O‘zbekiston xalq shoiri Shukrullo vafoti munosabati bilan hamdardlik
O‘zbek adabiyoti va madaniyati og‘ir judolikka uchradi. O‘zbekiston xalq shoiri, atoqli adib va dramaturg Shukrullo Yusupov shu yil 19-iyul kuni 99 yoshida vafot etdi.
Shukrullo Yusupov 1921-yil 2-sentabr kuni Toshkent shahrida tug‘ildi. 1944-yili Toshkent davlat pedagogika instituti (hozirgi Toshkent davlat pedagogika universiteti)ni o‘zbek tili va adabiyoti o‘qituvchisi mutaxassisligi bo‘yicha tamomladi.
Mehnat faoliyatini Toshkent shahridagi 1-o‘rta maktabda o‘qituvchilikdan boshlab, keyinchalik O‘rta Osiyo davlat universiteti (hozirgi Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti) aspiranti, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi adabiy maslahatchisi, G‘afur G‘ulom nomidagi Adabiyot va san’at nashriyoti muharriri kabi vazifalarda samarali faoliyat ko‘rsatdi.
Shukrullo Yusupov ulkan ijod va hayot yo‘lini bosib o‘tgan hassos shoir, nosir va dramaturg sifatida o‘zining sermazmun asarlari bilan adabiyot va san’atimiz rivojiga munosib hissa qo‘shdi. Qariyb sakson yillik ijodiy faoliyati davomida yaratilgan “Hayot ilhomlari”, “Umrim boricha”, “Inson va yaxshilik”, “Zarralar”, “Inson – inson uchun”, “Suyanchiq”, “Yashagim keladi”, “Sening baxting”, “Bahor sovg‘asi”, “Yulduzlar” kabi she’riy to‘plamlari, “Chollar”, “Ikki qoya”, “26-tongotar” dostonlari, “Javohirlar sandig‘i” nasriy kitobi adabiyotimiz xazinasidan mustahkam o‘rin egalladi.
Bu asarlarda xalqimizga xos bo‘lgan ezgu fazilatlar, ma’naviy-axloqiy qadriyatlar, ona Vatanga muhabbat va sadoqat tuyg‘ulari yuksak mahorat bilan tarannum etilgan.
Atoqli shoirning ko‘plab barkamol, badiiy yetuk asarlari qoraqalpoq, qozoq, qirg‘iz, ozarbayjon, rus, turk, arab kabi o‘nlab tillarga tarjima qilinib, nashr etildi.
Serqirra adib dramaturgiya janrida ham samarali ijod qildi. Uning qalamiga mansub “Tabassum o‘g‘rilari”, “Xatarli yo‘l”, “O‘g‘rini qaroqchi urdi”, “Hasrat bog‘i” kabi dramalar respublikamiz va xorijiy mamlakatlarning teatrlarida katta muvaffaqiyat bilan sahnalashtirildi.
Shukrullo K.Gotssi, Sh.Petefi, T.Shevchenko, Q.Quliyev va boshqa bir qator xorijiy shoir va dramaturglarning asarlarini ona tilimizga tarjima qilib, turli xalqlar o‘rtasidagi ma’naviy rishtalarni kuchaytirishga katta hissa qo‘shdi.
Adib o‘tgan asrning elliginchi yillari boshida bir guruh ziyolilarimiz qatorida siyosiy qatag‘onga uchradi. Keyinchalik nomi va ijodi to‘la oqlanib, adabiyotimiz rivoji yo‘lida faol ijod qildi. Yozuvchi “Kafansiz ko‘milganlar” romanida ana shu davrda xalqimiz boshiga tushgan og‘ir sinov va adolatsizliklarni hayotiy misollar asosida haqqoniy tasvirladi.
Shukrullo Yusupov O‘zbekiston mustaqilligini katta quvonch bilan kutib oldi. Bu davrda samarali ijod qilish bilan bir qatorda, ijtimoiy hayotimizda ham faol ishtirok etib, mamlakatimiz mustaqilligining ma’naviy-ma’rifiy asoslarini mustahkamlash yo‘lida sidqidildan xizmat qildi. Istiqlol yillarida nashr etilgan “Qasosli dunyo” badiiy-publitsistik to‘plami va “Tirik ruhlar” deb nomlangan xotira-romanida rostgo‘ylik va odamiylik singari yuksak insoniy tuyg‘ular mahorat bilan tasvirlangan. Mazkur asarlar adabiyotimizda muhim adabiy voqea sifatida e’tirof etildi.
