiqaruvchilar va sotuvchilar o‘rtasida raqobatni ta’minlab, tannarx va yo‘qotishlarni kamaytirish mumkin.
Prezident Shavkat Mirziyoyev sog‘liqni saqlash sohasida 270 million dollarlik 14 ta loyihalarni jadallashtirishni tayinladi.
Ikki oy muddatda Qoraqalpog‘iston, Xorazm va Toshkentda gemodializ markazlarini tashkil etish bo‘yicha tenderlarni yakunlash vazifasi qo‘yildi. Ushbu loyihalar doirasida yiliga 1 100 bemorning umrini 10 yilga uzaytirish imkoni yaratiladi. Gemodializ xarajatlari uchun byudjetdan yiliga 100 milliard so‘m ajratiladi.
Mamlakatimizda har yili 20 mingdan ziyod onkologik bemor ro‘yxatga olinadi. Mutasaddilarga yil yakuniga qadar 2 ta radioterapiya markazini davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etish topshirig‘i berildi. Shuningdek, yil yakuniga qadar Nurafshon shahrida “qurish – boshqarish – topshirish” prinsipi asosida 1 ming o‘rinli ko‘p tarmoqli klinik shifoxona tashkil etish bo‘yicha loyiha hujjatlari ishlab chiqish yuklatildi.
Transport va logistika tarmog‘i haqida gap ketar ekan, ushbu sohada ham amalga oshirilayotgan ishlar umuman qoniqarli emasligi qayd etildi.
Sohani rivojlantirishning keyingi davrida 27 milliard dollar talab etilishi ma’lum qilindi.
Misol uchun, bugungi kunda Qamchiq dovoni orqali Toshkentdan Andijonga borish uchun tirbandliklar sababli 5-6 soat vaqt sarflanadi, 22 ming avtomobil o‘tadi. Bu ko‘rsatkich kelgusi 5 yilda 40 mingga yetadi. “Toshkent-Andijon” pullik avtomobil yo‘li ishga tushgan taqdirda masofani bosib o‘tish 3 soatgacha qisqaradi, transport harakati esa 70 foizgacha oshadi.
Shu bois davlatimiz rahbari Qamchiq dovonida yangi tonnel qurish bo‘yicha tender-loyiha hujjatlarini ishlab chiqish va tender e’lon qilish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi.
Xalqaro ekspertlarning tahliliga ko‘ra, O‘zbekistondagi mavjud aeroportlarni modernizatsiya qilish uchun o‘rtacha 800 million dollar talab etiladi. Shu munosabat bilan, Jahon banki bilan birgalikda Toshkent, Buxoro, Farg‘ona va Urganch aeroportlarini “paket prinsipi” (zarar bilan ishlayotgan havo portlarini foyda keltirayotganlari bilan sheriklikka berish) asosida sheriklikka berish bo‘yicha texnik topshiriqlar ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Kommunal xo‘jalik sohasidagi loyihalar ham sinchiklab ko‘rib chiqildi. Tarmoqda islohotlar deyarli ko‘rinmayotgani, bu borada sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Hozirgi kunda 31 ta yirik va o‘rta shaharlar, 156 ta tuman markazlarining kanalizatsiya tizimini qurish hamda modernizatsiya qilish vazifasi turibdi. Kanalizatsiya tizimi Qarshida 45 foiz, Andijonda 37, Nukusda 30, Namanganda 10 foizga ta’minlangan.
Faqat 18 ta yirik va o‘rta shahar uchun xalqaro moliya tashkilotlarining 912 million dollari jalb qilingan. Hisob-kitobga ko‘ra, barcha kanalizatsiya loyihalari uchun 2 milliard 600 million dollar talab qilinadi. Xususiy sheriklar bilan birgalikdagi shahar kanalizatsiyasi modernizatsiyasi ham byudjetga yengillik bo‘ladi, ham xizmat sifati yaxshilanadi.
Undan tashqari, Buxoro, Namangan va Nukus shaharlari issiqlik ta’minotini sheriklikka berish modellari bo‘yicha takliflar kiritiladi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari Jamshid Qo‘chqorov va Sardor Umurzoqovga har chorakda davlat-xususiy sheriklikdagi barcha loyihalarning ijrosini muhokama qilib, zarur choralarni belgilab borish vazifasi yuklatildi.
Keskin tanqidiy ruhda o‘tgan taqdimot yakunida mutasaddilarga muhokama qilingan ishlarni tashkil etish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.
