O‘zbekiston Respublikasi investitsiya faoliyatining 2020 yilning birinchi yarim yillik yakunlari
Joriy yilning yanvar - iyun oylarida o‘zlashtirilgan xorijiy investitsiyalarning umumiy hajmi 4,8 mlrd dollarni, shu jumladan to‘g‘ridan - to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar - 3,2 mlrd dollarni va davlat kafolati ostidagi xorijiy kreditlar - 1,6 mlrd dollarni tashkil etdi.
Shu bilan birga, asosiy kapitalga kiritilgan to‘g‘ridan - to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi 2,6 mlrd dollarni tashkil etib, 2019-yildagi shu ko‘rsatkichga nisbatan 1,2 marotaba o‘sish sur’ati kuzatildi. To‘g‘ridan - to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarning umumiy investitsiya hajmidagi ulushi 29,5% gacha o‘sdi.
Hisobot davrida 494 ta loyiha ishga tushirildi: 28 ta yirik ishlab chiqarish korxonasi va 466 ta hududiy ahamiyatga ega sanoat ob'yektlari.
O‘zbekiston iqtisodiyotiga investitsiyalarni kiritish bo‘yicha Rossiya, Xitoy, Germaniya va Turkiya davlatlari yetakchilik qildi, respublikamiz iqtisodiyotiga investitsiya kiritgan mamlakatlarning umumiy soni 37 tani tashkil etdi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda elektrotexnika sanoati (2019-yilning shu davriga nisbatan o‘sish - 13 barobar), qurilish materiallari ishlab chiqarish (o‘sish - 3,6 barobar), AKT (o‘sish - 3,5 barobar) sohalari investorlar uchun eng jozibador bo‘lib qoldi. Oziq-ovqat sanoati (o‘sish - 1,5 barobar), kimyo sanoati (o‘sish - 1,3 barobar) va to‘qimachilik sanoati (o‘sish - 1,6 barobar) ham yaxshi o‘sish dinamikasini ko‘rsatdi.
Shu bilan birga, mintaqaviy ahamiyatga molik loyihalarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya va kreditlarni jalb qilishning o‘sish tendentsiyasi mustahkamlandi va hisobot davrida 2 mlrd dollarni tashkil etib, 2019-yilning shu davriga nisbatan 1,05 barobarga oshdi. Umumiy summaning 1,6 mlrd dollari asosiy kapitalga yo‘naltirildi. Hududiy loyihalar doirasida investitsiyalarni o‘zlashtirish hajmi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar umumiy hajmining 62,3 foizini tashkil etdi.
Viloyatlar kesimida 2020-yilning birinchi yarmida to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar o‘sishining eng yuqori dinamikasi Namangan (1,6 barobar), Toshkent (1,6 barobar), Qashqadaryo (1,5 barobar) va Sirdaryo (1,4 barobar) viloyatlarida kuzatildi.
Umuman olganda, 2020-yil oxiriga qadar 2 mingdan ortiq ijtimoiy, infratuzilmaviy va sanoat ob'yektlari, shu jumladan 206 ta yangi yirik ishlab chiqarish ob'yekti, 240 ta hududiy ahamiyatga ega ishlab chiqarish ob'yekti hamda 1,6 mingga yaqin ijtimoiy va infratuzilmaviy ob'yektlari foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.

Итоги инвестиционной деятельности в Республике Узбекистан за первое полугодие 2020 года
В период с января по июнь текущего года общий объем освоенных иностранных инвестиций составил 4,8 млрд долларов, в том числе прямые иностранные инвестиции – 3,2 млрд долларов и иностранные кредиты под государственную гарантию – 1,6 млрд долларов.
При этом, объем освоения прямых иностранных инвестиций в основной капитал составил 2,6 млрд долларов с темпом роста к аналогичному показателю 2019 года в 1,2 раза. Доля освоенных прямых иностранных инвестиций в общем объеме инвестиций выросла до 29,5%.
В отчетном периоде были введены в эксплуатацию 494 проектов: 28 крупных производственных предприятий и 466 промышленных объектов регионального значения.
Лидерами по привлечению инвестиций в экономику Узбекистана стали Россия, КНР, Германия и Турция, а общее число стран-инвесторов в экономику страны составило 37.
Наиболее привлекательными для инвесторов по итогам рассматриваемого периода стали электротехническая (рост – в 13 раз по сравнению с показателями аналогичного периода 2019 года), производство строительных материалов (рост – в 3,6 раза), сфера ИКТ (рост в 3,5 раз). Также хорошую динамику роста показали пищевая промышленность (рост в 1,5 раза), химическая промышленность (рост в 1,3 раза) и текстильная отрасль (рост в 1,6 раза).
При этом укрепилась тенденция роста привлечения прямых иностранных инвестиций и кредитов в проекты регионального значения, суммарная стоимость которых в отчётном периоде составила 2 млрд долл., увеличившись в 1,05 раза по сравнению с аналогичным периодом 2019 года, с направлением 1,6 млрд долл. в основной капитал. При этом объём освоения инвестиций в рамках региональных проектов составил 62,3 процента от общего объёма освоенных прямых иностранных инвестиций.
Наиболее высокая динамика роста прямых иностранных инвестиций в первом полугодии 2020 года в разрезе регионов наблюдается в Наманганской (в 1,6 раза), Ташкентской (в 1,6 раза), Кашкадарьинской (в 1,5 раза) и в Сырдарьинской (в 1,4 раза) областях.
В целом, до конца 2020 года предусматривается сдача в эксплуатацию более 2 тыс. объектов социального, инфраструктурного и производственного назначения: 206 новых крупных производственных мощностей, 240 производственных объектов регионального значения, а также порядка 1,6 тысячи социальных и инфраструктурных объектов.