Ulkan hayotiy tajribaga ega ijodkor o‘zining mehnatkashligi va samimiyligi, yoshlarga g‘amxo‘rligi bilan mamlakatimiz adabiy jamoatchiligi o‘rtasida katta obro‘-e’tibor qozondi.
Shukrulloning o‘zbek adabiyoti va madaniyatini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi”, “O‘zbekiston xalq shoiri” faxriy unvonlari, Alisher Navoiy nomidagi Davlat mukofoti, “Do‘stlik”, “El-yurt hurmati” va “Mehnat shuhrati” ordenlari bilan mukofotlangan edi.

Соболезнования в связи с кончиной народного поэта Узбекистана Шукрулло
Литература и культура Узбекистана понесли тяжелую утрату. 19 июля нынешнего года на 99-м году жизни скончался народный поэт Узбекистана, известный писатель и драматург Шукрулло Юсупов.
Шукрулло Юсупов родился 2 сентября 1921 года в городе Ташкенте. В 1944 году закончил факультет узбекского языка и литературы Ташкентского государственного педагогического института (ныне - Ташкентский государственный педагогический университет) по специальности учителя узбекского языка и литературы.
Трудовую деятельность Ш.Юсупов начал в средней школе №1 города Ташкента, затем обучался в аспирантуре Среднеазиатского государственного университета (ныне - Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека), работал литературным консультантом в Союзе писателей Узбекистана, редактором в Издательстве литературы и искусства имени Гафура Гуляма.
Шукрулло Юсупов – проницательный поэт, прозаик, драматург, который прошел большой творческий и жизненный путь, своими содержательными произведениями внес весомый вклад в развитие литературы и искусства. Созданные на протяжении почти восьмидесятилетней творческой деятельности сборники произведений “Вдохновение”, "Пока живу", "Человек и доброта", “Частицы”, “Человек для человека”, “Опора”, "Хочу жить", "Твое счастье", “Подарок весны”, “Звезды”, поэмы “Старики”, “Две скалы”, “Рассвет 26-го”, прозаическое произведение “Сундук драгоценностей” заняли прочное место в литературной сокровищнице нашего народа.
В этих произведениях искусно воспеты присущие нашему народу благородные качества, высокие духовно-моральные ценности, чувство любви и преданности Родине.
Многие произведения известного поэта переведены и изданы на каракалпакском, казахском, кыргызском, азербайджанском, русском, турецком, арабском и других языках.
Шукрулло Юсупов плодотворно трудился и в жанре литературной драматургии. Принадлежащие его перу драмы “Похитители улыбок”, “Опасный путь”, “Грабитель ограбил вора”, “Сад скорби” с большим успехом были поставлены в театрах нашей страны и за рубежом.
Ш.Юсупов перевел на узбекский язык произведения К.Гоцци, Ш.Петёфи, Т.Шевченко, К.Кулиева, других иностранных поэтов и писателей, тем самым внес вклад в укрепление духовных уз между народами.
В начале пятидесятых годов прошлого века писатель наряду с группой представителей творческой интеллигенции был подвергнут политическим репрессиям. Впоследствии его имя и творчество были реабилитированы, и он продолжил активно работать на пути развития литературы. В романе “Погребенные без савана” на жизненных примерах поэт объективно отразил эти пережитые народом тяжелые испытания и несправедливость.
Шукрулло Юсупов с большой радостью приветствовал независимость Узбекистана. В этот период наряду с плодотворным творчеством он принимал активное участие в общественной жизни народа, служил укреплению духовно-просветительских основ независимости. В изданных в годы независимости художественно-публицистическом сборнике “Месть мира” и романе-мемуарах “Живые духи” он даровито отразил лучшие качества человека. Эти произведения признаны как важные явления в отечественной литературе.
Писатель, обладавший богатым жизненным опытом, своим трудолюбием, искренностью, заботой о молодежи завоевал большой авторитет среди литературной общественности.
Заслуги Шукрулло Юсупова в развитии узбекской литературы и культуры получили достойную оценку. Он был удостоен почетных званий заслуженного работника культуры, народного поэта Узбекистана, Государственной премии имени Алишера Навои, награжден орденами “Дустлик”, “Эл-юрт хурмати” и “Мехнат шухрати”.
Светлая память о выдающемся поэте, заботливом наставнике, трудолюбивом и скромном человеке Шукрулло Юсупове навсегда сохранится в наших сердцах.