Germaniyaning kichik va o‘rta biznesi bilan hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 30-iyul kuni Germaniyaning kichik va o‘rta korxonalar Federal uyushmasi (BVMW) va Yevropa Ittifoqi kichik va o‘rta biznes milliy assosiasiyasi (CEA-PME) rahbarlari, shuningdek, Germaniya sanoat va transport-logistika kompaniyalari vakillari bilan videokonferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investisiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov, tarmoq vazirliklari va idoralari rahbarlari, Germaniya tomonidan - AKT, elektrotexnika, tibbiy kosmetika, qurilish materiallari va boshqa bir qator tarmoqlarida faoliyat yurituvchi «Shnayder Grup», «Durum», «ErEsPe Interneshnl», «Medikos Kosmetik» kabi 38 ta Germaniya kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdilar.
Videokonferensiya chog‘ida investisiya hamkorligining joriy holati va rivojlanishining istiqbollari, shuningdek, o‘zaro manfaatli sheriklikning yangi yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Nemis biznesining vakillari kompaniyalar faoliyati va O‘zbekistonda qo‘shma loyihalar amalga oshirilishi to‘g‘risida taqdimot o‘tkazdilar. Chet el tadbirkorlari O‘zbekiston hukumatining investisiya muhitini yaxshilash, me'yoriy-huquqiy maydonni takomillashtirish, infratuzilmani rivojlantirish, korrupsiyaga qarshi kurashdagi harakatlariga ijobiy baho berdilar, shuningdek, respublikadagi faoliyatini kengaytirishga tayyorligini bildirdilar.
Videokonferensiya doirasida yoqilg‘i-energetika, bank sektori, tarif va notarif tartibga solish, soliq ma'murchiligi sohalaridagi masalalarga tegishli savol-javoblar sessiyasi bo‘lib o‘tdi, uning davomida xorijiy tadbirkorlar va bo‘lajak sheriklar O‘zbekiston vazirliklari va tarmoq idoralari vakillaridan batafsil ma'lumot oldilar.
Tadbir yakunida o‘zaro hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha keyingi qadamlar, jumladan, Germaniya kichik va o‘rta korxonalar Federal uyushmasi ishchi guruhining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish masalalari rejalashtirildi. Germaniya va O‘zbekiston ishbilarmon jamoalari o‘rtasidagi munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlari sifatida hamkorlikning istiqbolli o‘sish nuqtalarini aniqlash, sanoat kooperatsiyasida sheriklikning yangi yo‘nalishlarini rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflar ishlab chiqish belgilandi.

Обсуждены перспективы сотрудничества с малым и средним бизнесом Германии
30 июля текущего года была проведена видеоконференция с руководством Федерального объединения малых и средних предприятий Германии (BVMW) и Европейского Союза национальных ассоциаций малого и среднего бизнеса (CEA-PME), а также представителями германских промышленных и транспортно-логистических компаний.
В мероприятии приняли участие с узбекской стороны заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, руководители отраслевых министерств и ведомств, с германской стороны – руководители 38 германских компаний, таких как «Шнайдер Груп», «Дурум», «ЭрЭсПе Интернешнл», «Медикос Косметик» представляющие сферы ИКТ, электротехники, медицинской косметики, строительных материалов и ряд других отраслей.
В ходе видеоконференции были обсуждены текущее состояние и перспективы развития инвестиционного сотрудничества, а также новые направления взаимовыгодного партнерства.
Представителями немецкого бизнеса были презентованы материалы о деятельности компаний и ходе реализации совместных проектов в Узбекистане. Зарубежными предпринимателями дана позитивная оценка усилиям правительства Узбекистана по улучшению инвестиционного климата, совершенствованию нормативно-правового поля, развитию инфраструктуры, борьбе с коррупцией, а также выражена готовность к расширению деятельности в республике.
В рамках видеоконференции также состоялась сессия вопросов и ответов, затронувшая вопросы в сфере топливно-энергетического, банковского сектора, тарифного и нетарифного регулирования, налогового администрирования, в ходе которой зарубежные предприниматели и потенциальные партнеры получили подробную информацию от представителей министерств и отраслевых ведомств Узбекистана.
По итогам мероприятия были намечены дальнейшие шаги по активизации взаимодействия, в том числе по вопросам организации визита рабочей группы Федерального объединения малых и средних предприятий Германии в Узбекистан. Общим приоритетом обозначен поиск перспективных точек роста сотрудничества между германским и узбекским деловыми сообществами, и совместная выработка конкретных предложений по развитию новых направлений взаимодействия в промышленной кооперации.