“O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” uch tomonlama mexanizmi: iqtisodiy hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Afg‘onistonni iqtisodiy qayta tiklash masalalari, transport, energetika, savdo, qishloq xo‘jaligi, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari 2020-yil 21-iyul kuni O‘zbekiston raisligida bo‘lib o‘tgan “O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” uch tomonlama hamkorlik mexanizmining Iqtisodiyot bo‘yicha quyi qo‘mitasining birinchi majlisida muhokama qilindi.
Videokonferensaloqa shaklida bo‘lib o‘tgan tadbirda O‘zbekiston delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev va Investitsiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari Laziz Kudratov, AQSh delegatsiyasiga Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha yordamchisi o‘rinbosari Jonatan Henik va USAID administratori yordamchisi o‘rinbosari Nitin Madhav, Afg‘on delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Mirvays Nab va Savdo va sanoat vazirining o‘rinbosari Abdul Karim Malikiyar boshchilik qildi.
TIV rahbarining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev O‘zbekiston ushbu hamkorlik shaklini savdo, investitsiya, infratuzilmani rivojlantirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi o‘zaro manfaatli loyihalarni ilgari surish uchun dolzarb mexanizm sifatida ko‘rib chiqishini ta’kidladi, ushbu sohalar uch tomonlama muloqot ishtirokchi davlatlari va butun Markaziy Osiyo mintaqasi uchun muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.
Joriy yilning may oyida “O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” vazirlar uchrashuvining muvaffaqiyatli o‘tkazilishi Afg‘onistonning Markaziy Osiyodagi iqtisodiy jarayonlarga integratsiyasi istiqbollari bo‘yicha o‘zaro tushunish mavjudligi va yondashuvlar mos kelishini yana bir bor namoyish etdi.
Videokonferensiyada AQSh va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida savdo va investitsiyalar bo‘yicha Hadli bitimning to‘laqonli a’zosi maqomini Afg‘onistonga berish, Afg‘oniston iqtisodiyoti uchun muhim bo‘lgan “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasi va “Mozori-Sharif –Kabul” temir yo‘li marshruti qurilishi kabi loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Termiz shahridagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta’lim markazining imkoniyatlaridan foydalanish va uning negizida turli sohadagi afg‘on mutaxassislari uchun qisqa va uzoq muddatli kurslar tashkil etish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.
AQSh Davlat kotibi yordamchisining o‘rinbosari Jonatan Henik “O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” uch tomonlama mexanizmining Iqtisodiyot bo‘yicha quyi komissiyasi birinchi majlisini o‘tkazish tashabbusi uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirdi. Uning qayd etishicha, koronavirus pandemiyasi sharoitida jahonda yuzaga kelgan vaziyat O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni yanada chuqurlashtirish, transchegaraviy savdoni rag‘batlantirish va butun mintaqaviy bog‘liqlikni ilgari surish zarurligini talab etmoqda.
USAID vakili Nitin Madhav O‘zbekiston-Afg‘oniston iqtisodiy hamkorligining jadal rivojlanib borayotganini yuqori baholadi va iqtisodiy rivojlanish, xususiy sektorni mustahkamlash, ayollar tadbirkorligini rag‘batlantirish va savdo aloqalarini faollashtirish sohasidagi loyihalarni amalga oshirishda USAID zarur yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Afg‘oniston tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Mirvays Nab “O‘zbekiston-AQSh-Afg‘oniston” uch tomonlama mexanizmining ahamiyatini qayd etar ekan, ushbu shakl xavfsizlik, iqtisodiyot, energetika, transport va qishloq xo‘jaligi kabi ustuvor sohalarda hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq takliflarni ishlab chiqish uchun noyob maydon ekanligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, “pandemiyaga qaramay, O‘zbekistondan Afg‘onistonga turli tovarlar, oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmonlar muntazam ravishda o‘tayotganligi afg‘on xalqiga nisbatan birodarlik munosabating namunasi bo‘ldi”.
Kun tartibiga muvofiq transchegaraviy energetika, savdo va qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika mahsulotlarini yetkazib berish, transport va marshrutlar xavfsizligini ta’minlash sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalari bo‘yicha panel munozaralari tashkil etildi.
