MDH Iqtisodiy kengashi qoshidagi Iqtisodiy masalalar bo‘yicha komissiya majlisi to‘g‘risida
2020-yilning 22-iyul kuni Moskva shahrida O‘zbekiston raisligida MDH Iqtisodiy kengashi qoshidagi Iqtisodiy masalalar bo‘yicha komissiyaning majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda MDH ishtirokchi mamlakatlarining vakolatli vakillari hamda tegishli diplomatik missiyalar va MDH Ijroiya qo‘mitasi rahbarlari va vakillari ishtirok etdilar.
Kun tartibiga muvofiq 21 ta masala ko‘rib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.
Majlis davomida “Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 2020-yilgacha bo‘lgan davrda Iqtisodiy rivojlanish strategiyasi amalga oshirilishining asosiy yakunlari to‘g‘risida va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 2030-yilgacha bo‘lgan davrda Iqtisodiy rivojlanish strategiyasining birinchi bosqichini (2021-2025-yillar) amalga oshirish bo‘yicha tadbirlar rejasi loyihasi to‘g‘risida”, “MDH ishtirokchi mamlakatlarining 2030-yilgacha bo‘lgan davrdagi davlatlararo innovatsion hamkorlik dasturi loyihasi to‘g‘risida”, “MDH ishtirokchi mamlakatlarining jamiyatni raqamli rivojlantirish sohasidagi axborot hamkorligi haqidagi bitim loyihasi to‘g‘risida”gi dasturiy hujjatlar muhokama qilindi va tasdiqlandi.
MDH ishtirokchi mamlakatlarining 2030-yilgacha bo‘lgan davrda atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasidagi Hamkorlik dasturi va uning birinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar rejasi (2021-2025 yillar) loyihalari hamda boshqa qator masalalar ko‘rib chiqildi.
Komissiya tomonidan tasdiqlangan hujjatlar ko‘rib chiqish uchun Iqtisodiy kengash va MDH Hukumat rahbarlari kengashiga yuboriladi.

Meeting of the Commission on Economic Issues under the CIS Economic Council
On July 22, 2020, Moscow hosted a meeting of the Commission on Economic Issues under the CIS Economic Council under the chairmanship of Uzbekistan, MFA reports.
The event was attended by Plenipotentiary Representatives of the CIS Member States, as well as heads and representatives of relevant diplomatic missions and CIS Executive Committee.
In accordance with the agenda, the parties considered and adopted decisions on 21 issues.
The program documents “On the main results of implementation of the Economic Development Strategy of the Commonwealth of Independent States for the period up to 2020 and on the Draft Action Plan for the implementation of the first stage (2021-2025) Strategies for Economic Development of the Commonwealth of Independent States for the period up to 2030”, “On the draft Interstate program of innovative cooperation of CIS Member States for the period up to 2030”, “On the Draft Agreement on Information Interaction of CIS Member States in digital development of society” were discussed and approved at the meeting.
The draft framework program for cooperation of the CIS Member States in peaceful nuclear uses for the period up to 2030 and the Action Plan for the implementation of its first stage (2021-2025), as well as a number of other issues were also considered at the meeting.
The documents approved by the Commission will be sent to the Economic Council and the Council of Heads of Government of the CIS for consideration.