Oʻzbekiston Respublikasining milliy statistika tizimini yana-da takomillashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
2020-08-04 | Hujjatlar
Mamlakatimizda statistika maʼlumotlarining sifati va ishonchliligini oshirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilib, boʻlib oʻtayotgan ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlarni, jumladan, xalqaro tashkilotlarning maxsus nashrlari va maʼlumotlar bazalarida xolis va ishonchli aks ettirishni taʼminlash choralari koʻrilmoqda.
Shu bilan birga, statistika maʼlumotlari sifatini yana-da yaxshilash, statistika koʻrsatkichlarining toʻlaqonli maʼlumot bazalarini yaratish, ularni xalqaro standartlarga moslashtirish, ijtimoiy-iqtisodiy va demografik sohalarda statistikaning zamonaviy usullarini joriy etish zarurati mavjud.
Milliy statistika tizimini takomillashtirish, davlat statistika organlarining mustaqilligini taʼminlash, statistika maʼlumotlarining xolisligi va ishonchliligini oshirish, shuningdek, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini “Ilm, maʼrifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasining milliy statistika tizimini takomillashtirishning quyidagi ustuvor yoʻnalishlari belgilansin:
statistika organlarini talab yuqori boʻlgan, sifatli va ishonchli maʼlumotlarni shakllantirishga, statistika maʼlumotlarining shaffofligi va oshkoraligini oshirishga qaratilgan professional mustaqil xizmatga aylantirish;
statistika sohasida yagona siyosatni amalga oshirishga qaratilgan vakolat va majburiyatlarni mustahkamlash orqali Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi huzuridagi Statistika kengashining toʻliq faoliyat koʻrsatishini taʼminlash;
ilgʻor axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalangan holda statistika axborotlarini yigʻish, qayta ishlash, tahlil qilish, nashr etish va saqlash boʻyicha yaxlit tizimni tashkil etish;
rasmiy statistikani ishlab chiqarish, tarqatish va muvofiqlashtirish maqsadida mamlakatning butun milliy statistika tizimi doirasida qoʻllaniladigan uslubiy asoslar va boshqaruv tamoyillarini takomillashtirish;
idoraviy maʼlumotlar bazalarini yagona maʼlumotlarni boshqarish tizimiga integratsiya qilish orqali kuzatuvlarni bosqichma-bosqich optimallashtirish va respondentlardan hisobot topshirish yukini kamaytirish, shuningdek, roʻyxatga olish ishlarini oʻtkazish va yalpi statistika hisobotlarini tanlanma kuzatuvlar bilan almashtirish hisobiga statistikani shakllantirish tizimini takomillashtirish;
statistika maʼlumotlaridan foydalanuvchilar bilan samarali hamkorlik siyosatini yoʻlga qoʻyish va mavjud statistika maʼlumotlari toʻgʻrisida jamoatchilikni xabardor qilish orqali foydalanuvchilarning statistika axborotlariga boʻlgan ishonchini oshirish;
davlat statistika organlari faoliyatini moddiy-texnik qoʻllab-quvvatlashni yana-da yaxshilash, xodimlarning samarali ishlashi uchun munosib shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek, axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining samarali joriy etilishi hisobiga hududiy statistika organlari tuzilmalari va ularning vazifalarini bosqichma-bosqich maqbullashtirish;
davlat statistika organlari xodimlarining kasbiy darajasini oshirish, ilmiy tadqiqotlarni olib borish hamda kelgusida amaliyotda qoʻllash uchun ilgʻor statistika usullari va texnologiyalari, shu jumladan, ochiq maʼlumotlar sohasida innovatsion ishlanmalarni ishlab chiqish.
