ICESCO Bosh direktori bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 4-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidikov videokonferensiya shaklida Islom olami fan, ta’lim va madaniyat masalari bo‘yicha tashkiloti (ICESCO) Bosh direktori Salim al-Malik bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va ICESKO o‘rtasidagi hamkorlikning holati va rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
ICESCOning yetakchi mutaxassislarini O‘zbekistonning ilmiy-tadqiqot markazlariga jalb qilish, qo‘shma xalqaro konferensiyalar tashkil etish, jahon tamadduni rivojiga hissa qo‘shgan o‘zbek olimlari haqida kitob nashr etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Ilg‘or tajriba almashish va innovatsion ta’lim usullarini joriy etish uchun xorij mutaxassislarini jalb etish, shuningdek, ICESCO tomonidan o‘tkaziladigan forum va anjumanlarda o‘zbekistonlik arab tili o‘qituvchilarining ishtirok etishiga qiziqish bildirildi.
Salim al-Malik O‘zbekistonning tarixiy islomiy obidalari va me’moriy yodgorliklarini Tashkilotning Islom merosi ro‘yxatiga kiritishga ICESCO tayyorligini ma’lum qildi.
Muzokaralar davomida maxsus onlayn video-teledasturlar va seminarlardan foydalangan holda pandemiya sharoitida o‘quv jarayonini davom ettirish yuzasidan ham fikr almashildi.

О переговорах с Генеральным директором ICESCO
4 августа 2020 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в формате видеоконференции провел переговоры с Генеральным директором Исламской всемирной организации по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) Салимом аль-Маликом.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы расширения сотрудничества между Узбекистаном и ICESCO.
Стороны рассмотрели предложения по привлечению ведущих специалистов ICESCO в научно-исследовательские центры Узбекистана, организации совместных международных конференций, изданию книги об узбекских ученых, внесших вклад в развитие мировой цивилизации.
Выражена заинтересованность в привлечении зарубежных специалистов для обмена передовым опытом и внедрения инновационных методов обучения, а также в участии узбекских преподавателей арабского языка в проводимых ICESCO форумах и конференциях.
Салим аль-Малик сообщил о готовности ICESCO включить в список Исламского наследия Организации объектов исторических исламских достопримечательностей и архитектурных памятников Узбекистана.
На переговорах стороны также обменялись мнениями по продолжению в условиях пандемии образовательного процесса с использованием специальных онлайн видео-телепрограмм и семинаров.