MDH Iqtisodiy kengashi qoshidagi Iqtisodiy masalalar bo‘yicha komissiya majlisi to‘g‘risida
2020-yilning 22-iyul kuni Moskva shahrida O‘zbekiston raisligida MDH Iqtisodiy kengashi qoshidagi Iqtisodiy masalalar bo‘yicha komissiyaning majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda MDH ishtirokchi mamlakatlarining vakolatli vakillari hamda tegishli diplomatik missiyalar va MDH Ijroiya qo‘mitasi rahbarlari va vakillari ishtirok etdilar.
Kun tartibiga muvofiq 21 ta masala ko‘rib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.
Majlis davomida “Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 2020-yilgacha bo‘lgan davrda Iqtisodiy rivojlanish strategiyasi amalga oshirilishining asosiy yakunlari to‘g‘risida va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 2030-yilgacha bo‘lgan davrda Iqtisodiy rivojlanish strategiyasining birinchi bosqichini (2021-2025-yillar) amalga oshirish bo‘yicha tadbirlar rejasi loyihasi to‘g‘risida”, “MDH ishtirokchi mamlakatlarining 2030-yilgacha bo‘lgan davrdagi davlatlararo innovatsion hamkorlik dasturi loyihasi to‘g‘risida”, “MDH ishtirokchi mamlakatlarining jamiyatni raqamli rivojlantirish sohasidagi axborot hamkorligi haqidagi bitim loyihasi to‘g‘risida”gi dasturiy hujjatlar muhokama qilindi va tasdiqlandi.
MDH ishtirokchi mamlakatlarining 2030-yilgacha bo‘lgan davrda atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasidagi Hamkorlik dasturi va uning birinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar rejasi (2021-2025 yillar) loyihalari hamda boshqa qator masalalar ko‘rib chiqildi.
Komissiya tomonidan tasdiqlangan hujjatlar ko‘rib chiqish uchun Iqtisodiy kengash va MDH Hukumat rahbarlari kengashiga yuboriladi.

О заседании Комиссии по экономическим вопросам при Экономическом совете СНГ
22 июля 2020 года в г.Москве под председательством Узбекистана состоялось заседание Комиссии по экономическим вопросам (КЭВ) при Экономическом совете СНГ.
В мероприятии приняли участие Полномочные представители государств – участников СНГ, а также руководители и представители соответствующих дипломатических миссий и Исполкома СНГ.
В соответствии с повесткой дня, стороны рассмотрели и приняли решения по 21 вопросу.
В ходе заседания были обсуждены и одобрены программные документы «Об основных итогах реализации Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2020 года и о проекте Плана мероприятий по реализации первого этапа (2021-2025 годы) Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2030 года», «О проекте Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года», «О проекте Соглашения об информационном взаимодействии государств – участников СНГ в области цифрового развития общества».
Рассмотрены также проекты Рамочной программы сотрудничества государств – участников СНГ в области использования атомной энергии в мирных целях на период до 2030 года и Плана мероприятий по реализации ее первого этапа (2021-2025 годы), а также ряд других вопросов.
Одобренные Комиссией документы будут направлены на рассмотрение Экономического совета и Совета глав правительств СНГ.