Davlat statistika qoʻmitasi rasmiy statistikani shakllantirish bilan bogʻliq oʻz vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlaridan mustaqil ravishda amalga oshiradi;
statistika organlarining qonuniy faoliyatiga, shu jumladan, rasmiy statistika hisobotlari va kuzatuvlarini oʻtkazish hamda ularni nashr qilish va eʼlon qilish jarayonlariga har qanday aralashishga yoʻl qoʻyilmaydi;
Davlat statistika qoʻmitasi tomonidan shakllantiriladigan statistika maʼlumotlari rasmiy statistika axboroti sifatida eʼlon qilinadi;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar statistika boshqarmalari (keyingi oʻrinlarda – hududiy boshqarmalar), shuningdek, tumanlar (shaharlar) statistika boʻlimlari mahalliy davlat hokimiyati organlaridan mustaqildirlar va bevosita Davlat statistika qoʻmitasiga boʻysunadi;
hududiy boshqarmalar boshliqlari Davlat statistika qoʻmitasi raisi tomonidan, tumanlar (shaharlar) statistika boʻlimlari boshliqlari hududiy boshqarmalar boshliqlarining taqdimnomasiga koʻra Davlat statistika qoʻmitasi raisi tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod etiladi.
3. Davlat statistika qoʻmitasiga quyidagi huquqlar berilsin:
boshqa rasmiy statistika ishlab chiqaruvchilarning statistika metodologiyalarini xalqaro standartlarga muvofiqligi yuzasidan auditdan oʻtkazish va audit natijalariga koʻra, vazirlik va idoralarga bajarilishi majburiy boʻlgan taqdimnomalar kiritish;
kuzatuvlarni oʻtkazish, rasmiy statistika materiallarini shakllantirish va tahlillarni amalga oshirish maqsadida vazirlik va idoralarning axborot tizimlari bilan oʻzaro elektron bogʻlanish.
Bunda, vazirlik va idoralar rahbarlari Davlat statistika qoʻmitasining oʻz vakolatlari doirasidagi soʻroviga muvofiq oʻzlarining axborot tizimlariga kirish va undan erkin foydalanishni taʼminlash uchun shaxsan javobgardirlar.
Jahon banki koʻmagida ishlab chiqilgan 2020-2025 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasi (keyingi oʻrinlarda – Strategiya) 1-ilovaga muvofiq;
2020-2025 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasini amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” (keyingi oʻrinlarda – “Yoʻl xaritasi”) 2-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi huzuridagi Statistika kengashining tarkibi 3-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi huzuridagi Statistika kengashi toʻgʻrisidagi nizom 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Vazirlar Mahkamasi (J.A.Qoʻchqorov):
Strategiya va “Yoʻl xaritasi”ning toʻliq bajarilishini tashkil qilsin, belgilangan vazifalar bajarilishi ustidan doimiy monitoring oʻrnatsin;
bir oy muddatda Strategiyaning yoʻnalishlari boʻyicha tegishli chora-tadbirlarning bajarilishi uchun masʼul boʻlgan manfaatdor vazirlik va idoralarning malakali mutaxassislaridan iborat tarmoq ishchi guruhlarini shakllantirsin;
Strategiya va “Yoʻl xaritasi”ning ijrosini taʼminlashga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarining oʻz vaqtida, sifatli tayyorlanishi va belgilangan tartibda kiritib borilishini taʼminlasin;
Strategiyaning ijrosi yuzasidan chora-tadbirlarni amalga oshirishda Jahon banki bilan yaqindan hamkorlikni yoʻlga qoʻysin hamda ularning ijrosi uchun Jahon banki tomonidan ajratilayotgan mablagʻlarning maqsadli sarflanishi ustidan monitoring oʻrnatsin;
Strategiya va “Yoʻl xaritasi”ning ijro holati yuzasidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga yillik axborotlarning taqdim etib borilishini taʼminlasin.
6. Davlat statistika qoʻmitasi huzurida oʻz ishini jamoatchilik asosida olib boradigan, doimiy faoliyat yurituvchi maslahat-kengash organi hisoblanadigan Jamoatchilik kengashi faoliyat yuritishi maʼlumot uchun qabul qilinsin.