Tadbir so‘ngida AQSh va Afg‘oniston vakillari Iqtisodiyot bo‘yicha quyi komissiyaning birinchi majlisini yuqori tashkiliy darajada o‘tkazilgani uchun O‘zbekiston tomoniga minnatdorlik bildirdi va munozaralarni ekspertlar darajasida davom ettirishni taklif etdi.
Majlis yakuniga ko‘ra aniq yo‘nalishlar va loyihalar bo‘yicha tor doiradagi ekspertlar uchrashuvini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Трехсторонний формат «Узбекистан-США-Афганистан»: обсуждены вопросы экономического сотрудничества
Вопросы экономического восстановления Афганистана, практические аспекты расширения сотрудничества в области транспорта, энергетики, торговли, сельского хозяйства, образования и здравоохранения обсуждены в ходе первого заседания Подкомиссии по экономике формата трехстороннего сотрудничества «Узбекистан-США-Афганистан», состоявшегося 21 июля 2020 года под председательством узбекской стороны.
На мероприятии, прошедшем в формате видеоконференцсвязи, делегацию Узбекистана возглавили первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев и первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Лазиз Кудратов, делегацию США – заместитель помощника госсекретаря по Южной и Центральной Азии Джонатан Хеник и заместитель помощника администратора USAID Нитин Мадхав, делегацию Афганистана – заместитель министра иностранных дел Мирвайс Наб и заместитель министра торговли и промышленности Абдул Карим Маликияр.
Первый заместитель главы МИД Фарход Арзиев отметил, что Узбекистан рассматривает данный формат в качестве востребованного механизма продвижения взаимовыгодных проектов в сферах торговли, инвестиций, инфраструктурного развития, образования и здравоохранения, которые имеют важное значение как для стран-участниц трехстороннего диалога, так и всего региона Центральной Азии.
Успешное проведение министерской встречи «Узбекистан-США-Афганистан» в мае текущего года вновь продемонстрировало наличие взаимопонимания и совпадения подходов в отношении перспектив интеграции Афганистана в экономические процессы в Центральной Азии.
На видеоконференции была подчеркнута необходимость предоставления Афганистану статуса полноправного члена Рамочного соглашения между США и странами Центральной Азии по торговле и инвестициям, ускорения реализации таких ключевых для экономики Афганистана проектов, как строительство ЛЭП «Сурхан – Пули-Хумри» и железнодорожного маршрута «Мазари-Шариф – Кабул».
Отдельное внимание уделено на важность использования потенциала Образовательного центра в г.Термезе по обучению афганских граждан и организации на его базе краткосрочных и долгосрочных курсов для афганских специалистов различного профиля.
Заместитель помощника госсекретаря США Джонатан Хеник выразил признательность узбекской стороне за инициативу организовать первое заседание Подкомиссии по экономике трехстороннего формата «Узбекистан-США-Афганистан». Он отметил, что складывающаяся ситуация в мире на фоне коронавирусной пандемии обусловливает необходимость дальнейшего углубления экономических связей между Узбекистаном и Афганистаном, стимулирования приграничной торговли, а также продвижения региональной взаимосвязанности в целом.
Представитель USAID Нитин Мадхав высоко оценил динамичное развитие узбекско-афганского экономического сотрудничества и выразил готовность USAID оказать необходимое содействие в реализации проектов в сфере экономического развития, укрепления частного сектора, стимулирования женского предпринимательства и активизация торговых связей.
Заместитель министра иностранных дел Афганистана Мирвайс Наб отметил значимость трехстороннего формата «Узбекистан-США-Афганистан», который является уникальной площадкой для выработки конкретных предложений по расширению сотрудничества в таких приоритетных сферах, как безопасность, экономика, энергетика, транспорт и сельское хозяйство. По его словам, «несмотря на пандемию, из Узбекистана в Афганистан на регулярной основе идут различные товары, продукты питания, медикаменты, что является примером братского отношения к афганскому народу».
В соответствии с повесткой дня, организованы панельные дискуссии, посвященные наращиванию сотрудничества в области трансграничной энергетики, торговли и сельского хозяйства, здравоохранения и поставок фармацевтической продукции, транспорта и обеспечения безопасности маршрутов.
В заключении мероприятия представили США и Афганистана выразили благодарность узбекской стороне за проведение первого заседания Подкомиссии по экономике на высоком организационном уровне и выступили с предложением продолжить дискуссии на экспертном уровне.
По итогам заседания достигнута договоренность о проведении экспертных встреч в узком формате по конкретным направлениям и проектам.