Davlat-xususiy sheriklik bilan bog‘liq masalalar Prezidentimizning shaxsiy nazoratida bo‘lishi qayd etildi.
Ushbu yo‘nalishda olib borilayotgan ishlarning borishi xususida yaqin kunlarda mas’ullar davlatimiz rahbari huzurida tanqidiy-tahliliy hisobot berishlari belgilandi.

Работа по расширению государственно-частного партнерства подвергнута жесткой критике
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 августа ознакомился с презентацией о расширении государственно-частного партнерства в сферах энергетики, транспорта, коммунального хозяйства и здравоохранения.
В целях снижения нагрузки на бюджет и привлечения частного сектора к крупным проектам в 2018 году было создано Агентство государственно-частного партнерства, приняты отдельный закон и более 10 постановлений.
Несмотря на это, на сегодняшний день подписано лишь 9 крупных проектов государственно-частного партнерства в сферах энергетики, здравоохранения и коммунального хозяйства. Это очень низкая цифра, отметил глава государства.
Поручено внедрить государственно-частное партнерство при реализации электроэнергии и природного газа потребителям. Отмечалось, что только так можно будет снизить себестоимость и потери, обеспечив конкуренцию между производителями и поставщиками.
Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу ускорить 14 проектов ГЧП в области здравоохранения на сумму 270 миллионов долларов.
Поручено в течение двух месяцев завершить тендеры на создание центров гемодиализа в Каракалпакстане, Хорезме и Ташкенте. Это обеспечит доступ к данному виду помощи 1 100 граждан в год, а также облегчит нагрузку на бюджет, из которого на гемодиализ ежегодно будет выделяться 100 миллиардов сумов.
Каждый год в нашей стране регистрируется более 20 000 онкологических больных. Ответственным лицам поручено до конца текущего года создать два центра лучевой терапии на основе государственно-частного партнерства. Также будет разработана проектная документация по созданию многопрофильной клинической больницы на 1 тысячу коек в Нурафшане по принципу «строительство - управление - сдача».
В ходе рассмотрения ГЧП в сфере транспорта и логистики отмечен абсолютно неудовлетворительный уровень работы в этом направлении.
Указано, что на дальнейшее развитие сферы потребуется 27 миллиардов долларов.
К примеру, сегодня дорога из Ташкента в Андижан через перевал Камчик занимает 5-6 часов, по ней проезжает 22 тысячи автомобилей. В ближайшие 5 лет эта цифра достигнет 40 тысяч. С запуском платной дороги "Ташкент-Андижан" расстояние сократится до 3 часов, а пропускная способность увеличится на 70 процентов.
В этой связи глава государства подчеркнул важность разработки проектной документации и объявления тендера на строительство нового тоннеля через перевал Камчик.
Согласно анализу международных экспертов, модернизация существующих аэропортов в Узбекистане потребует в среднем 800 миллионов долларов. В связи с этим поручено разработать совместно со Всемирным банком техническое задание на передачу в управление аэропортов Ташкента, Бухары, Ферганы и Ургенча по "пакетному принципу" (когда убыточные аэропорты передаются вместе с прибыльными).
Всесторонне рассмотрены и проекты в сфере коммунального хозяйства. Указано, что в отрасли совершенно не ощущаются преобразования, работа продвигается медленно.
В настоящее время стоит задача строительства и модернизации системы канализации в 31 крупном и среднем городе, 156 районных центрах. Обеспеченность канализацией составляет 45 процентов в Карши, 37 процентов в Андижане, 30 процентов в Нукусе, 10 процентов в Намангане.
Всего лишь для 18 крупных и средних городов привлечены средства международных финансовых организаций в размере 912 миллионов долларов. Планируется, что для всех проектов строительства канализации потребуется 2,6 миллиарда долларов. Государственно-частное партнерство в сфере городской канализации позволит облегчить бремя бюджета и повысить качество обслуживания.
Кроме того, поручено проработать модель ГЧП в сфере теплоснабжения на примере городов Бухары, Намангана и Нукуса.
Заместителям Премьер-министра Джамшиду Кучкарову и Сардору Умурзакову дано поручение ежеквартально обсуждать реализацию всех проектов государственно-частного партнерства и определять необходимые меры.
По завершении презентации, прошедшей в критическом духе, ответственным лицам даны конкретные указания по организации работы.
Подчеркнуто, что вопросы, связанные с государственно-частным партнерством, впредь будут находиться под личным контролем Президента.
Определено, что в скором времени ответственные лица доложат главе государства об итогах проводимой в данном направлении работы.