Jamoatchilik kengashiga quyidagi qoʻshimcha vazifalar yuklansin:
Davlat statistika qoʻmitasining faoliyatini takomillashtirish boʻyicha takliflarni va foydalanuvchilarning rasmiy statistika maʼlumotlariga boʻlgan ehtiyojlarini qanoatlantirish mexanizmlarini ishlab chiqish;
statistika maʼlumotlarining shaffofligi, oshkoraligi va qulayligini oshirishni taʼminlash;
Davlat statistika qoʻmitasi tomonidan dolzarb, sifatli va ishonchli statistikaning shakllantirilishiga koʻmaklashish;
mavjud statistika maʼlumotlari haqida jamoatchilikning xabardorligini hamda ularning statistika maʼlumotlariga boʻlgan ishonchini oshirish uchun foydalanuvchilar bilan yaqindan aloqa oʻrnatish.
7. Davlat statistika qoʻmitasi:
Jamoatchilik kengashi faoliyatiga nodavlat notijorat tashkilotlari, tadbirkorlik subyektlari, ilmiy jamoatchilik, ommaviy axborot vositalari vakillarini, milliy va xalqaro ekspertlarni jalb qilish choralarini koʻrsin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda har yili 1-dekabrga qadar mamlakatda milliy iqtisodiyot va ijtimoiy sohani isloh qilish jarayonlarining ishonchliligi va toʻliqligini inobatga olgan holda Davlat statistika ishlari dasturini ishlab chiqsin va Jamoatchilik kengashiga kelishish uchun taqdim etib borsin;
har yili 1-oktyabrga qadar Davlat statistika ishlari dasturining bajarilishi natijalari va statistika sohasida metodologiyani takomillashtirish hamda ishlarni tashkil etish borasida olib borilayotgan faoliyat samaradorligi toʻgʻrisidagi hisobotning Statistika kengashiga kiritib borilishini taʼminlasin.
8. Davlat statistika qoʻmitasiga roʻyxatga olish jarayonlarini tashkil etish va oʻtkazish uchun 65 ta qoʻshimcha shtat birligi, shu jumladan:
markaziy apparat uchun – 17 ta shtat birligi;
hududiy boshqarmalar uchun – jami 48 ta shtat birligi ajratilsin.
Bunda, Davlat statistika qoʻmitasi va uning hududiy boshqarmalari boshqaruv xodimlari cheklangan sonini oshirish davlat soliq xizmati organlari xodimlari sonini qisqartirish hisobiga amalga oshiriladi.
9. Mazkur qarorning 5-ilovasiga muvofiq roʻyxat boʻyicha vazirlik va idoralar bir oy muddatda xodimlarning cheklangan umumiy soni doirasida idoraviy statistika maʼlumotlarini shakllantirish va Davlat statistika qoʻmitasi bilan axborot almashinuvini taʼminlashga ixtisoslashtirilgan boʻlimni tashkil etsin.
10. Moliya vazirligi:
Davlat statistika ishlari dasturini amalga oshirish uchun mablagʻ ajratishda foydalanuvchilarning rasmiy statistika maʼlumotlariga boʻlgan ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda Statistika kengashi va Jamoatchilik kengashi tomonidan shakllantirilgan takliflarni inobatga olsin;
2020-yilda ushbu qarorni amalga oshirish doirasidagi sarf-xarajatlar uchun Davlat byudjeti parametrlari doirasida zarur mablagʻlarni ajratsin va 2021-yildan boshlab har yili zarur byudjet mablagʻlarini nazarda tutsin.
11. Davlat statistika qoʻmitasi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga:
statistika ishlab chiqaruvchilarning statistika metodologiyalarini auditdan oʻtkazish toʻgʻrisidagi nizom loyihasini;
qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida takliflar kiritsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 6-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar kiritilsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2003-yil 30-avgustdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi huzuridagi Statistika kengashi tarkibi toʻgʻrisida”gi F-1838-son farmoyishi oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblansin.
14. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari J.A.Qoʻchqorov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.A.Gulyamov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию и развитию национальной системы статистики Республики Узбекистан
2020-08-04 | Документы
В стране проводится последовательная работа по повышению качества и достоверности статистической информации, принимаются меры по обеспечению объективного и достоверного отображения, в том числе в специальных изданиях и базах данных международных организаций социально-экономических процессов, происходящих в республике.
Вместе с тем имеется необходимость дальнейшего повышения качества статистической информации, создания полноценных баз данных статистических показателей, приведения их в соответствие с международными стандартами, внедрения современных методов статистики в социально-экономическую и демографическую сферы.
В целях совершенствования национальной системы статистики, обеспечения независимости государственных органов статистики, повышения объективности и достоверности статистической информации, а также обеспечения исполнения задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики»:
1. Определить приоритетными направлениями совершенствования национальной системы статистики Республики Узбекистан:
преобразование органов статистики в профессиональную независимую службу, направленную на формирование востребованной, качественной и достоверной информации, повышение прозрачности и открытости статистической информации;
обеспечение полноценного функционирования Статистического совета при Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике путем укрепления его полномочий и обязательств, направленных на ведение единой политики в сфере статистики;
организацию целостной системы сбора, обработки, анализа, издания и накопления статистической информации с широким использованием передовых информационно-коммуникационных технологий;
совершенствование методических основ и руководящих принципов, применяемых в рамках всей национальной системы статистики страны в целях производства, распространения и координации официальной статистики;
поэтапную оптимизацию обследований путем интеграции ведомственных баз данных в единую систему управления данными, уменьшение груза отчетности на респондентов, а также совершенствование системы формирования статистики за счет проведения переписи и замены общих статистических отчетов выборочными обследованиями;
повышение доверия пользователей к статистической информации путем реализации эффективной политики взаимодействия с пользователями статистической информации и повышения осведомленности общественности об имеющейся статистической информации;
поэтапную оптимизацию структур и задач территориальных органов статистики за счет дальнейшего улучшения материально-технической поддержки деятельности государственных органов статистики, создания достойных условий для эффективной работы их работников, а также эффективного внедрения передовых информационно-коммуникационных технологий;
повышение профессионального уровня работников государственных органов статистики, проведение научных исследований, разработку передовых статистических методов
и технологий, в том числе инновационных разработок в сфере открытых данных, для дальнейшего их применения на практике.
Государственный комитет по статистике осуществляет свои полномочия, связанные с формированием официальной статистики, независимо от всех государственных органов и организаций;
не допускается любое вмешательство в законную деятельность органов статистики, в том числе в процессы сбора официальных статистических отчетов и проведения обследований, а также их издание и опубликование;
статистическая информация, формируемая Государственным комитетом по статистике, публикуется в качестве официальной статистической информации;
управления статистики Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента (далее – территориальные управления), а также отделы статистики районов (городов) независимы от органов государственной власти на местах и непосредственно подчиняются Государственному комитету по статистике;начальники территориальных управлений назначаются на должность и освобождаются от должности председателем Государственного комитета по статистике, начальники отделов статистики районов (городов) – председателем Государственного комитета по статистике по представлению начальников территориальных управлений.
3. Предоставить Государственному комитету по статистике право:
проведения аудита на предмет соответствия международным стандартам статистических методологий других производителей статистики, по итогам аудита – внесения в министерства и ведомства обязательных к исполнению представлений;
осуществления электронного взаимодействия с информационными системами министерств и ведомств в целях проведения обследований, формирования и анализа официальных статистических материалов.При этом руководители министерств и ведомств несут персональную ответственность за обеспечение доступа и использование своих информационных систем по запросу Государственного комитета по статистике в пределах его компетенции.
