Pandemiyani jilovlashda jasorat koʻrsatgan fidoyilar taqdirlanadi
Ayni daqiqalarda Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida navbatdagi videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtmoqda. Tadbir avvalida bugun mamlakatimiz pandemiyaga qarshi qanday kurash olib borayotganiga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Xususan, hozirda COVID-19 yuqtirganlar soni 18 ming 700 nafardan oshgani, vaziyat hamon jiddiy boʻlib qolayotgani taʼkidlandi.
- Ahvoli ogʻir bemorlar soni koʻpayib bormoqda, - dedi davlatimiz rahbari. - Koronavirusga qoʻshimcha ravishda pnevmoniya holatlari ham keng tarqalmoqda. Shu sababli, oxirgi 10 kunda 4 ta selektor oʻtkazib, hokimlar, vazirlar va boshqa mutasaddi rahbarlarga qoʻshimcha davolash oʻrinlarini tashkil etish, simptomsiz kasallarni uyda tizimli davolash, ularni zarur dori-darmon va oziq-ovqat bilan taʼminlash, tez tibbiy yordam tizimi ishini yaxshilash boʻyicha tegishli topshiriqlar bergan edim. Bugun hisobotlarni eshitamiz.
Shavkat Mirziyoyev hozirgacha amalga oshirilgan ishlar haqida soʻz yuritar ekan, oxirgi kunlarda koronavirusni davolash uchun qoʻshimcha 46,5 mingta oʻrin ajratilgani, yana 31 mingta oʻrin tashkil etilishi, 397 ta tez tibbiy yordam mashinasi xarid qilingani, bir oy muddatda yana 409 ta mashina joylarga yetkazilishini taʼkidlab oʻtdi.
Xalqaro va mahalliy tajribani hisobga olib, koronavirusni davolash strategiyasi va taktikasi yangilandi, dedi Prezident. Tibbiyot oliy oʻquv yurtlari va kollejlari professor-oʻqituvchilari, ilmiy xodimlar va pensiyaga chiqqan mutaxassislar orasidan jami 5 mingta vrach hamda 9 mingta hamshira bemorlarni davolash va maslahat berishga jalb etildi.
- Shu oʻrinda oʻz hayoti va sogʻligʻini xavf ostiga qoʻyib, kasallikka qarshi mardona kurashayotgan fidoyi shifokorlarimizga har qancha rahmatlar aytsak, arziydi. Bugun koronavirus pandemiyasi sharoitida aholi salomatligini muhofaza qilish va hayotini asrash, yurtimizda infeksiyani jilovlashda ulkan jasorat va fidoyilik namunalarini koʻrsatgan bir guruh tibbiyot, ichki ishlar, mudofaa va favqulodda vaziyatlar vazirliklari hamda Milliy gvardiya xodimlarini va boshqa tashkilotchilarini faxriy unvon, orden va medallar bilan mukofotlash toʻgʻrisidagi Farmonni imzoladim, - dedi davlatimiz rahbari.
Oldinda bunday mukofotlar koʻp boʻlishi taʼkidlandi. Bu kurashda oʻzini ayamay mehnat qilayotgan barcha tibbiyot xodimlari albatta munosib taqdirlanadi.
- Biz pnevmoniyani davolashda nafaqat oʻzimizning shifokorlar, balki videoaloqa orqali xorijdagi yetakchi mutaxassislarni konsultatsiya berishga jalb qilyapmiz, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Hozirgi vaqtda germaniyalik tibbiyot professori yurtimizga kelib, davolash jarayonlarida bevosita ishtirok etmoqda. Bugun Turkiyadan bir guruh professorlar yetib keladi. Boshqa davlatlardan ham eng tajribali mutaxassislarni jalb qilish boʻyicha ish olib boryapmiz.
Prezidentimizning qayd etishicha, bugungi kunda eng muhim vazifa aholi oʻrtasida virus zanjirini uzish hisoblanadi. Buning uchun karantin talablariga soʻzsiz amal qilish, ularning immunitetini mustahkamlash, sogʻligini asrab-avaylash, har bir insonning hayoti uchun kurashish zarur.
Shu munosabat bilan, shuningdek, kasallik yuqtirilishining oldini olish, oʻlim holatlarini keskin kamaytirish maqsadida Respublika maxsus komissiyasining amaldagi karantin cheklovlarini uzaytirish taklifiga rozilik bildirildi.
