ICESCO Bosh direktori bilan muzokaralar to‘g‘risida
2020-yil 4-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidikov videokonferensiya shaklida Islom olami fan, ta’lim va madaniyat masalari bo‘yicha tashkiloti (ICESCO) Bosh direktori Salim al-Malik bilan muzokaralar o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va ICESKO o‘rtasidagi hamkorlikning holati va rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
ICESCOning yetakchi mutaxassislarini O‘zbekistonning ilmiy-tadqiqot markazlariga jalb qilish, qo‘shma xalqaro konferensiyalar tashkil etish, jahon tamadduni rivojiga hissa qo‘shgan o‘zbek olimlari haqida kitob nashr etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Ilg‘or tajriba almashish va innovatsion ta’lim usullarini joriy etish uchun xorij mutaxassislarini jalb etish, shuningdek, ICESCO tomonidan o‘tkaziladigan forum va anjumanlarda o‘zbekistonlik arab tili o‘qituvchilarining ishtirok etishiga qiziqish bildirildi.
Salim al-Malik O‘zbekistonning tarixiy islomiy obidalari va me’moriy yodgorliklarini Tashkilotning Islom merosi ro‘yxatiga kiritishga ICESCO tayyorligini ma’lum qildi.
Muzokaralar davomida maxsus onlayn video-teledasturlar va seminarlardan foydalangan holda pandemiya sharoitida o‘quv jarayonini davom ettirish yuzasidan ham fikr almashildi.

Negotiations with ICESCO Director General
On August 4, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Furkat Sidikov held talks with the Director General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) Dr. Salim M. Al-Malik via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of expanding cooperation between Uzbekistan and ICESCO were discussed during the conversation.
The parties considered proposals to attract leading ICESCO specialists to research centers in Uzbekistan, organize joint international conferences and publish a book about Uzbekistan scientists who have contributed to development of world civilization.
Interest was expressed in attracting foreign experts to share best practices and introduce innovative teaching methods, as well as in participation of Uzbekistan teachers of Arabic in ICESCO forums and conferences.
Salim Al-Malik noted that ICESCO is ready to include objects of historical Islamic sites and architectural monuments of Uzbekistan in the list of Islamic heritage of the Organization.
The parties also exchanged views on continuing the educational process in the context of the pandemic with the use of special online video-TV programs and workshops.