Национальную стратегию развития статистики Республики Узбекистан в 2020–2025 годах (далее – Стратегия), разработанную при содействии Всемирного банка, согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации Национальной стратегии развития статистики Республики Узбекистан в 2020–2025 годах (далее – «Дорожная карта») согласно приложению №2;
состав Статистического совета при Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике согласно приложению №3;
Положение о Статистическом совете при Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике согласно приложению №4.
5. Кабинету Министров (Кучкаров Д.А.):
организовать полноценную реализацию Стратегии и «Дорожной карты», установить постоянный мониторинг хода исполнения установленных задач;
в месячный срок сформировать отраслевые рабочие группы, состоящие из квалифицированных специалистов заинтересованных министерств и ведомств, ответственных за реализацию соответствующих мер по направлениям Стратегии;
обеспечить своевременную, качественную разработку и внесение в установленном порядке проектов нормативно-правовых актов, направленных на обеспечение реализации Стратегии и «Дорожной карты»;наладить тесное сотрудничество со Всемирным банком в осуществлении мер по реализации Стратегии, а также установить мониторинг целевого расходования средств, выделяемых Всемирным банком на их реализацию;
обеспечить внесение в Администрацию Президента Республики Узбекистан годовой информации о ходе реализации Стратегии и «Дорожной карты».
6. Принять к сведению, что при Государственном комитете по статистике функционирует Общественный совет, являющийся постоянно действующим консультативно-совещательным органом, осуществляющим свою деятельность на общественных началах.
Возложить на Общественный совет следующие дополнительные задачи:
разработку предложений о совершенствовании деятельности Государственного комитета по статистике и механизмов удовлетворения потребности пользователей в официальной статистической информации;
обеспечение повышения прозрачности, открытости и доступности статистической информации;
оказание содействия в формировании Государственным комитетом по статистике актуальной, качественной и достоверной статистики;
установление тесной связи с пользователями для повышения осведомленности и доверия общественности к статистической информации.
7. Государственному комитету по статистике:
принять меры для привлечения к деятельности Общественного совета представителей негосударственных некоммерческих организаций, субъектов предпринимательства, научного сообщества, средств массовой информации, а также национальных и международных экспертов;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами ежегодно в срок до 1 декабря разрабатывать и вносить в Общественный совет для согласования Программу государственных статистических работ, учитывая при этом достоверность и полноту процессов реформирования национальной экономики и социальной сферы, осуществляемых в нашей стране;
ежегодно в срок не позднее 1 октября обеспечивать внесение в Статистический совет отчета о результатах реализации Программы государственных статистических работ, а также эффективности деятельности по совершенствованию методологии и организации работ в сфере статистики.8. Выделить Государственному комитету по статистике 65 дополнительных штатных единиц для организации и проведения процессов переписи, в том числе:
центральному аппарату – 17 штатных единиц;
территориальным управлениям – 48 штатных единиц.
При этом увеличение предельной численности управленческого персонала Государственного комитета по статистике и его территориальных управлений осуществляется за счет сокращения численности работников органов государственной налоговой службы.
9. Министерствам и ведомствам, по перечню в соответствии с приложением №5 к настоящему постановлению, в месячный срок в рамках своей предельной численности работников создать отделы, специализированные на формировании ведомственной статистической информации и обеспечении взаимного обмена информацией с Государственным комитетом по статистике.
10. Министерству финансов:
при выделении средств на реализацию Программы государственных статистических работ учитывать предложения, сформированные Статистическим советом и Общественным советом исходя из потребности пользователей в официальной статистической информации;
выделить в рамках параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан средства, необходимые для расходов в рамках реализации настоящего постановления в 2020 году, начиная с 2021 года – ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства.
11. Государственному комитету по статистике совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
проект Положения о порядке проведения аудита статистических методологий производителей статистики;
12. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению №6.
13. Признать утратившим силу распоряжение Президента Республики Узбекистан от 30 августа 2003 года №Р–1838 «О составе Статистического совета при Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике».
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А.