Bunda “Pandemiyaga qarshi kurash – har birimizning vijdon ishimiz”, “Oʻzim, oilam, farzandlarim sogʻligʻi uchun avvalo oʻzim javobgarman”, degan fikrlarni xalqimiz ongiga chuqur singdirish va amaliy hayot mezoniga aylantirish lozimligi taʼkidlandi.
Bugun pandemiyani jilovlashda hokimliklar, sektorlar, sogʻliqni saqlash, ichki ishlar idoralari rahbarlari va xodimlari, mahalla faollari, nuroniylar zimmasida juda katta masʼuliyat turibdi. Chunki aholining aksariyati, keksalar, bolalar, xotin-qizlar uyda oʻtirishga majbur. Ularning birinchi galdagi hayotiy ehtiyojlarini taʼminlash, tegishli tibbiy va boshqa yordam koʻrsatish aynan ana shu tashkilotlarga va faollarimizga bogʻliq.
- Barchamiz hamjihatlikda, chuqur masʼuliyat bilan tizimli ishlasak, bu ogʻir sinovlarni albatta yengamiz. Yana bir bor takrorlayman, bugungi kundagi eng muhim talab - barchamiz pandemiya sharoitida yashash va ishlashga oʻrganishimiz shart, - dedi, jumladan, Prezident Shavkat Mirziyoyev.

President Shavkat Mirziyoyev is chairing a videoconference at this moment. The course of the country's response to the pandemic was separately touched upon at the beginning of the event.
In particular, it was noted that the number of COVID-19 cases exceeded 18.7 thousand, and the situation remains serious.
– The number of patients in serious condition is growing, – said the Head of the state. – Pneumonia is increasing together with coronavirus cases. Over the past 10 days, 4 conferences were held, khokims, ministers and other responsible managers were given appropriate instructions to create additional medical facilities, organize systemic treatment of asymptomatic patients at home, provide them with necessary medicines and food, as well as improve the ambulance system. Today we will hear their reports.
Speaking about carried out activities, Shavkat Mirziyoyev noted that in recent days, 46.5 thousand additional beds have been allocated for treatment of coronavirus in the country and work is underway to prepare another 31 thousand, 397 additional ambulances have been purchased, and 409 more vehicles will be delivered to places within a month.
Taking into account international and accumulated experience in Uzbekistan, the strategy and tactics of coronavirus treatment were updated, noted the President. A total of 5,000 physicians and 9,000 nurses, including professors and teachers of medical education institutions and colleges, researchers and retired specialists, were involved in treatment and counseling patients.
– I would like to thank our dedicated doctors who are risking their lives and health, bravely fighting this disease. Today I signed a decree on awarding honorary titles, orders and medals to a group of medical workers, employees of Internal Affairs Agencies, Ministries of Defense, Emergency Situations and the National Guard, who have shown a bright example of courage in protecting the health and preserving the life of the population, curbing the spread of infection, – said the Head of the state.
It was emphasized that there will be many more such awards. All medical professionals who work hard in this fight will certainly be rewarded.
– We involve not only our specialists in the fight against infection, but also leading professors and experts from abroad, who consult via videoconferencing, – said Shavkat Mirziyoyev. – Currently, a Professor of Medicine from Germany has arrived in Uzbekistan and is directly involved in treatment of patients. A group of professors from Turkey will arrive today. We are working on attracting the most experienced professors from other countries.
As the President noted, the most important task for today is to break the chain of spreading the virus among the population. To do this, it is necessary to comply with quarantine requirements, strengthen immune system, protect health and fight for the life of every person.
In this regard, as well as in order to slow the spread of the infection and sharply reduce the number of deaths, the President agreed to the proposal of the Republican Special Commission to extend the quarantine restrictions.
At the same time, we should take as a daily rule the idea “Fighting the pandemic is a matter of conscience for each of us”, “First of all, I am responsible for my own health, health of my family and children”.
Today, managers and employees of khokimiyats, sectors, health and Internal Affairs Bodies, makhalla activists and representatives of older generation are very much responsible for fighting the coronavirus. Because the majority of our population, the elderly, children, and women have to stay at home. These organizations and figures provide primary life needs, appropriate medical and other assistance.
– If we all work together with a sense of responsibility, we will definitely overcome these difficult challenges. I repeat, the most important requirement today is to learn how to live and work in a pandemic, – said President Shavkat Mirziyoyev.